نگاهی به بازاریابی دیجیتال

چارطاقی 39

نگاهی به بازاریابی دیجیتال 

مطلع سخن را  به عرض تبریک سال پرخیر وبرکت ۱۳۹۹ ، محضر شریف خوانندگان گرامی ، مدیرمسئول و سردبیر محترم ،  وکادر شریف تهیه و تکثیر نشریه اختصاص داده ، سلامت و موفقیت روزافزون همگان را ازحضرت حق آرزو می نمایم .

باوجود سخت افزار گسترده ی جهانی “اینترنت” ،متشکل از شبکه های وسیع و یکپارچه از کامپیوترها و ابزارهای دیجیتال درسراسر جهان ،   ووجود مخازن عظیمی ازهمه نوع اطلاعات  رایگان برروی سرورهای آنلاین ، و نرم افزارارتباط دهنده ی قدرتمندی به نام “وب” ، که برای میلیارد ها کاربر، دسترسی لحظه ای به آن گنجینه عظیم را میسر ساخته ؛  و امکان ارتباطات و گفتمان های چندجانبه بین آنها به وجود آورده است ، کم توجهی به چنین فرصت وسیع و غنی ، و عدم بهره برداری ازآن را جز فرصت سوزی ، نام دیگری نمی توان نهاد . راه اندازی کسب و کار اینترنتی و بازاریابی دیجیتال ، یا به اصطلاح “دیجیتال مارکتینگ”  ، که موضوع این گفتار می باشد ، راهکاری برای استفاده مفید ازاین فرصت بی نظیر خواهد بود.

خوشبختانه امروزباپیشرفت های فناوری ، درهرخانواده ای حداقل یکی ابزار دیجیتال مانند ؛ کامپیوتر ، لپ تاب ، تبلت، گوشی های هوشمند و غیره ،  برای دسترسی و  بهره برداری از فضاها و داده های وب وجود دارد ؛ و اینترنت نیز درهمه جا گسترش یافته است.

 برای بررسی امکان ورود به فعالیت های بازاریابی دیجیتال ، آگاهی  اولیه ای ازابزار و روشها و اصطلاحاتی که دراین حوزه معمول است ، لازم می باشد. بافرض براینکه ، غالب خوانندگان را افرادی غیراز متخصصان تشکیل می دهند؛ توضیح  و تعریف مختصری راجع به هریک از ابزار و روش ها ی مورد استفاده دربازاریابی دیجیتال ، ارائه می گردد. درقسمت دوم این نوشتار به ارکان و اقدامات اجرائی ، پرداخته خواهد شد . .

“بازاریابی “، شاخه ای ازعلم مدیریت است که تمام مراحل یک کسب و کار ؛ ازطراحی محصول گرفته ، تا تحویل آن به مشتری را دربر می گیرد ؛ وآن را علم و هنر جستجوی نیازها ، و تهیه و ارائه راه حل  سود آور برای رفع آن نیازها ، تعریف می کنند. هرنوع بازاریابی آفلاین ؛ ازقبیل آگهی در روزنامه ها ، نصب بیلبوردهای تبلیغاتی درسطح شهر، بروشورهای کاغذی و امثال آنها را “بازاریابی سنتی” می نامند . بازاریابی سنتی ازقدیم رایج بوده ،  به مرور زمان باتوسعه دادوستدها ، شیوه متقاعد کردن مشتریان به خرید نیز، پیچیده تر شده است. 

دردهه ۱۹۶۰ میلادی ، باپدیدارشدن رقابت دربین کسب و کارها ، لزوم ایجاد حوزه مستقل بازاریابی ، و استخدام  و آموزش متخصصان و مدیران بازاربی ، و طرحریزی برنامه های استراتژیک بازاریابی ، قوت گرفت. ابزار اینترنت ، به  مفهوم شبکه ای از سخت افزارها ، درسال ۱۹۶۹ برای ارسال پیام های مستقیم و دوجانبه ، در شبکه های محلی و محدودی به وجود آمد . نرم افزارقدرتمند و ارتباط دهنده “وب” ، درسال های اولیه دهه ۱۹۹۰ ، بامخزنی ازکل داده ها ی قرارگرفته روی صفحات وب  ، که توسط مرورگر دست یافتنی می شوند ، بربستر اینترنت قرارگرفت .  درهمان سال ها ، اصطلاح “بازاریابی دیجیتال “یا دیجیتال مارکتینگ نیز برای اولین بار مطرح شد ، و به دنبال آن موتورهای جستجو ، وبسایت ها و شرکت های اینترنتی  ، به تدریج ایجاد شدند.

امروزه بسیاری ازخریداران ترجیح میدهند بجای صرف وقت و رفتن به فروشگاهها ، باهمان تلفن هوشمندی که دردست دارند ، خریدهای موردنیازشان را درمحیط رقابتی اینترنت ، بابهترین کیفیت و قیمت  انجام داده  ، و آن را درب منزل دریافت کنند. همین شیوه خرید فراگیر ، ضرورتی را برای کسب و کارها رقم می زند تاقبل از باخت دربازار رقابتی و ازدست رفتن کسب و کارشان ، به فکر راه اندازی بازاریابی دیجیتال در فضای رو به توسعه اینترنت باشند .

 بازاریابی دیجیتال ، شامل همه کانال ها و روش هائی  می شود ، که ازطریق آنها بتوان محصول یاخدمات خودرا به کمک فناوری های الکترونیک  و اینترنت ، ترویج و تبلیغ نمود . به بیان دیگر ، بازاریابی دیجیتال ، هم توسط دستگاها ی افلاین دیجیتال مثل تلفن ، و هم درفضای اینترنت مثل شبکه های اجتماعی قابل انجام است . اما ، “بازاریابی اینترنتی” منحصرا وابسته به خدمات آنلاین می شود ماندگاری بیشتر اقلام تبلیغاتی  مانند بروشورها ، سادگی و ملموس بودن ،  و دسترسی بدون نیاز به اینترنت و ابزار دیجیتال ، ازمزایای بازاریابی سنتی می باشند . اما برای کارکرد دربازاریابی دیجیتال ، محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد . درهرساعت ازشبانه روز و درهرنقطه ای ازجهان که اینترنت دردسترس باشد ، ارسال پیام های تبلیغاتی و ارتباط با مخاطبان و مشتریان درسراسر جهان ، میسر می باشد. ابزارها و برنامه های کارامدی  درفضاهای اینترنتی موجود بوده ، و دردسترس قرار دارند . به کمک آنها ، سریع و آسان  می توان اثربخشی تبلیغات و فعالیتهای بازاریابی را اندازه گیری نمود ،  و نرخ تبدیل  بازدید کنندگان به مشتریان خریدار محصولات را ، ارتقاء داد. همچنین ، ابزار های کمکی  دیگری وجود دارند که میتوانند افراد را با پانل های تبلیغاتی شرکت درگیر نموده و آنهارا به بازدید از سایت مورد نظر ،علاقه مند کنند. حتی درصورتی که افراد بعداز بازدید ازسایت شرکت ، بدون سودمندی خارج شوند ، به کمک روش هائی مانند “ریتارگتینگ ” یا “هدف گیری مجدد” ، می توان  آنها را درهرشبکه دیگری که مراجعه نمایند، ردیابی کرده وتیبلیغات هدف مند تری براساس پارامترهای مختلف مانند: موارد جستجوشده قبل ، ویژگی های جذاب ترمحصول ، شرایط قیمتی بهتر  برسرراه شان قرار داد ، وآنهارا مجددا بازاریابی ، یا به اصطلاح “ریمارکتینگ” نمود.در بازاریابی سنتی هیچکدام ازاین قابلیت ها و واکنشهای سریع و موثر دیده نمی شوند .

هزینه های تبلیغات ، فعالیتها و سازماندهی ها نیز ، دربازاریابی دیجیتال به مراتب کمتراز بازاریابی سنتی بوده ، که تاثیر قابل ملاحظه ای برسوداوری کسب و کارها دارد .علاوه برآن ، درروشهای سنتی ، بعضا به روی اقلامی ازتبلیغات سرمایه گذاری می شود که پس از انجام آن ، معلوم می شود که هیچ تاثیری بربازار هدف نداشته  و باعث هزینه دوباره کاری می شود. درحالیکه تبلیغات دیجیتال ، بدون محدودیت جغرافیائی برای نمایش ، هرلحظه با کمترین هزینه و زمان ،  قابل اصلاح  و به روز رسانی خواهد بود.

اصطلاح دیگری که درحوزه بازاریابی دیجیتال معمول است ، “درون گرا” و “برون گرا” بودن بازاریابی است. دربازاریابی درون گرا ، بازاریابان با انجام فعایتها و بکارگیری تکنیک های روان شناسانه ی  جذاب ، بدوا باشخصیت مشتریان هدف خود آشنائی پیدا کرده و مدلی ازاین شخصیت را که اصطلاحا “پرسونا” گفته میشود ، سرلوحه رفتار و تبلیغات خود ، دربرابر مخاطبان قرار می دهند. با چنین شناخت اولیه ای ، مطالب و محتواهای کاملا منطبق بانیاز جامعه هدف تهیه نموده و برای تبلیغات در وب سایت و شبکه های اجتماعی قرار می دهند . اقدام دیگری که بازاریابان درونگرا برای مشتریان هدف انجام می دهند ، ایجاد صفحه وبلاگ است  . “وبلاگ” ، سرویس ها و خدماتی است که اینترنت دراختیار کاربران قرار می دهد  تابا مشتریان و مخاطبان خود درارتباط باشند. برخلاف “وب سایت “که شامل مجموعه ای ازصفحات  حاوی اطلاعت و مشخصات ثابت محصول و خدمات یک کسب و کار است ، و کاربران توسط موتورهای جستجو به آن دسترسی پیدا می کنند ؛ وبلاگ ها صرفا به منظور اطلاع رسانی دوسویه ایجاد می شوند ،  و محتویات آنها دائم به روزرسانی می شوند . بازاریابان درون گرا باایجاد چنین وبلاگی ، محتویات غنی و سودمند و هدف دار، مانند کتاب های الکترونیک ، مقالات مفید ، گزارشات تحقیقات ، و اخبار و رویدادهای جدید و جذاب  برای مشتریان هدف خود، درآن قرار می دهند .   اما دربازاریابی برون گرا ، چنان سنجش و تبلیغات هدفمند، انجام نمی گیرد. بازاریابان محتواهائی تهیه می کنند و درتمام سایت ها و کانال ها برای جذب مشتری قرار می دهند . تبعا میزان بازدهی چنین بازاریابی هم به مراتب پائین خواهد بود. بازاریابی دیجیتال هردونوع بازاریابی درون گرا و برون گرا را پوشش می دهد .

مطلب دیگری که قابل شفاف سازی است ، تفاوت “کسب و کار الکترونیک” و “تجارت الکترونیک” است. کسب و کار ، یا اصطلاحا “بیزینس” ، به صورت عام ، به سازمانی گفته می شود که باهدف سودآوری ، هرگونه فعالیت اقتصادی ازجمله ، تولید و ارائه کالاها و خدمات را انجام می دهد. کسب و کار الکترونیک ، همان وظایف عام را در فضاهای اینترنت و وب ، اینترانت (شبکه های داخل شرکتی) ، واکسترانت ( شبکه های متصل به هم مربوط به ذینفعان یک شرکت) انجام می دهد .  تجارت الکترونیک ، زیر شاخه ای ازکسب و کار الکترونیک است ، که فقط معاملات خرید و فروش در فضای اینترنت و وب را شامل می شود . مزیت انجام الکترونیکی هردوشیوه ، صرفه جوئی دروقت و هزینه ، ازمیان برداشتن محدودیت های زمان و مکان برای فعالیتها ، و استفاده ازابزارهای کارامد  ارزیابی برای بهبود عملکرد ، می باشد .

ابزارهای کاربردی یا همان “اپلیکیشن ها” ، نرم افزارهائی هستند که بربستر سامانه های هوشمند مانند : تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، وسایل خانگی هوشمند و غیره ، قابل نصب بوده ، و نیازهای کاربران خودرا ازداخل دستگاه دیجیتال و یا ازفضاهای وب تامین می نمایند. بجز آنها ، شبکه های اجتماعی ، نرم افزارهای پیام رسان ، مکان یاب ها ، تلویزیون های هوشمند ، کامپوترها ، تبلت ها ، اینترنت و …..ابزارهای دیجیتالی هستند که هرکدام به نوعی برای دستیابی بازاریابان به اهداف خود ، ایفای نقش دارند .

برای پیشبرد  برنامه های بازاریابی دیجیتالی ، روش های  بسیار متنوعی وجود دارد که  به طور نمونه به روش های زیر می توان اشاره کرد:

“بازاریابی سئو” ، روشی به نام “سئو” وجوددارد که درطی آن با بهینه سازی وب سایت  و محتوای آن  ، موتورهای جستجو را به نحوی مدیریت می کنند تا آدرس وب سایت شرکت در جایگاه بالاتری درصفحات نتایج جستجو ، قرار بگیرد. چنین اقداماتی ، موجب ترافیک زیاد بازدید کنندگان  از وبسایت شرکت  می شود که درنتیجه افزایش مشتری را به دنبال دارد. 

“بازاریابی محتوائی ” ، به تولید محتواهای مفید تبلیغاتی و انتشار آن در کانال ها و شبکه های اجتماعی برای جذب کاربران به سایت و وبلاگ شرکت توجه دارد .

“بازاریابی ویدئوی” ، تولید محتواهای مفید و جذاب درقالب ویدئو  برای تبلیغ برند و محصولات شرکت اجرا کرده ، و در سایر کانال های دیجیتال منتشر می کند .

” بازاریابی ایمیلی ” ، به تهیه و ارسال محتواهای مفید و مناسب ازطریق ایمیل برای مشتریان هدف می پردازد. البته استفاده از ایمیل افراد ، بعد ازجلب توافق آنها به برقراری چنین ارتباطاتی ، نتیجه بخش خواهد بود . ایمیل های یک جانبه بجز انزجار مشتری ، اثر دیگری نخواهد داشت . 

“بازاریابی پورسانتی” ، برنامه های بازاریابی  ازطریق افرادی که درفضاهای اینترنت حضور فعال  داشته و دنبال کنندگان زیادی هم دارند  اجرا می شود .  صاحبان برندها به ازای تبلیغات و فروش محصول توسط چنین افراد ی ، به آنها پورسانت پرداخت می کنند . 

موارد بالا ، نمونه هائی ازروش های شناخته شده بازاریابی محسوب می شوند . اما همچنان روش ها ی  بیشتری  وجود دارند که به پیشبرد اهداف و برنامه های بازاریابان کمک خواهند کرد ..

تا اینجا برخی مفاهیم و زیر ساختهای بازاریابی دیجیتال  ، ساده و مختصر بیان شد .درقسمت دوم این گفتار ، گام های اولیه و لازم برای شروع به فعالیت بازاریابی دیجیتال درفضای اینترنت ارائه می شود . باشد که افرادی راغب به انجام این نوع  بازاریابی شده و بامطالعات جامع و کامل، نسبت به راه اندازی کسب و کار و بهره گیری ازفضای بی مضایقه اینترنت ، به موفقیت های شایان برسند . 

                   ادامه دارد  ……..

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شش =