کتابخانه، کتاب، کرونا

چارطاقی 39

کتابخانه، کتاب، کرونا

همه اطلاع دارند که در این دوران کرونایی و قرنطینه از بسیاری فعالیتهای عادی و جاری زندگی و روزمرگی های خود به ناچار دور شده ایم و زندگی رنگ و شکل دیگری به خود گرفته است. روزگاری داد سخن می دادیم که از دنیای مجازی فاصله گرفته و صاحب نظران کلی استدلال منطقی و کارشناسی بیان می کردند که این وابستگی بیش از حد به این فضا که از واقعیت فاصله زیاد دارد می تواند چه آسیب هایی به زندگی شخصی و اجتماعی و حتی روند رشد کودکان داشته باشند. هر چند به خاطر تاثیر غیرقابل انکار فضای مجازی بر زندگی بشر کنونی، تلاشهایی هم جهت استفاده بهینه از آن شده و می شود. اما با آمدن میهمان ناخوانده ای به نام کرونا و اجبار به ماندن در خانه و تغییر هر چند موقتی شیوه زندگی در ایام قرنطینه، متخصصان حوزه های مختلف ( هنری، ورزشی، فرهنگی، آموزشی و…) تلاش کرده اند این تهدید را به فرصتی تکرار نشدنی تبدیل کنند و با ساخت نرم افزارهای مختلف، گسترش،  بهبود و ارتقا نرم افزارهای قبلی در حوزه های گوناگون تلاش کردند از فرصت ها به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند. 

در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز متولیان امر سعی کردند با توجه و در نظر گرفتن تعطیلی مراکز فرهنگی در این زمینه، کتابفروشی ها و کتابخانه ها، با ایجاد بستر مناسب در دنیای گسترده مجازی بیش از قبل، علاقمندان به کتاب و حتی افرادی که شاید علاقه کمتری به این موضوع دارند را جذب کرده و از این فرصت نهایت استفاده را ببرند. هر چند باید پذیرفت که تغییر این چنینی و آن هم با این سرعت و بدون پیش بینی کمی کار را مشکل کرده و در سرعت پیشرفت کار بی تاثیر نیست. 

نهاد کتابخانه های عمومی کشور و به پیروی از آن کتابخانه های عمومی با ایجاد کانالهای کتابخوانی جهت اعضا خود و با دعوت از عموم و علاقمندان سعی کردند تا رابطه آنها با کتابخانه را حفظ نموده و با معرفی کتابهای الکترونیکی ، صوتی و یا سایتها و نرم افزارهای معتبر در این زمینه و برگزاری مسابقات گوناگون فرهنگی متناسب با این ایام و حتی ایجاد کانالهای قصه گویی و استفاده از ظرفیت کتابداران فعال در این زمینه ها همچنان به فعالیت خود حتی با وجود تعطیلی کتابخانه ها ادامه دهند. 

درست است که مدت زیادی از ایجاد کتابهای الکترونیکی و صوتی می گذرد، اما از زمانی که اکثر کشورهای جهان درگیر موضوع کرونا شدند ، سازمانهای متولی این امر سعی کردند بیش از قبل عموم را به سمت استفاده از چنین کتابهایی و نرم افزارهای حاوی این نوع کتابها گرایش دهند. در واقع می توان گفت با تعطیلی سایر مراکز فرهنگی و کتابخانه ها، مراکزی که در گذشته با ایجاد نرم افزارهای ( اپلیکیشن) با هدف تولید کتابهای صوتی و… اقدام کرده بودند رونق بیشتری یافتند همانند سایر مشاغل اینترنتی و آنلاین که اتفاقا با استقبال خوبی نیز مواجه شده اند. 

این استقبال از چنین کتابهایی یا به طور گسترده تر بخواهیم بیان کنیم از فضاهای آموزشی و فرهنگی آنلاین و مجازی، این‌ نکته را به خوبی به متولیان فرهنگی یادآور می شود که ؛ می توان از همین فضاها که زمانی باعث نگرانی خانواده ها و برنامه ریزان و مدیران فرهنگی شده بود و تهدیدی جدی به حساب می آمد به نحو احسن استفاده کرد و آن را که جزء جدایی ناپذیر جامعه امروزی می باشد به فرصت طلایی جهت رشد نسل آینده تبدیل نمود. 

شاید در ایران نیز همانند تعدادی از کشورها، روزگاری نه چندان دور به جایی برسیم که بدون اجبار قرنطینه لازم باشد که کار کتابخانه ها و بسیاری از مراکز فرهنگی و آموزشی را از صورت فعلی خود خارج کرده و با تغییرات زمان پیش رفت. پس باید از چنین تجربه هایی که بهتر است با عنوان تجربه های کرونایی از آنها یاد کرد برای آینده نهایت استفاده را برد. هر چند که هنوز راهی دراز در پیش روی کتابخانه ها و سایر مراکز فرهنگی از این دست در کشور ما وجود دارد. اما چاره ای جز همگانی و هماهنگی با سرعت رو به جلو و رو به رشد تکنولوژی مدرن نیست‌.

اگر بخواهیم نسل آینده را نیز در این زمینه ( کتاب و کتابخوانی) همراه خود داشته باشیم، باید از تمامی این فضاها و تهدیدهای آن هراسی نداشته و با علم و تکنولوژی به روز و البته با در نظر گرفتن نیاز نسل جدید و آینده با تدابیر لازم به سمت رفع خواسته های آنها در زمینه فرهنگی و آموزشی گام برداریم. 

 

زهرا جمشیدی

نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =