امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 July , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸ - 15 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 12642
  پرینتخانه » 27, سرمقاله تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵ | ارسال توسط :

سال ۹۸ و چالش های پیش رو

سال97 را با همه ی خوبی و بدی هایش پشت سر گذاشتیم در حالی که سختی ها و مشکلات امان مردم را بریده بودند.
سال ۹۸ و چالش های پیش رو

سال۹۷ را با همه ی خوبی و بدی هایش پشت سر گذاشتیم در حالی که سختی ها و مشکلات امان مردم را بریده بودند.

از یک طرف فشارهای خارجی وازجمله تحریم های ظالمانه حاکمان جدید کاخ سفید که باتمام توان خود و اذنابش در منطقه ، هر روز فشار تحریم ها را زیاد می کند تا فروش نفت و گاز ایران را به صفر برساند و راه صادرات و هر نوع معامله وتجارت و درآمد زایی ایران را ببندد وشاهرگ اقتصاد کشور را قطع کند و اگر خدای ناکرده به این امر مهم دست یابد و یا نزدیک شود می تواند به فاجعه ای ختم شود که آن طرفش ناپیداست .

از طرف دیگر هم مشکلات داخلی همچون اقتصاد ورشکسته ، فساد مالی و اداری ، بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی و ازجمله دلار، تورم و گرانی سرسام آوری که روزانه قیمت ها را جابه جا می کندودیگر برای مردم رمقی نگذاشته ، بیکاری جوانان وتحصیل کردگانی که با تحمل هزینه های بسیارو در شرایط سخت ازجیب خانواده ها خرج کرده درس خوانده اند تا درمصدر کاری قرارگرفته هم به کشور خود خدمت کنند وهم از قبل آن تشکیل زندگی دهند و در هر خانواده ایرانی هم تعدادی از آن ها هستند بدون شغل ، درآمد ، زن وهمسردر کنار خانواده روزی را به شب می رسانند وبهترین اوقات عمر را که می توانند منشآ اثر و خدمت به کشور و وطن خود باشند ، نا امید سپری می کنند .

و اینک در آغاز سال نو ، سال۹۸ را در حالی شروع می کنیم که کوه مشکلات همچون گذشته بر دوش مرم سنگینی می کند ونه تنها روزنه ی امیدی برای حل مشکلات باقی مانده از سال ۹۷، مشاهده نمی شود و دولت و حاکمان چشم انداز روشنی پیش روی ملت نگشوده که حوادث و بلایای زمینی و آسمانی هم بر مصیبت های گذشته ی مردم افزوده اند .

کشور ما سال های مدیدی است گرفتار خشکسالی شده ، تا آنجا که کمبود منابع آب های زیر زمینی و رو زمینی کشوربه مرحله ی خطرناکی رسیده و کمبود آب های پشت سدها ، کشور را درمعرض بحران کمبود آب و برق قرارداده است . بارش باران های سیل آسا درابتدای سال به جای آن که مردم را شاد و نگرانی های کمبود آب را برطرف کند ، به دلیل  مدیریت نادرست وعدم پیش بینی های لازم وبعضا غیرقابل پیش بینی ، خرابی های بسیاری به بار آورد . بیش از دو سوم استان های کشوربا این سیل ها آسیب کلی دیدد . چه بسیار شهرها و روستاها که زیر آب رفت ومردمانش از هستی ساقط و آواره شدند . چه بسیار مزارعی که قوت لایموت خانواده ها بود و نابود گردید . چه بسیار احشام و مال و اموال مردم را که سیل برد و ازهمه مهمتر چه بسا خانواده ها که داغدار شدند و عزیزانشان را ازدست دادند . این سیل که می توانست برای مردم نعمت باشد نقمت شد وهزینه ی بسیار سنگینی بربودجه ضعیف کشور تحمیل کردکه در برآورد اولیه بیش از ۴۰هزارمیلیاردتومان تخمین زده می شود .

مشکل دیگری که باز از طرف دشمن کینه جوی ، حاکمان اقتدارطلب و تندرو کاخ سفید امریکا بر مشکلات دیگر کشور افزود ، در لیست تروریستی قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است . البته این امر برجهانیان روشن است که این رژیم حاکم برامریکا تابع هیچ قانون و پایبند هیچ توافق داخلی ویا بین المللی که مورد تایید شان نباشد نیستند و چون خودرا یکه تازمیدان قدرت و ثروت در جهان می دانندبه خود اجازه می دهند که هر کار که بخواهند انجام دهند . دنیا می داند که سپاه پاسداران ، یک نیروی نظامی رسمی است که در قانون اساسی کشورمان جایگاه مشخصی دارد و بندهایی از قانون اساسی به آن اختصاص داده شده است وهرگزنیروی نظامی رسمی یک کشوررا نمی توان تروریست خواند . این موضوع اگرچه می تواند درد سرهایی برای کشور ایجاد کند اما آمریکایی ها از قدرت و توان ایران و سپاه خبر دارند و امکان اقدام آنچنانی نخواهند داشت .

علاوه بر این ها ، موضوع تصویب قوانین fatf که بنا بر آن لازم است ایران همه ی امور مالیش رابه طورقانونی وشفاف عمل کند تا برای جهانیان مشخص باشد وگرنه تحریم می شود ،( البته به جز چند کشور انگشت شمار همه ی کشورهای جهان عضو آن هستند )و اگر ایران به این قوانین تن ندهد کلیه ی مراودات مالیش با جهان قطع می شود وحتا کشور های دوست هم ( اگر دوست واقعی باشند، زیرا مسئولان هر کشور اول به منافع مملکت خود می اندیشند ) نمی توانند با ایران معامله داشته باشند ،وایران خود به خود تحریم جهانی می شود ، یعنی علاوه بر امریکا اروپا و سایر کشورهای جهان هم  به تحریم های امریکا اضافه می شوند .دو مورد ا زقوانین fatfهنوز مورد تایید و تصویب مسئولین نظام (مجلس تصویب کرده اما شورای نگهبان آن را رد کرده و مجمع تشخیص باید نظرنهایی رابدهد که تا کنون به جمع بندی نرسیده است .) قرار نگرفته است و مجمع هنوز نتوانسته در این زمینه تصمیم بگیرد ، این درحالی است که چند بار مهلت ایران تمدید شده و اگر این بار مجمع تصمیم نگیرد ایران محکوم خواهد شد .

با نگاهی سطحی و گذرا به موارد ذکر شده بالا و بسیاری از موارد کوچک و بزرگ قابل تامل دیگرکه در اینجا امکان ذکرش نیست ، متوجه خطری بزرگ که موجودیت کشور را تهدید می کند خواهیم شد . کار به جایی رسیده است که مسئولین اعم از دولتی و حکومتی به تنهایی از عهده ی حل این همه مشکلات و گرفتاری ها که خواسته یا ناخواسته خود مسئول به وجود آوردنش هستند ، برنخواهند آمد . پس راه چاره چیست و چه کار باید کرد ؟

در این زمینه کارشناسان و دلسوزانی که نگران حفظ نظام جمهوری اسلامی و تمامیت ارضی کشور هستند ، معتقدند:

۱- ابتدا مسئولین باید قبول کنند که کشور در چنین شرایط سخطی قرار دارد و کیان کشور در معرض خطر است .

۲- حکومتگران اعتماد ازدست رفته ی مردم را نسبت به خود برگردانند .این کار بسیار سخت است و باید اراده ای قوی در بین مسئولین نظام برای دست یافتن به این امر حیاتی وجود داشته باشد . برای رسیدن به این هدف لازم است :

الف- ابتدا مسئولین صداقت و صمیمیت خودرا به مردم نشان دهند .

ب- مردم را غریبه ندانند و همه ی مردم را درجریان مسایل ومشکلات کشور به طور شفاف قرار دهند .

۳- مردم و رسانه ها ، آزادی بیان وبعد از بیان داشته باشند ،زیرا اگر درکشور فضای آزاد گردش اطلاعات وجود می داشت ، بسیاری از مشکلات امروزی گریبانگیر مملکت نبود .

۴- وعده هایی را که در طول سال های گذشته به مردم داده اند و عمل نکردند ، عمل کنند .

۵- موضوع حصر را حل کنند و محدودیت هارا برای پاکدست ترین رئیس جمهور کشور بردارند .

۶- عفو عمومی از طرف رهبری نظام صادرشود تا همه ی زندانیان سیاسی کشور آزاد و به میان خانواده هاشان برگردند.

۷- خودی و غیر خودی ، ژن خوب و بد کنار گذاشته شود . حقوق همه ی مردم این سرزمین از هرقوم و نژاد و دین و آیین و از هرطبقه ای به رسمیت شناخته شود تا همه بتوانند آزاد دراداره امور کشورشان سهیم باشند و از مواهب آن بهره مند شوند .

۸- ایرانی های خارج از کشور به وطن خود بازگردند وبا سرمایه های فکری ، تخصصی و مالی خود کمک به حل مشکلات کشور کنند . و…

خلاصه آن که کشور و نظام متعلق به مردم است و همین مردم و صاحبان انقلاب هستند که نظام جمهوری اسلامی را به وجود آورده اند و برای حفظ آن هزینه داده اند وباز هم حاضرند هزینه بدهند . کدام خانواده است که در این راه شهید ، جانباز ، اسیر و ایثارگر تقدیم نکرده باشد . خاطره ی کمک های مردمی به جبهه ها یادمان نرفته است . صحنه هایی از ایثار مردمی که با وجود نیاز خود و خانواده غذای بچه هایشان را به جبهه می فرستادند . پیرزنی که تخم مرغ هایش راجمع میکرد وبه جبهه می فرستاد .خانواده ی فقیر روستایی که تنها ممر درآمدش بزغاله ای بود و آن رابه رزمندگان هدیه میداد.بچه ها یی که قلک هایشان رامی بخشیدند ، زنانی که تنها یادگار مادریش انگشتری بود و آن راتقدیم رزمنده می کرد و…از بازاری گرفته تا کارمند ، فقیر و دارا ، مذهبی و غیر مذهبی مسلمان و غیر مسلمان ، همه و همه ، بی ریا ، بی منت ، بی توقع و انتظار از درخواست چیزی و یا به دست آوردن مقام و پستی ویا چشمداشتی و…

با خود خلوت کنید و بیندیشید که با این مردم چه کرده اید ؟ کدام راه را به بیراه رفته اید ؟ ازهمان راه برگردید. به این مردم اعتماد کنیم . مردم را محرم بدانیم . اشتباهاتمان را بپذیریم وجبران کنیم . اعتماد از دست رفته را با اینکه سخت است دوباره به دست آوریم . مردم همان مردم روز های اول انقلاب هستند با یک تفاوت که امروز بعداز چهل سال ، شما کارنامه ی قابل قبولی از دست مردم نگرفته و رفوزه شده اید ، اما همین مردم اگر در شما صداقت ببینند ،اگر بتوانید ثابت کنید که امانتدارخوب و مورد اعتمادی هستید ، امکان مصالحه هست . بازهم تاکید می کنم که به دست آوردن اعتماد از دست رفته کاربسیار سختی است اما غیر ممکن نیست ، البته تنها راهی است که برای شما حکومت مداران باقی مانده است که بتوانید ابتدابا جلب رضایت و سپس باحمایت مردم در مقابل دشمن متجاوز و زیاده خواه ایستادگی کنید و همچون گذشته پوزه اش را به خاک بمالید ، همانگونه که در جنگ در مقابل بیشتر قدرتهای بزرگ جهان و با دست خالی ایستادیم و موفق شدیم ، در غیر اینصورت ، دشمن شمارا تنها و بدون مردم مجبورمی کند که تسلیم خواسته های آنان شوید وحاصل سالها مجاهدت وایثار مردم رابه دست دشمن بسپارید ، که مباد آن روز .

نویسنده : محمد کاظم حق شناس | منبع خبر : چارطاقی فراشبند شماره 27
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد