پیشنهاد برای توسعه‌ی منابع انسانی در فراشبند

پیشنهاد برای توسعه‌ی منابع انسانی در فراشبند

همایون مرادی |توسعه‌ی پایدار مفهومی نسبتا جدید در جهان است و کمی بیش از سه دهه قدمت دارد. این مفهوم حاصل رشد آگاهی انسان از پیوندهای جهانی مابین مشکلات محیط زیستی روزافزون، موضوعات اجتماعی، اقتصادی، فقر و نابرابری و نگرانی درباره‌ی یک آینده سالم برای بشر است.

در کشور ما نیز موضوع توسعه‌ی پایدار در سال‌های اخیر، اگر نه به طور جدی، مورد توجه دولت و مردم قرار گرفته است. در مواجهه با بحران محیط زیستی حاضر، آن هم در شرایط اقتصادی نامناسب، تمرین توجه به توسعه‌ی پایدار اگر چه همانند آموزش کشتیرانی در میانه‌ی طوفان ناممکن می‌نماید اما، گریزناپذیر است.

دور از انتظار نیست که در برخورد با بحران آب، خشکسالی‌های پی‌درپی، افزایش میانگین دما، نابودی حیات وحش و تخریب جنگل‌ها و مراتع، به‌ویژه در شرایط اقتصادی نامطلوب و بیکاری گسترده دچار اضطراب و دستپاچگی شده باشیم و اقدامات عاجل، موردی و مقطعی را راه حل مناسبی برای مشکلات بدانیم اما، از قضا در چنین شرایطی است که باید به خود بیاییم و هر چند دیرهنگام، تصمیم دشوار بگیریم که ادامه‌ی راه را در مسیر توسعه‌ی پایدار گام برداریم.

برای رسیدن به توسعه‌ی پایدار باید انسان، محور توسعه تلقی شود و بیشترین سرمایه‌گذاری بر روی منابع انسانی صورت گیرد. مدیریت منابع مادی و طبیعی در خدمت توسعه‌ی منابع انسانی یک ضرورت است و حاصل این رویکرد در نهایت ایجاد ارزش افزوده به نفع همان منابع خواهد بود. چرا که انسان توسعه‌یافته، خلاق و مسوولیت‌پذیر افزایش کارایی در مدیریت و بهره‌برداری از منابع مادی و طبیعی را به ارمغان خواهد آورد.

بر اساس شناخت نویسنده از تهدیدها و فرصت‌های فراشبند، برای توسعه‌ی منابع انسانی و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی در این شهرستان چند پیشنهاد در پی می‌آید:

 • مدارس شبانه‌روزی با کیفیت بالا داشته باشیم تا موانع تحصیل مطلوب برای دانش‌آموزان روستایی و عشایری به حداقل برسند.
 • از آنجا که در شهرهایی به کوچکی فراشبند نمی‌توان در آموزش عالی انتظار کیفیت مطلوب را داشت، اصراری بر داشتن دانشگاه نداشته باشیم و در عوض هنرستان‌های خوب و مجهز با رشته‌هایی در حوزه‌ی صنایع دستی، گردشگری، کشاورزی و معماری داشته باشیم.
 • از محل اعتبار دو درصد نفت و گاز شهرستان هزینه‌ی مطالعات پژوهشی و پایان‌نامه‌های دانشجویان و اساتید فراشبندی در دانشگاه‌های معتبر کشور تامین شود به شرط آنکه مطالعات آن‌ها به حل مسایل عملی شهرستان فراشبند معطوف باشد. در حوزه‌هایی نظیر آبخیزداری، منابع طبیعی، فرش و صنایع دستی، حفظ و مرمت آثار باستانی، کشاورزی ارگانیک، معماری پایدار، توسعه‌ی بوم‌گردشگری، انرژی‌های پاک، نفت و گاز، شیلات، مدیریت دولتی و … ممکن است مسایل قابل توجهی در قالب پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی به شکلی علمی حل شوند. این برنامه می‌تواند زمینه‌ی شناخت بیشتر و عمیق‌تر محققان فراشبندی از شهرستان خود و ایجاد انگیزه بازگشت به شهرستان را فراهم کند.
 • به عنوان آخرین و مهم‌ترین پیشنهاد: یک سازمان مردم نهاد با مشخصات زیر تشکیل شود و به فعالیت بپردازد:
  • محور فعالیت: امور زیرساختی توسعه
  • حوزه‌ی فعالیت: توسعه‌ی انسانی و اقتصادی
  • موضوع فعالیت: توسعه‌ی پایدار (محور، حوزه و موضوع فعالیت بر اساس طرح استانداردسازی موضوع فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد پیشنهاد شده است.)
  • این سازمان با هدف شناسایی، حمایت و هدایت استعدادهای انسانی به نفع توسعه‌ی علمی و مدیریتی پایدار در شهرستان فراشبند به فعالیت بپردازد.
  • اعضای موسس این سازمان چهره‌های علمی و فرهنگی ذی‌نفوذ شهرستان از سلیقه‌های فکری و سیاسی مختلف باشند. افرادی با بینش گسترده و طبع بلند که در گذر زمان و علی‌رغم تمایلات سیاسی متفاوت با انگیزه‌ی کمک به توسعه‌ی پایدار شهرستان امکان و اشتیاق همکاری با یکدیگر را داشته باشند. این ویژگی اعضای موسس سبب خواهد شد تا سازمان در شرایط سیاسی مختلف امکان تاثیرگذاری بر تصمیمات مسوولان را از دست ندهد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =