امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 July , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸ - 15 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 12199
  پرینتخانه » 10, سیاست تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸ | ارسال توسط :

هویت ملی

قدمت و سابقه کشورها از تاریخ استقلالشان محاسبه می شود.برخی تحت قیمومیت کشورهای استعماری پس از سالها مبارزه به استقلال رسیده اندوبرخی به مانند قرارداد ساکس،پیکو در حوزه نفوذ کشورهای دیگر قرار گرفته اند وبرخی هم سابقه استقلالشان به قدمت تاریخ می باشدو هیچ زمانی تحت قیمومیت و مستعمره کشور دیگری نبوده اند که ایران […]

هویت ملی

مهندس امیر حق شناس

مهندس امیر حق شناس

قدمت و سابقه کشورها از تاریخ استقلالشان محاسبه می شود.برخی تحت قیمومیت کشورهای استعماری پس از سالها مبارزه به استقلال رسیده اندوبرخی به مانند قرارداد ساکس،پیکو در حوزه نفوذ کشورهای دیگر قرار گرفته اند وبرخی هم سابقه استقلالشان به قدمت تاریخ می باشدو هیچ زمانی تحت قیمومیت و مستعمره کشور دیگری نبوده اند که ایران از جمله آن کشورهاست.

اگر چه بامرور تاریخ ایران می توان دریافت که در دوره هایی به علت ضعف حکومت مرکزی،و عدم حمایت مردم از حکومت مستقر،قدرتهای فرامنطقه ای اعمال نفوذ کرده و عوامل دست نشانده خود رابه قدرت رسانده انداما هیچ دوره ای خود موفق به تسلط بر ایران نشده اند..

از ویژگیهای بارز ایران که آن را در منطقه متمایز از دیگر کشورهامی کند تاریخ پر افتخار وطولانی وهمزیستی مسالمت امیزاقوام مختلف با زبانهای متفاوت وفرهنگهای گوناگون تحت لوای کشوری به نام ایران است که همگان به آن عشق می ورزندوهر کس با هر دین وآیین ومسلک خود را فرزند مام میهن می پندارد..

آنچه موجب انسجام اجتماعی و وفاق ملی ایرانیان است عناصر هویت ملیشان است که در درازنای تاریخ شکل گرفته است.از ایران باستان تاورود اسلام به ایران ودوران بعد از اسلام..

هویت ملی ایران دارای عناصر متعددی می باشد که حاصل دورانهای مختلف این کشور است از عهد عتیق وجدیدوایران باستان و دوران شکوفایی اسلام..

در خصوص تاریخ ایران می توان به سه دوره اشاره کرد.دوره پیش از ورود اسلام ،دوره پس از ورود اسلام تا عصر صفوی ودوره پس از عصر صفوی… گذر از این دورانهای ذکر شده عناصر هویت ملی ایران رابر دو عنصر فراگیرکه دیگر عناصر را ذیل آنها قرارداده است می توان استوار ساخت .

دو عنصر هویت ایرانی و اسلامی به مثابه دوبال از مؤلفه های اصلی هویت ملی ایران کنونی است.

بعضی صاحبنظران در کنار این دو عنصراز زبان فارسی هم به عنوان عنصری هویت بخش یاد می کنند که پر بیراه نیست اما با در نظر گرفتن وجود زبانهای دیگری از قبیل کردی،ترکی،بلوچی،..درکنار زبان فارسی و همچنین گستره استفاده از زبان فارسی از هند و چین تا آسیای صغیر ویا به عبارتی فراتر از مرزهای فلات ایران نمی توان فارسی را عنصری فراگیر در هویت ملی شناخت چرا که دراین صورت دیگر اقوام اصیل ایرانی خود را انکار کرده ایم وبه دامن دیگر ملیتها انداخته ایم.

عنصر ایرانی بودن،  معلول تمدن چند هزارساله این مرزوبوم است که نه انکارشدنیست ونه قابل حذف .

محققان حوزه مردم شناسی ریشه برخی از فرهنگ و سنن زندگی امروز ایرانیان رادرآن دوران جسته اند.

در حکومت پهلوی به دلیل تبلیغ افراطی عنصرایرانی ونمادهای ایران باستان ونادیده گرفتن اسلامیت ایران اثر معکوس در جامعه ایرانی گذاشته ونه تنها باعث تقویت عنصر اسلامی در بین توده مردم شد بلکه مردم به دفاع از اسلامیت ایران بنیان حکومت را برانداخته و نظامی اسلامی بنیان نهادند.

پهلوی اول و دوم سعی در بزرگنمایی افتخارات دوران ایران باستان و زدودن بال اسلامیت ایران داشتند.به جشنهای ٢۵٠٠سال پادشاهی و دعوت از سران دنیاومعرفی تمدن چند هزارساله به جهانیان از این زاویه می توان نگریست..

پس از تشکیل جمهوری اسلامی ،سعی در زدودن اثار اقدامات پهلوی در تضعیف عنصر اسلامیت و تقویت عنصراسلامی شده است.

اما متاسفانه افراط و تفریط ظاهرا به فرهنگی عمومی در جامعه ما تبدیل شده است چرا که در دهه های اخیرتقویت عنصر اسلامی را در انکارویا تضعیف عنصر ایرانی قلمداد نموده ، با نمادهای آن سر عناد برداشته ایم.حتی در تبلیغ اسلامیت هم دست به گزینش زده و عنصر شیعی را به عنوان فراگیرترین عنصر هویت ملی انتخاب نموده ایم.ملتهای مختلف به دنبال عناصرمتعدد جهت تحکیم انسجام درونی و وحدت اجتماعی در دفع خطرات احتمالی ودر مواجهه بادنیای فرامرزی می باشندواین درحالیست که ما باروش حذفی این عناصر هویت بخش را یکی یکی نادیده گرفته وسعی در حذف انها داریم ، درحال که به تعداد عناصر هویت بخش باید به دید یک فرصت نگاه کرد نه تهدید.

معضلی که ابرقدرت فعلی (امریکا)با آن مواجه است نداشتن این عناصر وبه تبع آن عدم توانایی بسیج مردمش برای منافعشان است.از این روست که مجبوربه استخدام مهاجر حتی در ارتش امریکامیشوند و درمنطقه خاورمیانه با متحدانشان رو به ارتش اجاره ای می آورند.

تعدد زبان واقوام ایرانی فرصت است.همانطور که زبان فارسی عنصری هویت بخش می باشد،زبان ترکی ،کردی،بلوچی،…..نیز در کنار زبان فارسی از مولفه های هویت ملی ایرانیان است..مگر شاه اسماعیل صفوی که شیعه گری او از مرزهای ایران فراتر رفته و امروز می توان امپراتوری بر آن بنا نهاد با زبان ترکی صحبت نمی کرد؟

همانطور که عنصر شیعی امروز به عنوان فراگیرترین مولفه هویت ملی انگاشته می شود دیگر ادیان آسمانی موجود دراین سرزمین به قدمت تاریخ نیز بخشی از هویت ملی ماست وباید به دست خود فرصتها را به تهدید تبدیل نکنیم..

هویت این ملت در گذار از اعصار و قرون ایرانی ،اسلامی شکل گرفته و در هم تنیده و غیر قابل انفکاک است ونادیده گرفتن هر کدام از این دو نه تنها باعث حذف آن نمی شود بلکه موجب تقویت و توجه افراطی توده مردم خواهد  شد.

گواه این مدعا ممانعت از ورود مردم به پاسارگاد و قبر کوروش در روز هفتم آبان وحرص وولع دوچندان مردم برای حضوردر آن روز،آن چنان که در گذشته سابقه نداشته است و مسئولین را وادارکرد سرانجام تن به قبول تشکیل کمیته ای جهت انتخاب روزی به نام کوروش درتقویم ملی شوند.حاکمیت اگر با کورش به عنوان نماد عنصر ایرانی وهویت ملی سر سازگاری ندارد حداقل می تواند وروددوستداران پیغمبر ذوالقرنین را خوش امد بگوید…

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد