دهرم از پنجره ای دیگر

مسعود قربان | همه ی ما شناختی که از دهرم داریم یک شاخصه آن هم گرمای طاقت فرسا و تابستان گرم و ملال آور آن است و تا اسم دهرم را می شنویم فکر و ذهنمان فقط و فقط به طرف آب و هوای داغ تیرماهش می رود. شاید حق به جانب شما باشد اما شناختن پتانسیل های فراوان و داشته ها و جاذبه های دیگری که در دهرم نهفته است اگر با آنها آشنا شویم دیگر نه تنها دهرم را با گرمایش نمی شناسیم بلکه به زیبایی های آن افتخار می کنیم.

سرزمین ناشناخته ای که با داشتن آثار طبیعی و باستانی فراوان می تواند از لحاظ گردشگری به عنوان منطقه ی هدف معرفی شود و از این لحاظ برای شهرستان فراشبند حائز اهمیت فراوان باشد.

اگر به دهرم از پنجره ای دیگر نگاهی تازه بیاندازیم خواهیم دید که این شهر با استعدادهای فراوان گردشگری و با داشتن جاذبه های طبیعی فراوان به علاوه آثار باستانی جامانده از ادوار گذشته تاریخی جذاب و دیدنی فرا روی هر بیننده ای قرار می دهد که از تماشای آنها دنیایی از نشاط و شادمانی و عبرت به رویش باز می شود.

سال گذشته با دوستانی از شهر فراشبند به بازدید چند تایی از این آثار پرداختیم و برای آنها زیبا و دیدنی بود و به اعتراف خود آنها از دیدن این همه زیبایی حیرت زده شده بودند که در ادامه به معرفی پاره ای از این آثار می پردازیم و از شما دعوت می کنم برای یک بار هم که شده بازدیدی مختصر از این آثار داشته باشید.(چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.)

قطعه باستانی دهگاه یا قدمت۲۵۰۰ ساله که در بالای کوهی زیبا واقع شده و دارای ۱۲۴ خانه و ۳ استخر بزرگ و یک چاه عمیق در دل کوه و در سه طبقه قرار گرفته. راههای دست یابی به آن نیز جالب و دیدنی است.

چشمه آب گرم آب بومی که درون غار بزرگی قرار گرفته با خواص فراوان درمانی حوضچه ای آب گرم و روان که در زمستان خستگی را از تن هر مسافری درمی آورد.

برم سوز همراه با آبشاری زیبا که در امتداد رودخانه شور دهرم قرار دارد که به خصوص در فصل زمستان زیبا و دیدنی است.

تنگ زنون تنگه ای با آب روان و شیرین که فقط باید از نزدیک آن را ببینی به خصوص پس از باران که زیبایی اش دو صد چندان می شود.

تنگ سهرابی این تنگه نیز دو اثر باستانی مربوط به دوره ی ساسانی را در دل خود نهفته دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

دیدنی های کلاه فرنگی و دو سر باستانی و آبشار رودخانه شیرین و جاهای دیدنی دیگر مثل تل نرگس، تل مار و چندین مکان دیگر آثاری است که اگر به دیدنشان بیائید دهرم را از پنجره ای دیگر دیده اید.

دهرم بیا در ماه دی                انگار گشته ملک رنی

مهمان نوازی کیش ما              آن را بجو در پیش ما

مهمان ما باش ای صنم            هرگاه به دهرم می شوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفده =