امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 July , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸ - 15 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 12397
  پرینتخانه » 16, اخبار تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ | ارسال توسط :

مشکلات کمبود آب فراشبند

محمد  ذوالفقارلو به گزارش خبرگزاریچارطاقی فراشبند، «میانگین بارندگی سال زراعی جاری در فارس ۱۲۱٫۴ میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد و نسبت به میانگین بارندگی بلندمدت ۵۵ درصد کاهش یافته است» این موضوعی است که در آخرین جلسه کارگروه سازگاری با بحران کم‌آبی استان فارس از سوی مدیرکل هواشناسی استان اعلام شد. […]

مشکلات کمبود آب فراشبند

محمد  ذوالفقارلو

به گزارش خبرگزاریچارطاقی فراشبند، «میانگین بارندگی سال زراعی جاری در فارس ۱۲۱٫۴ میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد و نسبت به میانگین بارندگی بلندمدت ۵۵ درصد کاهش یافته است» این موضوعی است که در آخرین جلسه کارگروه سازگاری با بحران کم‌آبی استان فارس از سوی مدیرکل هواشناسی استان اعلام شد.

۳۵ درصد روستاها در وضعیت بحران آب

نخستین تاثیر کاهش بارندگی‌ها و بحران آب بر روستاها بوده است به گونه‌ای که به گفته علی بوستانی، مدیرعامل آبفای روستایی استان فارس ۴۱ درصد جمعیت روستایی فارس  از لحاظ بحران آب در وضعیت عادی، ۲۴ درصد در وضعیت تنش و ۳۵ درصد در وضعیت بحرانی قرار دارند.

 

 

روستای «نارک» شهرستان فراشبند یکی از روستاهایی است که بحران آب بر روی آن تاثیر گذاشته و با وجود شبکه و لوله‌کشی آب، مردم آن با کمبود آب روبه‌رو هستند. بهادر مهرکی، دهیار روستای نارک در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: « آب نداریم، بعضی مواقع از فراشبند با تانکر آب برای روستا می‌آورند اما با این وجود با کمبود آب روبه‌رو هستیم».

به گفته وی این روستای ۵۰ خانواری هفته‌ای ۲ بار با تانکر آبرسانی می‌شود و مردم بعد از هر بار باز کردن مخزن در حد ۲۰ دقیقه آب دارند پس از آن آبی وجود ندارد. مهرکی از وعده مسئولین برای حفر چاه سخن می‌گوید که تاکنون عملی نشده است.

آبرسانی سیار تنها راهکار روستای نارک

روح‌الله مزارعی،معاونفرمانداری فراشبند نیزدر گفتگو با ما به تمهیداتی اشاره می‌کند تا مشکل آب شهر و روستاهای این شهرستان برطرف شود . با این حال به دلیل کاهش بارندگی‌ها فراشبند با مشکل آب روبه‌رو است.

به گفته وی در بخش مرکزی شهرستان فراشبند ۳۰ روستا وجود دارد و تعدادی از آنها با مشکل آب روبه‌رو بودند که با حفر چاهی توسط یکی از خیرین، تا حدودی این مشکل برطرف شده است.

مزارعی مشکل روستای نارک را کمبود آب می‌داند و می‌گوید: « روستای نارک در گذشته از یک چشمه استفاده می‌کردند که اکنون آن چشمه خشک شده و یک چاه هم بوده که به دلیل افت سطح آب کفاف روستا را نمی‌دهد». وی تنها راه برای حل مشکل آب این روستا را در حال حاضر آبرسانی سیار می‌داند.

مزارعی از حفر چاه در روستای کناردست « نارک» سخن می‌گوید که اگر براساس مطالعات و مکان‌یابی این امکان فراهم شود، چاه جدیدی حفر می‌شود و آب آن به روستای نارک نیز منتقل می‌شود.

۵۰ درصد اعتبارات نفت و گاز فراشبند برای آب

معاونت فرمانداری فراشبند با اشاره به اقداماتی که برای تامین آب شرب در شهرهای این شهرستان انجام شده است، می‌گوید: در شهر فراشبند یک چاه را سال گذشته تجهیز کردیم و یک چاه هم امسال در دست انجام است.

به گفته مزارعی تامین آب شرب شهر فراشبند از چشمه‌ای به نام« برم فرهاد»بود و چشمه دیگری هم اجاره کرده ایم. با تجهیز چاهی که سال گذشته انجام شد هم کیفیت و هم کمیت آب شهر فراشبند مطلوب شد. امسال هم با چاه جدیدی که قرار است حفر شود مشکل آب برطرف می‌شود.

شهر دهرم از توابع شهرستان فراشبند هم با مشکل آب روبه‌رو بوده که امسال تمهیداتی برای آن اندیشیده شده است. به گفته وی جانمایی برای حفر چاه در شهر دهرم در دست اقدام است و مخزن آبی هم در اسفندماه ۹۶ برای این شهر افتتاح شده که با بهره‌برداری از این مخزن مشکل آب شهر دهرم هم برطرف می‌شود.

معاونت فرمانداری فراشبند از اختصاص ۵۰ درصد از اعتبارات نفت و گاز این شهرستان برای رفع مشکلات آب شرب شهرها و روستاها و پروژه‌های آبخیزداری خبر می‌دهد. به گفته وی هر چند ۲۲ میلیارد تومان اعتبارات نفت و گاز این شهرستان بوده اما مبلغ تخصیص خورده ۴۰ درصد بوده ، با این حال ۵۰ درصد مبلغی که اختصاص یافته به مشکل آب شهرستان تعلق می‌گیرد.

مزارعی از پروژه‌های آبخیزداری شهرستان فراشبند نیز به عنوان یکی از راهکارهای مبارزه با بحران آب سخن می‌گوید که از جمله آن می‌توان به « ترمیم آبخیزداری‌هایی که در سیل سال ۹۵ آسیب دیده بود، اجرای ۲ طرح آبخیزداری در شهر دهرم و دژگاه و انجام مطالعات ۵ طرح جدیدآبخیزداری» اشاره کرد.

منبع تسنیم.

 

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد