نگاهى گذرا به اهمیت شهرک صنعتى فراشبند

خلاصه مطلب

  • اساس و بنیان شهرک های صنعتی ، تصدی گر بخش خصوصی است و وظیفه دولت . تسهیل و فراهم ساختن زمینه ی سرمایه گذاری است .

شهرک صنعتی فراشبند

مرتضی زارع
مرتضی زارع

هر چند سالها زمان برد تا مردم آثار واقعی برداشت های بی رویه و بی حساب و کتاب از منابع آب های زیر زمینی را به چشم ببینند ، اما امروزه کمتر کسی است که منکر وجود بحران در این زمینه باشد .

تحلیل رفتن سدها ، خشکیدن بسیاری از روخانه ها و دریاچه ها ، افزایش عمق چاه ها در کنار کاهش نزولات آسمانی که آن هم به نوعی به دستکاری انسان در طبیعت بر می گردد.زنگ خطر جدی را برای بخش کشاورزی به صدا در آورده است که خروجی تعطیلی و محدودیت این بخش باعث افزایش ورودی به دیگر مساله بحران امروز کشور یعنی بیکاری خواهد شد .

کاهش بیش از ۹۰ درصدی میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته در شهرستان فراشبند به عمق فاجعه بحران اب خواهد افزود ، هر چند اقدامات خوب اما ناکافی در زمینه کنترل میزان مصرف آب در بخش کشاورزی که عمده ترین مصرف کننده منابع آبی می باشد صورت گرفته یا در حال انجام است اما در راستای این اقدامات لازم است بدانیم در کنار ایجاد این محدودیت در بخش کشاورزی باید به فکر جایگزینی باشیم که هم پاسخگوی روند توسعه شهرستان باشد و هم خلاء ناشی از شغل های تعطیل شده در بخش کشاورزی را پر کند .

در این فضا ، گذار به بخش صنعت اجتناب ناپذیر به نظر می رسد .

با نگاه به این بخش درمی یابیم که اگر دو مجموعه مرتبط با صنعت گاز در شهرستان فراشبند یعنی پالایشگاه و ایستگاه تقویت فشار گاز را کنار بگذاریم در زمینه واحدهای صنعتی خُرد هیچ دستاوردی نداشته ایم .

اینکه گاز و صنایع مرتبط با آن می تواند مستقیم چه جایگاهی در این گذار داشته باشد و با توجه به نیاز به سرمایه گذاری کلان در این حوزه دورنمای این بخش چگونه خواهد بود ، در این مقاله نمی گنجد ، اما آماده سازی زیر ساختهای لازم در شهرک صنعتی که از ابتدای کار دولت آغاز شده و با روند خوبی در جریان است .این نوید را می دهد که زمینه حرکت به سوی ایجاد واحد های صنعتی کوچک در ابتدا و ان شاء الله بزرگتر در آینده فراهم شده است .

اساس و بنیان شهرک های صنعتی ، تصدی گر بخش خصوصی است و وظیفه دولت . تسهیل و فراهم ساختن زمینه ی سرمایه گذاری است .

 تضمین سود حاصل از سرمایه گذاری غیر قابل انکار در این مبحث است .به عبارت دیگر سرمایه گذار باید از برگشت سرمایه کوتاه ترین زمان ممکن و رسیدن طرح به سوددهی اطمینان خاطر داشته باشد .

در کنار امتیازهای خوبی که توسط دولت برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی در نظر گرفته شده است و لازم است هموار کردن مسیر اخذ مجوزهای لازم نیز به ان اضافه شود امروزه ، معرفی  طرح های گوناگون  نیز به سرمایه گذاران باب شده ات .

این معرفی معمولا در قالب لیستی بالا بلند از طرح های متنوع صورت می گیرد که جذاب ترین گزینه آن باید دست کم دو ویژگی خاص داشته باشد .هزینه راه اندازی کمتر و نزدیکی به بازار (پُر ) مصرف با توجه به نوپا بودن شهرک صنعتی فراشبند ، انتظار می رود در وهله اول ، همشهریانی که از توان مالی لازم برخوردارند دست به کار شده و با ایجاد واحد های کم هزینه و رود بازده نسبت به رونق بخشی به شهرک صنعتی اقدام کرده و زمینه ورود سرمایه گذاران بزرگتر را فراهم کنند . در کنار ضروری صاحبان سرمایه های خود که نسبت شان به دارندگان سرمایه های کلان در شهرستان به مراتب بیشتر است همراهی و همگانی متولیان فراتر از وظیفه اصلی شان که تجهیز و آماده سازی شهرک بوده است لازم است .

توجه به نقش غیر مستقیم دو صنعت پیش گفته ، مرتبط با گاز در ایجاد رونق اقتصادی در شهرستان که شاید تا الان زمینه بروزش مهیا نبوده است می تواند مصداق بارزی از این همراهی و همگانی باشد .

همگان می دانیم که ظرفیت شغل های مستقیم این دو صنعت تقریبا اشباع است ، از طرفی می دانیم که این دو صنعت نیاز های خدماتی گوناگون خود از کالا تا خدمات را از طریق برون سپاری تهیه می کنند .

می توان در یک تعامل سازنده ، لیستی از این صنایع که امکان تولید در شهرک صنعتی دارند را تهیه و با دعوت از صاحبان سرمایه ، بویژه بومی زمینه تولید آنها را در شهرک صنعتی فراهم کرد . کالاهای پر مصرف ادارات و نهاد های دولتی و بازار محلی نیز می تواند هدف دیگر بررسی ها باشد . در شرایطی که کشاورزی به روش های پیشیمپن و حتی روش های فعلی به وضوح کارآیی خود را از دست داده است اهمیت شهرک صنعتی دو چندان است .

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =