چارطاقی شماره دهگزارش

کتابخوانی، تفریحی پرسود در اوقات فراغت

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

زهرا جمشیدی *

کتاب خواندن مانند سایر تفریحات دیگر باعث ایجاد عادت و دلبستگی به مطالعه می­شود. همانطور که ما به تفریحاتی همانند بازی­های کامپیوتری، شبکه­های اجتماعی، فضای مجازی و … عادت می­کنیم، مطالعه چند کتاب نیز ما را به مطالعه دلبسته کرده و به کتاب خواندن عادتمان می­دهد.

بسیاری از امور تفریحی فقط جنبه تفریح و پر کردن اوقات فراغت را دارد اما مطالعه از جمله تفریحات پرسودی می­باشد که علاوه بر پرکردن ساعات فراغت، باعث افزایش دانش نیز می­گردد و کوله­باری از دانستنی­ها را به دنبال خود می­آورد که این امر بسیار ارزشمند است.

هفته کتاب و کتابخوانی اولین بار در سال ۱۳۷۲ با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد. ۲۴ آبان ماه که روز کتاب و کتابخوانی و همچنین کتابدار نامیده شده مصادف است با وفات سیدمحمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی نویسنده تفسیر المیزان، فقیه، فیلسوف، عارف، حکیم و مفسر قرآن شیعه ایران.

 به مناسبت این هفته هر سال دبیرخانه برگزاری هفته کتاب شعاری را انتخاب کرده که محور برنامه­های این هفته قرار می­گیرد، شعار بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با عنوان « آینده روشن با خانواده کتاب­خوان» می­باشد.

عوامل متعددی در ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی نقش دارند که نخستین آنها خانواده می­باشد. در واقع نقطه شروع از خانواده آغاز می­گردد. تجربه نشان داده که فرزندانی که در خانواده­های اهل کتاب پرورش می­یابند، میزان علاقه به کتاب و کتابخوانی در آنان نسبت به سایر خانواده­هایی که تمایل به این امر ندارند بیشتر است. زمانی که فرزندی می­بیند در خانه بخشی هرچند کوچک به کتاب و کتابخانه اختصاص داده شده و والدین و اعضای خانواده ساعاتی را به مطالعه اختصاص می­دهند حتی دیگر نیازی به گفتن این که « باید مطالعه کنی» احساس نمی­شود. همانطور که کودکان امروز با دیدن پدر و مادری که بیشترین ساعات فراغت خود را به پرداختن به شبکه­های اجتماعی و فضای مجازی سپری می­کنند او نیز کشش و علاقه­ای وافر به آن فضا پیدا می­کند و جدا کردن این چنین کودکانی از این فضاها و ترغیب آنها به مطالعه از طریق والدین و جامعه کار راحتی نمی­باشد.

یکی از راهکارهای علاقمند کردن کودکان به کتاب و کتابخوانی این است که بزرگترها آثار کودکانه­ای را گزینش کرده و در فرصت مناسب برای بچه­ها بخوانند تا عشق و علاقه به کتاب در وجودشان نهادینه و ماندگار شود. ترغیب و تشویق بچه­ها به مطالعه و همراهی آنها در بازدید از کتابخانه­ها، نمایشگاهها و کتاب­فروشی­ها، هدیه دادن کتاب و عضویت در کتابخانه­ها می­تواند تاثیر زیادی در علاقمند کردن آنها به کتاب و کتابخوانی داشته باشد.

مقایسه سرانه مطالعه ایران و سایر کشورها نشان دهنده این است که مهمترین عاملی که باعث می­شود ایرانی­ها سراغ کتاب نروند عدم احساس نیاز و ضرورت به مطالعه است. در واقع احساس دانای کل بودن کاذب.

این روزها به دلیل حضور افراد جامعه در شبکه­های مجازی و فضای اینترنت و مواجه شدن با انبوه اطلاعات پراکنده که اصولا بدون منبع و ماخذ معتبر نیز می­باشند بیشتر از هر زمانی خودمان را بی­نیاز از مطالعه می­دانیم. تا زمانی که انسان احساس نیاز نکند به دنبال رفع آن نخواهد بود.

اگر احساس کنیم که از چرخه پرشتاب اطلاعات و دانش و … عقب افتاده­ایم نسبت به آن احساس نیاز آگاهی پیدا کرده و این خود می­تواند شوق به مطالعه را در ما تقویت کند. از دیگر علل کتاب گریزی در جامعه را    می­توان عادت ایرانیان به ادبیات شفاهی، هزینه­های بالای کتاب­های منتشر شده، عدم آگاهی از خدمات کتابخانه­های عمومی و … را نام برد.

هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مناسبی است تا ما مروری کنیم و بیندیشیم که چقدر از لحظات گرانبها و طلایی عمرمان را صرف خواندن کتاب و این یار مهربان کرده­ایم؟

روز کتاب و کتابخوانی فرصتی است تا با کتابهای تازه­ای آشنا شده و قدری از فضای مجازی فاصله گرفته و زمانی را صرف این گوهر ارزشمند کنیم. این فرصت طلایی را از دست ندهیم.

همچنین فرصت مناسبی است تا با کتابخانه­های عمومی شهر و دیار خود، خدمات و فعالیت­ های آن آشنا شده و نسبت به استفاده و عضویت در آن اقدام نماییم .

تعداد کتابخانه ­های عمومی شهرستان فراشبند در حال حاضر ۴ باب می­باشد.

۱- کتابخانه عمومی فرهیختگان فراشبند:

سال افتتاح ۱۳۷۴، این کتابخانه دارای بیش از ۱۹ هزار جلد کتاب با موضوعات کلیات، روانشناسی، علوم کاربردی، هنر، تاریخ و … و همچنین کتب کمک درسی و دانشگاهی می­باشد مجهز به نرم افزار کتابداری سامان با قابلیت عضویت سراسری، دارای سالن مطالعه خواهران و برادران، بخش کودک با بیش از ۷۰۰ جلد کتاب مختص سنین پیش دبستانی تا رده سنی ۱۴ سال، بخش نشریات با بیش از ۷۰ عنوان نشریه در موضوعات اجتماعی، سیاسی، ورزشی و هنری.ساعت فعالیت شنبه تا چهارشنبه از ۱۸-۷ ، پنج شنبه ۱۳-۷

۲- کتابخانه عمومی نیایش شهر نوجین:

سال افتتاح ۱۳۸۹ ؛ با بیش از ۶۰۰۰ جلد کتاب در موضوعات مختلف، دارای بخش نشریات، کودک، سالن مطالعه خواهران و برادران، ساعت فعالیت ۱۳-۷، داری

۳- کتابخانه عمومی خلیج فارس دهرم:

سال افتتاح ۱۳۷۷؛ دارای بیش از ۵۰۰۰ هار جلد کتاب، شامل بخش­های کودک، نشریات و سالن مطالعه خواهران و برادران

۴- کتابخانه عمومی فرودسی دولت آباد دژگاه

 سال افتتاح ۱۳۹۵-ساعت فعالیت  ۱۳-۷؛ دارای ۳۰۰۰ جلد کتاب و دارای بخش­های کودک، نشریات، سالن­های مطالعه خواهران و برادران . ساعت فعالیت ۱۳-۷

قابل ذکر است کتابخانه عمومی روستای خانیک که فضای لازم جهت راه­اندازی آن توسط یکی از خیرین محترم فراهم شده ، انشااله به زودی با تجهیز آن مورد افتتاح و بهره­برداری قرار خواهد گرفت. همچنین کتابخانه عمومی مرکزی شهرستان­ با اهداء مقدار ۲۵۰۰ مترمربع زمین در مرکز شهر فراشبند از سوی خیرین و پیگیریهای بعمل آمده در سال ۹۷ عملیات احداث آن آغاز خواهد شد . احداث این کتابخانه با بخشهای مختلف و امکانات ویژه در فضایی متفاوت و در شاءن مردم فهیم و گرانقدر ایجاد خواهد شد با همت مسولین شهرستان ، ان شاءاله

* کارشناس ارشد ادبیات،کارمندکتابخانه فرهیختگان فراشبند

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید