مصاحبه با مهندس نادرپور ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند

به مناسبت سالروز تاسیس آن

    مصاحبه با مهندس نادرپور ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند ،

لطفاً خودتان را برای خوانندگان چار طاقی معرفی کنید ، چند سال سابقه ی خدمت دارید و رشته تحصیلی شما چیست ؟ بسم الله

ابتدا لازم میدانم فرا رسیدن ۲۷ خرداد سالروز تاسیس جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام ( ره ) و هفته جهاد کشاورزی را به خانواده معظم شهدای جهاد و همکاران عزیزم و جامعه بزرگ کشاورزی شهرستان تبریک بگویم . بیژن نادر پور هستم ۲۲ سال قبل استخدام شدم و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد گیاهپزشکی ( بیماری شناسی گیاهی ) می باشم .

اهم مشکلات شما بعنوان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند چیست ؟

هر سیستم علاوه بر ظرفیت ها و پتانسیل ها ، چالش ها و مشکلات خاص خودش را نیز دارد . کشاورزی یک سیستم پیچیده ای است که در نتیجه دستکاری بشر در اکو سیستم های طبیعی و تغییر در آن به وجوه آمده و از آنجایی که عوامل زنده و غیر زنده اجزای این سیستم را تشکیل می دهند و دائماً در تقابل و یا تعامل با یکدیگر می باشند لذا مشکلات سیستم کشاورزی از سایر سیستم ها بیشتر است . آنچه که بخش کشاورزی و دست اندرکاران بخش کشاورزی از آن رنج می برند به طور خلاصه عبارتند از : نبود قوانین و مقررات برای جلوگیری از روی آوردن افراد فاقد مهارت ، تخصص و برنامه به حرفه کشاورزی ، و همچنین نبود قوانین در جهت کنترل اجاره آب و زمین به ویژه برای بهره برداران غیر مجاز از منابع آب ، سنتی و معیشتی بودن بخش قابل توجهی از کشاورزی

–  تعدد و ناهمگونی قوانین و اسناد بالا دستی  دستگاهها و سازمانهای غیر متولی کشاورزی که منابع و نهاده های پایه بخش کشاورزی در اختیار آن هاست ( مثل آب و انرژی ) ، بحران آب و تحلیل رفتن منابع پایه ، سهم اندک بخش کشاورزی از سرمایه گذاری دولتی و خروج سرمایه های تولید شده در کشاورزی به خارج از بخش کشاورزی و عدم رشد کافی صنایع کشاورزی به موازات رشد تولید ، دیر پذیر بودن کشاورزان و زمان بر بودن تغییر رفتار آنان در پذیرش تکنولوژی و دانش که نبود سرمایه هم بر این تغییر رفتار بسیار موثر است .

اولویت برنامه های شما در کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت چیست ؟

لازمه برنامه ریزی شناخت و آگاهی از ویژگی های کمی و کیفی بخش کشاورزی شهرستان است . خوشبختانه به قدر کافی این شناخت وجود دارد و برنامه های کوتاه مدت عبارتند از : ۱- استمرار آموزش بهره برداران به شیوه « مدرسه در مزرعه » ۲- گسترش اجرای سیستم های آبیاری نوین با استفاده از یارانه دولتی ۳- معرفی ارقام زراعی متحمل و مقاوم به شرایط اقلیمی و شوری آب و خاک ۴- صرفه جویی و مدیریت مصرف بذر ، کود ، سموم و استفاده از نهاده های غیر شیمیایی ( آلی و بیولوژیک ) ۵- ایجاد مزارع الگویی به منظور انتقال دانش و یافته های تحقیقاتی به واحدهای تولیدی ۶- پهنه بندی عرصه های کشاورزی و تعیین کارشناس مسئول هر پهنه به منظور افزایش ارتباط کارشناسان با بهره برداران و ارتقای مهارت های فنی و مدیریتی آنان ۷- تعیین اولویت ها و تهیه گان چارت برای عملیاتی نمودن اولویت ها ۸- برنامه ریزی برای ارتقای بهره وری عوامل تولید با محوریت آب از طریق افزایش کشت نشایی ، افزایش ماده آلی خاک ، استفاده از دستگاه های کودکار ، بذر کار ، مدیریت بقایای گیاهی ۹- تقویت تشکلهای مردمی ( صندوق خرد زنان روستایی – تعاونی های نخلداران ، دامداران ، تراکتورداران و…) ۱۰- افزایش سطح پوشش بیمه محصولات کشاورزی ۱۱- جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی ۱۲- توسعه طرحهای کوچک و اشتغال را

برنامه های میان مدت و بلند مدت : ۱- توسعه گلخانه به ویژه گلخانه های تولید نشاء ۲- توسعه کشت گیاهان دارویی ۳- توسعه کارآفرینی و اشتغال از طریق جلب سرمایه گذار در صنایع تبدیلی و فرآوری به منظور کاهش خام فروشی محصولات و کاهش نوسانات بازار و کاهش ضایعات ۴- توسعه مکانیزاسیون در زیر بخش های زراعت – باغبانی و دام و طیور به منظور افزایش بهره وری و افزایش درآمد ۵- گسترش سطوح تولید محصول سالم و ارگانیک و عملیاتی نمودن طرح تضمین سلامت از مزرعه تا سفره۶- بهسازی و نوسازی زیر ساخت های کشاورزی به ویژه در حوزه آب و خاک راههای دسترسی قنوات ، تامین و انتقال آب و …

آیا ظرفیتهای کشاورزی ما به لحاظ دانش و مهارت کشاورزان ، خاک و به ویژه آب با وسعت کشاورزی در شهرستان و کشور متناسب است ؟

در مورد قسمت اول پرسش شما بایستی عرض کنم تعداد قابل توجهی از کشاورزان به دانش بومی و تجربه خودشان متکی هستند . در این میان تعدادی از بهره برداران جوانتر و تحصیلکرده علاقه بیشتری به کسب مهارت و تجربه و دانش نوین در عرضه کشاورزی دارند . نمی توان انتظار داشت که تغییر در رفتار حرفه ای کشاورزان به سرعت اتفاق بیفتد .خوشبختانه طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تدوین و اجرای آن شروع گردیده است . در این طرح بهره گیری از رویکردهای ترویجی مطلوب برای ارتقای مهارت های فنی و مدیریتی بهره برداران شاغل به فعالیت کشاورزی و منابع طبیعی مد نظر می باشد ، استقرار نظام نوین ترویج می تواند بستر مناسبی برای مدیریت عرصه های تولیدی و نظارت بر فعالیت های کشاورزان در راستای سیاست ها و راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی ایجاد نماید .

 • در پاسخ به قسمت دوم سوال تان ، متاسفانه منابع آب کشاورزی در شهرستان همانند استان و کشور در اثر بهره برداری های غیر اصولی طی دهه های اخیر به شدت تحلیل رفته علاوه بر افت شدید آبهای سطحی و زیر زمینی ، افزایش شوری آب هم به عنوان یکی از موانع جدی تولید نمایان گردیده است . از طرفی وجود چاه های غیر مجاز در شهرستان که عمدتاً در باغات بخش مرکزی و اراضی واگذاره شده در بخش دهرم پراکنده اند نیز یکی از تهدیدهای بخش کشاورزی است که بایستی با رعایت قوانین و اسناد بالا دستی ساماندهی شود . مجموعه این عوامل باعث گردیده تا بخشی از کشاورزی در شهرستان هزینه بر و غیر اقتصادی باشد و به راهکارهای برون رفت از این وضعیت نیز در قسمت های بعدی اشاره خواهم کرد .
 • چرا برای توسعه کشاورزی ارگانیک در شهرستان برنامه ای تدوین نمی شود و کاری انجام نمی گیرد ؟
 • تامین امنیت و تضمین سلامت غذایی یک وظیفه حاکمیتی است و برای دستیابی به توسعه پایدار لازم است . در برنامه پنجم توسعه در بند د ماده ۱۴۳ دسترسی مردم به محصولات کشاورزی سالم مورد توجه جدی قرار گرفته و مقام معظم رهبری مدظله العالی در بند ۱ ماده ۸ سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی ۲۶/۸/۹۴ بر این مسئله تاکید فرموده اند . اگر چه استاندارد های تولید محصول سالم ( حداکثر مجاز باقیمانده سموم و کود های شیمیایی ) در کشور تعیین گردیده ولی به دلیل اختیاری بودن این استانداردها ، وسعت دامنه تولیدات کشاورزی ، ساختار کشاورزی سنتی و معیشتی ، بالا بودن سن و پایین بودن سطح دانش و آگاهی جمعیت قابل توجهی از کشاورزان و کامل نشدن زنجیره تولید ( نبود بازارهای مناسب محلی و داخلی ) در حال حاضر تعداد کمی از کشاورزان علاقه مند به تولید محصول ارگانیک و سالم هستند . خوشبختانه فراشبند یکی از شهرستانهای پیشرو در تولید محصول سالم می باشد.و اقدامات قابل قبولی در این راستا در شهرستان صورت گرفته است. از جمله اینکه ۳۵۰ هکتار از مزارع سبزی و صیفی شهرستان در سال زراعی ۹۶-۹۵ تحت پوشش مدیریت تلفیقی قرار گرفته و از این رهگذر دو نفر از کشاورزان داوطلبانه محصول گوجه فرنگی تولیدی خود را به آزمایشگاه مرجع ارسال و موفق به دریافت گواهی استاندارد (سالم ) گردیده اند. و برنامه تولید محصول سالم در سال جاری نیز در سطح گسترده تری پیگیری می شود .
 • با توجه به بی ثباتی بازار محصولات کشاورزی و تنوع آفات ، کشاورزی به ویژه در بخش صیفی کاری توجیه اقتصادی ندارد و تنها منابع پایه ما را از بین می برد . به نظر شما چه باید کرد؟

ببینید اگر  کشاورزان ما سطح زیر کشت را با میزان آب و سایر امکانات تولید متناسب کنند و ورود دانش و یافته های تحقیقاتی را به مزارع خود بپذیرند و به کار بگیرند اطمینان داشته باشید شرایط به نفع کشاورزان عوض می شود . سازمان جهاد کشاورزی به دنبال ثبت سفارش تولید محصول و عقد قرارداد بین تولید کنندگان و شرکت های فعال در زمینه توزیع و عرضه محصول سالم می باشد کشاورزان بایستی  ارتباط مستمری با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و مرکز جهاد کشاورزی دهرم داشته باشند تا ان شاء ا… منابع تولید به درستی مدیریت شود .

 • کشاورزان ما بدهکار و برای بیرون آمدن از زیر بار بدهی به کاشت محصول مطابق برنامه سالهای گذشته ادامه می دهند ممکن است راه حل این معضل بزرگ ، کاری غیر از ادامه روند گذشته را بطلبد ؟

پاسخ این سوال تان هم به سوال قبلی برمی گردد بیشتر بدهکاران بخش کشاورزی در واقع صیفی کاران می باشند تعداد قابل توجهی از این بهره برداران از طریق اجاره زمین و آب به کشاورزی روی آورده اند و به دلیل بی ثباتی بازار و یا عوامل قهری و خسارت آفات و امراض متضرر شده اند . از آنجایی که برای ورود به حرفه کشاورزی بجز پروانه بهره برداری از آب گواهی یا مجوز خاصی در قانون پیش بینی نگردیده لذا هر ساله شاهد روی آوردن اقشار مختلفی از جامعه بدون دارا بودن تخصص و تجربه و مهارت لازم به حرفه کشاورزی هستیم این درحالی است که کشاورزی یکی از مشاغل دارای ریسک بالا می باشد . بنابراین مجدداً تاکید می کنم در کشاورزی نمیتوان بدون مدیریت منابع و بدون شناخت بازار هدف انتظار سود آنی و ناگهانی داشت کما اینکه خیلی از بدهکاران بخش کشاورزی به دنبال کسب سود بیشتر سطح زیر کشت خود را بی جهت افزایش داده و زیان بیشتری را متحمل شده اند .

 • به نظر می رسد توسعه اشتغال خرد در روستاها راه حل مناسبی برای برون رفت باشد . جهاد کشاورزی در این زمینه چه کارهایی می تواند انجام دهد ؟
 • اگر ما انتظار یک اشتغال پایدار داریم بایستی حتماً چارچوب های قانونی را در ایجاد این اشتغال رعایت کنیم به عنوان مثال ، پرورش طیور بومی در روستا ها تولید و بسته بندی سبزی خوراکی بعنوان مشاغل خانگی و یا دامداریهای روستایی و …… از جمله مشاغلی هستند که نیاز به سرمایه زیادی ندارند ولی برای مجوز فعالیت در این مشاغل در سطح روستاها بایستی شبکه بهداشت و درمان ، دهیاری ها ، اداره منابع آب ، دامپزشکی و  ناحیه مقاومت بسیج با مدیریت جهاد کشاورزی همکاری نمایند . از طرفی فعالیت های خرد روستایی ( مشاغل خرد ) از طریق تشکیل تعاونی و ایجاد زنجیره تولید ( از تولید تا مصرف ) و تجمیع سرمایه نتایج بهتری به همراه خواهد داشت در این زمینه در سال جاری مطابق برنامه ۴ صندوق خرد زنان روستایی در شهرستان تاسیس و راه اندازی خواهد شد و بهسازی اماکن دامی و توزیع سبوس یارانه دار در صورت تامین اعتبار و افزایش سهمیه نیز در دستور کار قرار دارد .
 • شواهد نشان می دهد تمام نخل های بین دوراهی تا بلوار معلم آفت زده شده است ، برای رفع این مشکل چه تدابیری اندیشیده اید ؟
 • این آفت از طرق مکیدن شیره گیاه و تولید فضولات چسبناک در سطح برگ باعث خسارت می گردد. آفت ۲ نسل زمستانه و تابستانه دارد دوره رشد آفت از زمان ظهور آفت تا تبدیل شدن به حشره بالدار ۴۵ روز است .در سال گذشته به دلیل بالا بودن جمعیت نسل تابستانه متاسفانه همزمان با برداشت محصول انجام مبارزه با آفت امکانپذیرنبود و نسل دوم آفت تخم ریزی شدیدی در باغات انجام داد که نتیجه آن طغیان جمعیت در بهار امسال بود . خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که انجام شد تعداد ۲۳ دستگاه سمپاش پشت تراکتوری راه اندازی و در کانون های آلوده در سطح ۹۵۰ هکتار سمپاشی انجام گرفت و علاوه بر سمپاشی از کارت های زرد چسبنده نیز برای تکمیل مبارزه استفاده گردید . همچنین ۲ قلم حشره کش جدید نیز به باغداران معرفی و وارد چرخه مصرف گردید . در مجموع آفت کنترل شده ولی شیره ترشح شده ناشی از تغذیه آفت قبل از مبارزه بر پیکر درختان نخل باقی مانده است که فقط در اثر بارندگی از بین خواهد رفت .
 • چند درصد بودجه جهاد کشاورزی استان به شهرستان فراشبند اختصاص داده شده است ؟
 • سال ۱۳۹۵ از لحاظ مالی سال بسیار سختی بود . بدلیل کاهش ۱۰ درصدی اعتبارات ۲ درصد نفت و گاز شهرستان و اعتبارات تملک دارایی استان تخصیص اعتبارات مصوب در حد قابل قبولی صورت نگرفت ، به ویژه اعتبارات آب و خاک در سطح استان هنوز تخصیص پیدا نکرده است ان شاء ا…  با افزایش سهم ۲ درصد نفت و گاز در سال جاری چشم امید به مساعدت فرماندار محبوب و مردمی و ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی و پیگیری نماینده محترم مردم در مجلس داریم تا ان شاء ا… سهم بخش کشاورزی از اعتبارات افزایش یافته و شاهد اجرای طرحهای بخش به ویژه آب و خاک باشیم .
 • باغداران فراشبند چه میزان توانسته اند از تسهیلات ۴ درصدی بهره ببرند ؟
 • ببینید چند سالی هست که تسهیلات با بهره کم به بخش کشاورزی اختصاص نیافته ، تسهیلات موجود از جمله سرمایه در گردش ، خط اعتباری مکانیزاسیون و …… اکثراً با بهره ۵/۱۲ درصد تا ۱۸ درصد به کشاورزان اعطاء میگردد. تنها محل برای پرداخت تسهیلات ۴ درصد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی است که در حال حاضر فقط در شهرستان نیریز در استان فارس این صندوق تاسیس و فعالیت می کند .
 • چه برنامه ای برای آموزش دانشهای روز به کشاورزان و همکارانتان در جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند دارید ؟
 • یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی فارس آموزش ضمن خدمت همکاران و بهره برداران می باشد که در مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان و مراکز آموزشی شهرستانها ( مرودشت – داراب – جهرم ) انجام می گیرد . طرح نظام نوین ترویج که قبلاً به آن اشاره گردید به منظور افزایش دانش فنی و تخصصی و کاربردی کارشناسان تدوین شده است و همچنین ارتقای مهارت های فنی مدیریت کشاورزان ، در راستای اجرای این طرح در حال حاضر یک عدد تبلت به هر یک از کارشناسان مسئول پهنه و مسئولین ترویج و آموزش کشاورزی ، طرح و برنامه ، بهبود تولیدات گیاهی و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تحویل داده شده است . از طرفی با ایجاد مزارع و باغات الگویی دانش فنی و دستاوردهای تحقیقاتی به صاحبان این سایتهای الگویی و کشاورزان و باغداران پیرامونی انتقال داده می شود و کارگاه های آموزشی ویژه بهره برداران نیز با موضوعات مختلف در طول سال به طور مرتب و مستمر برگزار می گردد.
 • در سالهای گذشته شاهد برپایی جشن قصب و خرمای فراشبند بودیم که متاسفانه سال گذشته برگزار نشدآیا برای احیای این جشن برنامه ای دارید ؟
 • جشن محصول یکی از راهکارهای معرفی توانمندی های شهرستان در تولید و فرآوری محصول و جایگاه محصول در اقتصاد و معیشت مردم شهرستان و همچنین بازارهای داخلی و خارجی محسوب می گردد معمولاً تشکلهای مردم نهاد از جمله تعاونی ها ، انجمن صنفی کارهای کشاورزی ، مباشرین خرید خرما ، صاحبان صنایع بسته بندی و تبدیلی خرما و … بایستی برای برگزاری سالیانه جشن خرما مشارکت و مساعدت نمایند و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و سازمان جهاد کشاورزی استان و همچنین فرمانداری و نماینده مردم در مجلس نیز در برنامه ریزی ها و دعوت از مسئولین کشوری و استانی و انجام بهتر این جشن همکاری نمایند . ان شاء ا… که هر ساله این اتفاق مبارک بیفتد .
 • عمده ترین کاری که از زمان انتصاب به عنوان  رئیس جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند انجام  داده اید چیست ؟
 • پیگیری جذب ۴ نفر کارشناس در ادامه استخدام کارشناسان ناظر واجد شرایط و اخذ مجوز راه اندازی مرکز جهاد کشاورزی حومه در مرکز شهرستان.
 • اجرای طرح نظام نوین ترویج . در این طرح با توجه به شرایط منطقه برای هریک از کارشناسان یک پهنه تولیدی تعریف شده است . هدف از اجرای این طرح استفاده بهینه و مطلوب از منابع و نهاد های پایه ( آب ، خاک ، کود ، سم ، بذور و … ) ارتقاء میانگین تولید در واحد سطح ، تولید به ازاء متر مکعب آب ، تولید محصول سالم و …. پایداری تولید با تغییر رفتار حرفه ای کشاورزان مد نظر می باشد . در حال حاضر شهرستان به ۷ پهنه ( پارسل ) تقسیم گردیده که تلاش می کنیم به ۹ پهنه ( پارسل ) افزایش دهیم .
 • اجرای طرح مدیریت تلفیقی محصول (ICM ) و مدیریت تلفیقی آفات  ( IPM ) با هدف بهینه سازی  مصرف نهاده ها و استفاده از روش های تلفیقی با تاکید بر روش های بیولوژیک و غیر شیمیایی آفات بارعایت استاندارد های ملی تولید محصول با نظارت کارشناسان بخش دولتی و خصوصی ( کلنیک های گیاهپزشکی ) . خوشبختانه دو نفر از کشاورزان شهرستان در بخش های دهرم و مرکزی موفق به دریافت گواهی استاندارد تولید محصول سالم گوجه فرنگی گردیدند که این موفقیت در سایه تلاش همکاران مجموعه جهاد کشاورزی و کشاورزان عزیز حاصل گردید و مصداق بارز اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است .
 • پیگیری و اتمام طرح تجمیع چاههای تامین آب باغات در سطح ۱۶ هکتار در منطقه امام زاده عبدالعزیز ( آقام شهید توباغی ) به منظور مدیریت صحیح بهره برداری از منابع آب ( باتجهیز یک حلقه چاه ) در این طرح ۱۶ هکتار آبیاری نوین با استفاده از ۸۵ درصد یارانه دولتی و ۵  هکتار طرح جایگزینی و احیاء باغات متروکه با استفاده از اعتبارات دولتی و مشارکت باغداران اجرا گردید .
 • برگزاری مراسمات مختلف مذهبی و ملی ( اعیاد و شهادتها )
 • دیدار با خانواده های شهدای جهاد کشاورزی بمناسبتهای مختلف ( هفته جهاد کشاورزی ، دهه فجر و …)
 • برگزاری دوره های آموزشی عقیدتی ویژه کارکنان ( تفسیر قرآن ، تصحیح قرائت نماز ، امر به معروف و نهی از منکر و …)
 • برای ارتقاء بهره وری تولید محصولات کشاورزی چه برنامه ای دارید ؟
 • بقای کشاورزی نیازمند تغییر سیستم کشاورزی رایج فعلی به سیستم پایدارتر می باشد . در یک کلام کشاورزی دانش محور می تواند باعث ارتقاء بهره وری تولید گردد . اولویت های اساسی بخش کشاورزی تعیین و ابلاغ گردیده و ما می توانیم با بومی سازی و اجرای این اولویت ها گامی اساسی در پایداری تولید و ارتقای بهره وری برداریم . از جمله این اولویت ها افزایش سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری ، مدیریت مصرف نهاده ها از جمله بذر و کود و سموم دفع آفات در جهت کاهش هزینه های تولید ، تغییر الگوی کشت ، توسعه کشت گیاهان  دارویی ، اجرای سایت های الگویی زراعی و باغی انتقال یافته ها ( طرح امید ) ، افزایش ماده آلی خاک از طریق حفظ و مدیریت بقایای گیاهی و استفاده از کودهای آلی و تولید محصول سالم و ….
 • چرای برای بازاریابی مدرن و اینترنتی برای فروش محصولات قصب فراشبند چاره اندیشی نمی شود ؟
 • برای بازاریابی بایستی برند سازی صورت بگیرد . درجه بندی و کیفیت بسته بندی نیز لازمه کار است و در این خصوص خود تولید کنندگان ، تجار و صاحبان صنایع بسته بندی ، تشکل هایی نظیر تعاونی نخلداران و اتحادیه تعاونی روستایی بایستی پیشقدم شوند ، هرچه مشارکت بخش غیر دولتی در این زمینه بیشتر باشد میزان موفقیت نیز بیشتر خواهد بود  .
 • گفته می شود جنابعالی مسئولیت واحد روابط عمومی جهاد کشاورزی را به یکی از نیروهای غیرهمسو با دولت تدبیر و امید سپرده اید درنتیجه عملکرد دولت به خوبی تبیین نمی شود و حتی کتمان و سیاه نمایی هم شده است ؟
 • به عنوان عضو کوچکی از بدنه اجرایی کشور اعتقاد راسخ به برنامه های دولت تدبیر و امید دارم و مکلف به اجرای آن هستم. چون فارغ از گرایشات فکری همکاران ، همه ما بعنوان نماینده وزارت جهاد کشاورزی بایستی هم خوب کار کنیم و هم گزارش خوبی از فعالیت مان به افکار عمومی بدهیم . مسئول روابط عمومی ما هم در حد توان و تجربه همکاری می کند ان شاء ا… برای ارتقای کیفیت اطلاع رسانی برنامه های خوبی داریم و آلان فعالیت های جهاد کشاورزی در پایگاه اطلاع رسانی و کانال تلگرامی جهاد کشاورزی و ماهنامه پرتو امید سازمان جهاد کشاورزی فارس و کانال مجازی شورای اداری شهرستان منتشر می شود .
 • چرا با وجود تولید محصولات کشاورزی مختلف در منطقه فراشبند صنایع تبدیلی وجود ندارد؟
 • سردخانه هاو صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی یکی از حلقه های مفقوده زنجیره تولید می باشد . نه تنها در شهرستان ، بلکه در استان نیز ظرفیت سردخانه ها و صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی بسیار کمتر از حجم تولیدات می باشد . در این خصوص طی سنوات گذشته تعدادی متقاضی احداث صنایع بوده اند که به مرور منصرف گردیده اند . برای ایجاد صنایع بایستی سرمایه گذاران بومی یا غیر بومی اهتمام داشته باشند . انشاء ا… در هفته جهاد کشاورزی ( هفته پایانی خرداد ماه ) کلنگ احداث صنایع فرآوری خرما و محصولات جانبی زده خواهد شد . در خصوص تولید رب گوجه فرنگی و خیارشور نیز برای جذب سرمایه گذار پیگیری هایی در حال انجام است .
 • چه برنامه ای برای اصلاح ساختار مدیریتی جهاد کشاورزی فراشبند با هدف شفاف سازی پاسخگویی این اداره دارید ؟
 • اقدامات خوبی از جمله انتصاب معاونت فنی واجرایی ، معرفی گزینه معاونت اداری و مالی ، انتصاب مسئول حراست ، استقرار همکاران در پست های تخصصی به تناسب تخصص و تجربه و کارآمد ی ، افزایش سرعت پاسخگویی به ارباب رجوع صورت گرفته است .
 • خوشبختانه جهاد کشاورزی شهرستان یکی از دستگاه های مردمی و پاسخگو از زمان تاسیس می باشد مرکز جهاد کشاورزی دهرم بنا به ادغان مدیریت بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی یکی از مراکز خوب از لحاظ خدمت رسانی و پاسخگویی به ارباب رجوع و رعایت قوانین و مقررات اداری ( در بین ۹۲ مرکز جهاد کشاورزی دهستان در سطح استان فارس ) می باشد .
 • راه اندازی کانال خبری و پایگاه خبری مدیریت جهاد کشاورزی نیز در راستای اطلاع رسانی برنامه ها فعالیت های انجام شده می باشد.

درپایان ازاین که وقت خودرا دراختیار ما گذاشتی وبه سئوالات پاسخ گفتی کمال تشکر داریم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =