سرمقالهچارطاقی شماره هشت

هفته دولت

دکتر-کاظم-حق-شناس
دکتر محمد کاظم حق شناس

در کشور ما روزها و هفته های زیادی وجود دارد که به « یادبود » یا « مناسبتی » نامگذاری شده اند و هفته ی دولت یکی از این مناسبت هاست .

اتفاقی که در شهریورماه سال۱۳۶۰ افتاد و در آن رئیس جمهور رجایی و نخست وزیر باهنر هدف تیر انتقام کور و ترور منافقین کوردل قرارگرفته، به شهادت رسیدند و بدین مناسبت هفته ی اول شهریور ماه هر سال را به عنوان هفته دولت نامگذاری کرده ، گرامی می دارند.

بدین مناسبت ماهنامه چارطاقی فراشبند، بنا به وظیفه ی اطلاع رسانی خود ، به سراغ فرماندار و دیگر مسئولین دولتی شهرستان رفته ، از آن ها خواستیم تا گزارش کار کردهای خود و همکارانشان را در ۴ سال اول دولت تدبیر و امید، جهت آگاهی مردم ، این ولی نعمتان خود، در اختیار نشریه قراردهند تا به اطلاع مردم رسانده شود .

خوشبختانه اکثر مسئولین و در راس آن ها فرماندار محترم ، در برابر این درخواست ما ، با روی خوش استقبال کردند و بعضی به صورت مصاحبه و گفتگو و بعضی دیگر در قالب گزارش مکتوب عملکردهای خود را ارائه کردند که اینک پیش روی شما درصفحات ماهنامه چاپ و منتشر شده است .

مسئولیت ما به عنوان خبرنگار چاپ و انتشار و انتقال صادقانه این اطلاعات به مردم است که با جدیت تلاش کرده ایم در این راه امانتدار خوبی باشیم .

وظیفه ی دولت و مسئولین هم این است که صادقانه و شفاف اطلاع رسانی کنند و اطلاعات لازم را در اختیار مردم و کارشناسان و محققان قرار دهند تا مردم از چند و چون اداره ی امور شهر و کشورخود با خبر شوند و از پیشرفت ها و موفقیت ها آگاهی لازم را کسب کنند ، و صداهای مخالفی را که از تریبون های مختلف ، خبرها وگزارش های خلاف واقع علیه دولت و مسئولین پخش و در میان مردم ایجاد یاس و نا امیدی می کنند و باعث تضعیف دولت می شوند ، بشناسند ، بدین وسیله دستشان برای مردم رو شود و به اهداف خود نرسند .

از طرف دیگر گزارش ها باید مورد نقد و بررسی قرار گیرند و برای این منظور، کارشناسان و متخصصان امر باید بدون هیچگونه شائبه ی غرض ، با روشی علمی و خیر خواهانه و شفاف نقاط ضعف و قوت هر گزارش را شناسایی و با استدلالی منطقی برای مردم بیان کنند.

وقتی مسئولان امور، چشم بیدار و نگاه نقادانه ی مردم و کارشناسان خبره را ، ناظر بر اعمال و رفتار خود ببینند، رفتار مسئولانه تری خواهند داشت و خود را موظف به پاسخگویی می دانند ، در نتیجه ،کارها بر اساس نظم و قانون پیش می رود و باعث پیشرفت می شود و چنین جامعه ای راه توسعه در پیش گرفته به موفقیت های چشمگیری دست می یابد.

فایده دیگر این شیوه آن است که دوغ از دوشاب بازشناخته می شود، یعنی مدیران ضعیف و ناتوان شناخته شده ، با جایگزین کردن افراد توانمند و کار بلد و خلاق ،کارها در مجاری درست خود قرار می گیرد، بدین گونه عملکرد مجموعه ی مدیران شهرستان که حکم اعضای پیکر یک انسان را دارند به طور منظم هماهنگ ، همراه و همدل عمل می کنند و خللی در امور پیش نمی آید.

مردم شریف، اینک نتیجه ی چهار سال فعالیت و عملکرد دولت روحانی در شهرستان فراشبند پیش روی شماست . ما نمی خواهیم پیشاپیش در تایید یا تکذیب آن ها چیزی بنویسیم . قضاوت با شماست . لازم است با نگاهی دقیق و موشکافانه به گزارش ها ، دست به قلم برده ، دیدگاه خود را مکتوب کرده در اختیارن شریه قرار دهید. ما با انعکاس نظریات شما مسئولان را دعوت به پاسخگویی می کنیم و پاسخ مدیران را با چاپ در نشریه به اطلاع شما می رسانیم .

مردم عزیز، چنانکه می دانید ، شهرستان ما ازجمله ی شهرستان های نوپا ولی قدیمی و با تاریخی دیر سال و با فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی است که بسیاری از زیر ساخت های آن درحال شکل گیریست ، به علاوه کمبود امکانات رفاهی ، فرهنگی ، بهداشتی درمانی ، ورزشی ، تفریحی و … ایجاب می کند که همگی به یاری مسئولانمان بشتابیم و با مشارکت در ساختن شهر و جامعه ای امن ، پیشرفته و توسعه یافته برای خود و فرزندانمان تلاش کنیم . به امید آن روز!

* صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه چارطاقی فراشبند

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید