مصاحبه با فرماندار دولت تدبیر و امید آقای محسن پورزارعی

 

 

 

 

 

۱- جنابعالی در ۱۳ بهمن ۹۲ به عنوان اولین فرماندار دولت تدبیر و امید در شهرستان فراشبند معرفی شدید ؛ چه گونه شهرستانی را به لحاظ اعتبارات عمرانی ، مدیریت ها ، ساختار اداری تحویل گرفتید ؟ وضعیت آن را شرح دهید.

فرماندار پیش ازمن ۲ سال د ر شهرستان فراشبند مشغول به کاربود ولی من موفق به دیدار ایشان نشدم و حتی برای تحویل فرمانداری هم حضور نیافتند. قبل از آمدن من دوماه فرمانداری به صورت سرپرستی اداره می‌شده در واقع معاون فرمانداری کار فرماندار را انجام می داده ولی ابلاغ سرپرستی هم نداشته است.

خیلی از برنامه ها و طرح های شهرستان تعطیل شده بود ،از جمله جاده جدید فراشبند فیروزآباد با ۳۵ درصد پیشرفت تعطیل شده بود ، در عرصه سلامت ما طرح خاصی را شاهد نبودیم اتفاقاتی افتاده بود ولی پیگیری نشده بود. در حوزه‌های مختلف وضعیت نیمه تعطیل بود، ما خیلی از کارها را  از صفر شروع کردیم از جمله بحث سلامت، آب، جاده روستایی، حوزه‌های کشاورزی .

من نمی توانم دو سالی که فرماندار غیربومی اینجا فعالیت کرده بود را قضاوت کنم فقط اشاره کنم که ما چیزی ازوی تحویل نگرفتیم . مثلا گفتند شهرستان فراشبند اداره فنی و حرفه ای دارد وقتی پیگیری کردیم دیدیم یک ساختمان با اسکلت نیمه تمام رها شده ؛ مادر فاصله ۶ ماه پیشرفت ساخت رااز ۴۰ درصد به ۱۰۰ درصد رساندیم و همان زمان در هفته دولت افتتاح شد.

در حال حاضر کارگاه فنی و حرفه ای بیش از یک میلیارد تومان تجهیزات دارد طرح های دیگر هم به همین شکل رها شده بود.

۲- چرا نرخ مهاجرت نیروهای توانمند از شهرستان فراشبند  نسبت به دیگر شهرهای مجاور زیاد است ؟

بعضی‌ها دغدغه ادامه تحصیل خودشان را دارند بعضی ها دغدغه ادامه تحصیل فرزندانشان را  به همین دلیل احساس می‌کنند که اینجا نمی تواند آن اتفاق شکل بگیرد. من خودم برای ادامه تحصیل رفتم، اما هیچ وقت در این ده پانزده سال فارغ نبودم از مباحث فراشبند در حوزه‌های مختلف .در جلسات مختلف سعی می کردم به عنوان یک شهروند فراشبندی نقش داشته باشم. زیرساخت‌های آموزشی ، متاسفانه  اینجا مناسب نیست. بعضی ها رفاه را بیشتر ترجیح می دهند تا اینکه بمانند و شرایط بد آب و هوایی را تجربه کنند ، به دلایل متعددی  با اینکه خیلی ها به اصطلاح دغدغه فراشبند را دارند . اگر به صورت خلاصه بگویم به خاطر رفاه، آسایش و آرامش و ادامه تحصیل.

۳- چند ساعت در شبانه روز کار می کنید و سخت ترین  و مهمترین روزکاری یتان چه روزی بوده است؟

من ۴ ساعت بیشتر در شبانه روز خواب ندارم ؛ واقعاً وقت خیلی کم دارم، شهرستان ما زیرساخت هایش معیوب است برای همین باید همه کارها را از ابتدا تعریف و برنامه ریزی  و بر اساس آن عمل کنیم ، باید در نظر بگیریم موانع و مشکلات هم هست ، من بیشتر اوقات در سفر و جاده هستم، تقریبا ۱۶ ، ۱۷  ساعت کار می کنم.

روزی که قرار بود استاندار  درسفر اولش به فراشبند بیاید، هنوز بعضی از طرح‌های ما به اتمام نرسیده بود (جاده ،بیمارستان ، فنی و حرفه ای ، اوقاف) .دو هفته قبل از سفر استاندار ما خیلی تلاش کردیم که کارهایی که در این دولت انجام گرفته بود را به سرانجام برسانیم و به اطلاع مردم برسانیم.

سخت‌ترین هم زمانی بود که رفتیم برای اجرایی کردن فاز ۲ و گفتند اولویت با مناطق حوزه های مشترک می باشد؛ نا امید نشیدم و تلاش کردیم و وزیر را متقاعد کردیم تا این اتفاق شکل بگیرد، چانه‌زنی و رایزنی‌های فراوان صورت گرفت تا  بالاخره این امر صورت گرفت.

۴- از زمانی که به این سمت منصوب شدید ، شایعه استعفایتان وجود دارد؟ آیا این  باعث باعث بی ثباتی درمدیریت شهرستان نمی شود؟

تا انتخابات مجلس هیچ وقت بحث رفتن نداشته ام و قصدم این بوده که قویاً بایستم کار بکنم .اما به دلایل مشکلات شخصی قصد داشتم بعد از انتخابات برگردم به آموزش و پرورش .البته از شهرستان‌هایی  پیشنهاد شد با نمایندگان آن شهرستان‌ها هم جلساتی گذاشت شد ، اما نهایتاً خودم یک سری کارهای نیمه‌تمام دارم که باید انجام می‌دادم و هم اینکه آقای استاندار و مسئولین استان تاکید داشتند که تا انتخابات بمانم. الآن هم باتلاش بیشترپیگیر پیشرفت واتمام طرح ها هستم .

بحث استعفای من بیشتر شایعه است تا واقعیت، من در هیچ کجا این بحث را مطرح نکرده ام  ؛ فقط بعد از انتخابات مجلس مطرح شد که  دوستان حامیان دولت و هم دوستان استانی گفتند که بعضی از کارهایت داردبه نتیجه می رسد بهتر است که بمانی ونتیجه ی آنهاراببینی. همین جا شایعه ی استعفای خودم را تکذیب می‌کنم .

۵- عملکرد شورای شهر و شهردار فعلی که اتفاقاً همزمان با این دولت آغاز به کار کردند را چگونه می دانید ؟

جلسات مکرری را گذاشتیم با اعضای شورای شهر و توضیح دادیم که اگر این مسیر را انتخاب کنید بهتر نتیجه می گیرید و یا اگر نیاز به مشاور دارید این مشاوره‌ها هستند می توانند کمک کنند. به عنوان فرماندار از عملکرد شورای شهر و شهردار راضی نیستم؛ شهردار و شورای شهر بهتر از این می توانست نقش آفرینی کنند. .

۶ – عمده ترین مشکلات فراشبند را چه می دانید و راهکار جنابعالی در این خصوص چیست؟

نه تنها در شهرستان بلکه در همه جای ایران عمده‌ترین مشکل توسعه فرهنگی است. هرجافقر فرهنگی باشد؛ فقر اقتصادی و اجتماعی نیز به دنبال آن می آید. من فکر می کنم اگر کار فرهنگی صورت بگیرد در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانیم نقش آفرینی کنیم.

۷- کار در شهر خود را که اکثرا آشنایند و توقعاتی دارند چگونه می بینید؟ با مشکل مواجه نیستید؟

برای مدیر بومی کارکردن در فراشبند خیلی سخت است؛ شبانه روز به مسائل متعدد که به فرمانداری مربوط می‌شود یا نمی‌شود باید پاسخگو باشیم.

۸- موفق عملکردن یقیناً همکاران همراه و همدل می خواهد. در میان همکاران خود و دیگر مدیران شهرستان چنین شرایطی برقرارهست؟

سعی کرده ایم این اتفاق رخ دهد، از روزی که ما آمدیم نیروهایی را شناسایی کردیم ،از هرمزگان ،کرمانشاه و شهرستان های مختلف ،استان های مختلف،  نیروهای بومی و دلسوز و علاقه‌مند را شناسایی کردیم ؛مثلا من بابت آوردن نیرو ۶ ما دوندگی کردم، کوتاه هم نمی آیم. یکی از افتخاراتم این است که نیروهایی در چارت سازمانی چیده ام که می‌توانند در آینده در توسعه فراشبند نقش بسزایی ایفا کنند.

۹- علاوه بر مدیران غیر همسو، صحبت از کسانی است که در راس روابط عمومی های بسیاری از ادارات قرار دارند و رفتار و عملکردشان درتضاد و مخالفت با دولت تدبیر و امید است، در این زمینه چه پاسخی دارید؟

بعضی از رؤسا بعد از مدتی که با ما کار کردند خودشان گفتند ما می‌خواهیم استعفا بدهیم و من با استعفای آنها موافقت کردم.بعضی از دوستان هم که ترجیح دادند سوای سلیقه سیاسی شان  همراهی کنند و مانع تراشی نکنند ما با آنها کار می‌کنیم علی رغم تیم های قبلی که اتوبوسی می‌آمدند واتوبوسی می‌رفتند .ما واقعاً اینگونه عمل نکردیم و تا زمانی که خوب کار کنند ما ازآنها حمایت می کنیم.

بعضی از روابط عمومی ها را که شما اشاره کردید؛ من در جلسه شورای اداری هم عرض کرده ام کسی که حقوق بگیر دولت است حق ندارد  علیه دولت قلم بزند و اگر موردی بوده تذکر داده ایم و بعضاً اصلاح شده اند ولی حالا هم می‌گویم کسانی که در دولت کار می‌کنند باید نقش سازنده داشته باشند ولی اینکه تخریب کنند یا سیاه نمایی کنند با حقوق بگیر دولت بودن منافات دارد. اگر چنین مواردی ببینیم یاگزارش شود برخورد می کنیم.

۱۰-حمایت و همراهی ائمه جمعه و جماعت شهرستان از مسئولین در پیشبرد کارهای مردم بسیار موثر می تواند باشد، شما تا چه اندازه از این حمایت ها بهره مند هستید؟

در زمانی که آقای پناهیان امام جمعه بود هم ایشان مرا کامل می‌شناخت هم ما ایشان را می‌شناختیم وبا هم ارتباط خوب و حسنه ای داشتیم و زمانی که آقای ابراهیمی آمد که غیربومی هستند و مهمان ما ،تلاش می کنیم  این تعامل و همدلی انجام بگیرد و صد البته اگر این تعامل شکل گیرد ما می توانیم در زمینه های مختلف شاهد توسعه وپیشرفت یشتری باشیم.

۱۱- نمایندگان مجلس وظایف تعریف شده و مشخصی دارند، ولی بعضاً درکارهای اجرایی و انتصاب ها هم دخالت می کنند، شما تاکنون با چنین مشکلی مواجه بوده اید؟

هم استاندار قبلی ، هم استاندار فعلی در جلساتی که با نمایندگان داشتند تاکید کردند شما و ظایف قانون‌گذاری را انجام بدهید و وظایف مدیریت اجرایی شهرستان ها را ما انجام می دهیم . در شهرستان ما تلاش کردیم با تعامل با نماینده مسائل را حل کنیم ،تا این لحظه با مشکل مواجه نشده ایم.

۱۲- شما در انتخاب مدیران شهرستان تا چه اندازه آزادی عمل دارید؟ اگر ندارید از طرف چه شخص یا کسانی است و اگر دارید چرا بعضی مدیران غیر همسو  بر سر کار هستند؟

در قانون تعریف شده که مدیرکل مربوطه ، رئیس دستگاه بایستی با نماینده عالی دولت درخصوص انتصابات هماهنگ باشد. بر همین اساس مدیران دستگاه‌ها ، مدیران کل سعی می کنند این اتفاق بیفتد ؛ اگر با فرماندار هماهنگ نشود کارشان پیش نمی‌رود؛ ولی هیچ جای قانون نیامده است که با نماینده مجلس هم هماهنگ شود. اما نماینده وقتی بخواهد مطالبات را پیگیری کند معمولا نیاز به هماهنگی است ما هم سعی کرده ایم این تعاملات وجود داشته باشد.

بنای ما صداقت ،پاکدستی، تخصص، تعهد، احساس مسئولیت است و اینکه هم سو با دولت باشند. در شهرستان من افراد غیر همسو سراغ ندارم اما در بدنه دولت ودر ادارات کل متاسفانه هستند افرادی که میراث دولت قبل بودند و متاسفانه هنوز هم دارند کار می‌کنند و به کرات ما این را با آقای استاندار اعلام کرده ایم و در جلسات دیگر همین ها مطرح شده اند که این افراد ناهمسو و ناهماهنگ هستند وبعضی از مشکلاتی که لاینحل مانده برخاسته از همین قضیه میباشد.

۱۳- عملکرد دولت تدبیر و امید رادر شهرستان که در واقع کارنامه ی دوران مدیریت خودتان است چگونه می بینید؟

خوب و شاید خیلی خوب ، اگر عالی نباشد به دلیل مشکلات وتنگناها ومحدودیت‌های مالی بوده است .ما ۱۴۰ پروژه راازصفر شروع کردیم که بعضی ازآنهادر مرحله ۳۰ تا ۴۰ درصد بودند، و تکمیل کردیم آنهم با نفت ۲۵ دلاری.

شما روستایی پیدا نمی‌کنید که در حال حاضر پروژه روکش آسفالت ،زیرساخت وآب شرب ،خانه بهداشت ، دیجیتال و چیزهایی که برای اسکان عشایر ،اسکان روستایی نیاز بود ه بیتوته کنند و بمانند را انجام نداده باشیم. و ما تلاش کردیم در روستاها جاذبه ایجاد بشود.

بیشتر این طرح هارا ما در این دولت داشته یم ؛ در حوزه تعاونی‌های روستایی ۵۱ یک طرح در استان مصوب شد که تقریبا ۱۸ طرح آن مربوط به فراشبند بود، بسیاری از طرح‌های معرفی شده  با تسهیلات ۳ درصدی یا ۸ درصدی است،البته عملکرد ما را باید دیگران قضاوت کنند .دولت هم در شهرستان هم در استان به زیرساختها خیلی خوب توجه کرده است. دولت کارهای نمایشی، صوری، سمبولیک انجام نداده است؛بلکه کارهای زیربنایی انجام داده است، از جمله احیای سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی، توسعه و تقویت صندوق ذخیره ارزی و رشد صادرات غیرنفتی . در شهرستان ما هم تلاش کردیم در مباحث آبخیزداری، راه‌های روستایی راه ‌های شریانی که کلید توسعه است بیشتر توجه کنیم و خدا رو شکر در این زمینه به موفقیت های رسیده ایم.

۱۴- یکی از مشکلات مهم و اساسی مردم مسئله ی آب است، هم آب شرب و هم آب کشاورزی که ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد، برای رفع این مشکل چه برنامه هایی دارید؟

در سند سد نرگسی حق آبه فراشبند دیده شده است هم صنعتی و هم آب شرب. جلساتی را گذاشتیم با معاونت عمرانی استاندار و مدیر عامل آب. هم اکنون ۱۰ پروژه آبخیزداری در شهرستان ، از سوار غیب تا منصوراباد ما داریم کار میکنیم بعضی ها تازه شروع شده اند و در حال انجام وتکمیل و بعضی ها هم رو به اتمام هستند.

 متاسفانه در حوزه آبفای شهری در سال‌های گذشته ۱۴ چاه خشک شده است، فقط ۲ چاه که یکی در بندریگ و دیگری درآبپا ۴،۵ لیتر بیشتر در ثانیه آب ندارند .آبی که از برم فرهاد  می‌آید بیست و پنج لیتر در ثانیه می‌باشد، میزان مصرف آب در فراشبند۱۵۰ لیتر در ثانیه است ولی ما در شبانه روز ۵۰ لیتر بیشتر آب نداریم.

حفر ۲ چاه درمنطقه خرمایک قطعی شده است که بزودی تحویل پیمانکار داده خواهد شد . ما اهل آزمایش و خطا نیستیم و هر کاری که در دولت انجام داده ایم همراه با مطالعه و پژوهش بوده است هیچ کاری را گتره ای انجام نمی دهیم چه کلنگ زنی باشد چه مطالعاتی .

در بحث آب هم واقعاً توجه کرده ایم . ۶۰۰ میلیون تومان از دو درصد نفت و گاز گذاشتیم ۶۰۰ میلیون هم آبفای شهری گذاشت که بتوانیم مصوبات حفر چاه را انجام دهیم. با قرار گرفتن آب چاه در مدار به طور موقت مشکل آب حل خواهد شد . اما در بحث مدیریت آب ،اصلاح شبکه آب را شروع کرده ایم و به زودی شبکه خیابان اصلی فراشبند آغازمی شود. اصلاح شبکه خیابان شهید فروغی، خیابان محیط‌بانی، خیابان شهید صداقت؛ این سه خیابان به طور کامل انجام گرفته است و مابقی هم در برنامه هست که انجام بدهیم .شاید بیش از ۳۰ درصد هدر روی آب داریم که اگر این هدر روی آب گرفته شود و آن چاه هم به مدار وصل بشود فکر کنم در کوتاه‌مدت پاسخگو باشد.

۱۵- یکی از مزیت های شهرستان فراشبند هم نشینی و تعامل و همزیستی ترک زبان ها و فارسی زبان ها است . چگونه این مهم شکل گرفته است ؟

 دردوران انقلاب ، در جنگ ودر سازندگی ،تعامل این دوگروه در فراشبند مثال‌زدنی است. من هم به آقای کرم پور گفتم که جمعیت عشایربامردم محل در فراشبند در هم تنیده شده است اصلا قابل تفکیک نیست. همیشه هم به دوستان توصیه می‌کنیم که در عزل و نصب ها ،در مدیریت شهری و خیلی مباحث این شکلی حتما این لحاظ  شود و خدای نکرده مثل بعضی از شهرستان ها تفکیک صورت نگیرد. این هم نشانه همدلی وهمزبانی بوده است .حتی صندوق قرض الحسنه فراشبند که یک تشکل قدیمیست هیئت امنای آن هم بچه های عشایر بودند و هم غیرعشایر؛در تشکیل گردان الفتح، در تشکیل جمعیت ها ،سمن ها ،همه اینها بچه‌های قشقایی و شهری کنار هم بودند و به سختی میشود این ها را تفکیک کرد. و این از برکات نظام و انقلاب بوده و هم همدلی که بین مردم بوده است.

۱۶- عشایر قشقایی ، از دولت گلایه دارند که چرا به آنها توجهی ندارد ، مثلا جاده فراشبند به دشت پلنگ وضعیت خوبی ندارد ، به همین خاطر عبور ومرور به دشت پلنگ به سختی صورت می گیرد .

از سال گذشته ۱۰ کیلومتر از جاده دشت پلنگ در امور عشایر پول گذاشتیم و بازسازی کردیم پل ها را هم بازساری کردیم. جاده عشایری برمال –دخالو همینطور جاده خوشاب را باز مرمت کردیم نه اینکه توجهی نکرده ایم ، هیچ روستایی در آنجا قرار نگرفته بتوانیم پروژه کد پروژه به آن اختصاص بدهیم و بتوانیم اعتبار قرار دهیم ما عشایر را فراموش نکرده ایم.

من یک بار رفتم خرمایک ، بعضی از روستاها اصلا جاده نبود ، مثلا بین روستای شهیدآقایی و بیرامی جاده وجود نداشت همانجا با اداره راه هماهنگ کردیم ، آن سال پل های بین این روستا تکمیل شد ، زیرسازی و آسفالت شد. بحث اسکان عشایر بسیار جدی است و عشایر ما حق دارند از آب بهداشتی و مدرسه استفاده کنند.

۱۷- چه پروژه هایی در دست اقدام دارید که ناتمام مانده ؟چرا؟

در سال گذشته اولین سال بود که دکتر نوبخت قول دادند که اعتبار تخصیص بخورد، این قدر پروژه نیمه تمام هست که شاید تا سی سال آینده هم تکمیل نشود ، تاکید دولت و سازمان مدیریت برنامه این است که پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد تکمیل شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

نمونه آن جاده فراشبند فیروزآباد سال ۹۳ کل اعتبارات ملی واستانی هزینه شده بود برای این جاده ولی این جاده بدون استفاده مانده بود .خوب تاوان این را مردم دارندمی دهند بنابر این ما باید تلاش کنیم طرح‌های نیمه تمام  به انجام برسد. از محل اعتبارات و محل توازن یا ماده ۱۸۰ یکسری اعتبارات پیش‌بینی می‌شود که الان چند سالی هست که شکل گرفته است، اعتبار برای شهرستان را داریم ، ۲ درصد نفت و گاز را هم داریم ،اعتبارات تملک دارایی را داریم؛ منتها باید پروژه‌ها تعریف شود .

در کمیته برنامه‌ریزی استان اگر ما می گوییم می‌خواهیم فلان جا جاده درست کنیم کمیته برنامه ریزی استان نظر میدهد چند روستا در مسیر قرار گرفته است چقدر جمعیت دارد مطالعاتش چه زمانی انجام گرفته شده است

فاز ۲ پالایشگاه روبه آغاز بود، اما تمام پروژه هایی که در دولت قبل مطالعاتش انجام شده بود مجدداً مطالعه شد و خیلی از پروژه هاحذف شد .بر اساس تصمیم کمیته برنامه‌ریزی استان اعتبارات در نظر گرفته می‌شود بعضی از طرح‌های عمرانی مامثل آبخیزداری هم اعتبارات ملی دارد و هم استانی .

اخیراً ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ملی پیش بینی شده است برای ۱۰۰ کیلومتر جاده عسلویه دوراهی امامزاده شهید تا گردنه مرتی ،تا روکش و تعویض ‌شود. ۴ میلیارد اعتبار ملی گذاشتند برای باند دوم عسلویه که در حوزه فراشبند است . پروژه جاده فراشبند فیروزآباد پروژه استانی شهرستانی است و ملی نیست ، بعضی‌ها به اشتباه می گویند برای این پروژه ملی چرا اعتبار گذاشته اید،تنها پولی که باعث شد این پروژه تعطیل نشود همان پول دو درصد نفت و گاز بود ، وزیر ومعاونین او هم به آن اشاره کردند.

دررپروژه های عمرانی تشخیص با کمیته برنامه‌ریزی استان است و بر اساس آن اعتبارات پیش‌بینی می‌شود و پروژه نیز کد می‌گیرد .این روزها گرفتن کد پروژه خیلی سخت است زیرا پروژه‌های نیمه‌تمام زیاد است.

۱۸ – جاده فراشبند مسقان به کجا رسید ؟ چه برنامه ای برای آن دارید ؟ جاده جدید فراشبند فیروزآباد کی افتتاح می شود ؟

 ۱۵ کیلومتراز جاده ی مسقان که در حوزه ما بود بامشارکت مردمی و به وسیله اداره ی راه انجام گرفته است و برای آن ۱۴۰میلیون  هزینه کرده ایم ، ۵ کیلومتر اول را شروع به زیرسازی کرد امازیرسازی هنوز کامل نشده است و به مرحله ساب بیس و بیس نرسیده است .این پروژه به سه قطعه تقسیم شده است. سه قطعه پنج کیلومتری که بتوانیم در سال‌های آینده نیز برای آن اعتبارات در نظر بگیریم، از سمت شیرازهم فرماندار شیراز کارراشروع کرده است ، ۲ کیلومتر دیگر مانده است تا از سمت شیراز به راهگشایی ما برسد.

۱۹- آقای پورزارعی ، چرا سهم شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فراشبند از اعتبارات نفت وگاز اینقدر پایین بود؟

سهم شهرداری پایین نیست یکسری از اعتبارات ما تکلیفی است و یکسری دیگر الزامی. ۲۰ درصد هم در اختیار فرماندار می‌باشد . من می توانم اعتبار روستایی را ببرم آبفا شهری یا برعکس یا اعتبار جهاد کشاورزی را ببرم منابع طبیعی یا منابع طبیعی را بیاورم به امور عشایر.یعنی فقط من می‌توانم در همان حوزه مانور بدهم یک درصد سهم بسیج است و بیشتر از این نمی توانستیم پرداخت کنیم، در حوزه شهرداری هم تکلیفی است. چون تکلیف بوده است. من می‌توانم ۵۰ تومن را بالا و پایین کنم یا ۱۰۰ تومن بالا و پایین کنم که این کار را نیز انجام داده ام. در اعتبارات ماده ۱۸۰ بر اساس جمعیت، ۲۵۰ میلیون برای فراشبند در نظر گرفتیم و ۲۰۰ میلیون برای نوجین و دهرم.

سال گذشته از مازاد ارزش افزوده برای ۶ شهرستان ۷ میلیارد گرفته شد. اولین بار زاگرس جنوبی مالیات پرداخت کرد با رایزنی‌های متعدد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون برای فراشبندگرفتیم. ۲۴۰ میلیون برای دهرم و ۲۴۰ میلیون برای نوجین و۶۴۰ میلیون هم به حساب شهرداری فراشبند واریز شد و مقداری هم به حساب دهیاری ها.

۲۰- چه کاری در برنامه اجرایی تان بوده که تاکنون فرصت اجرایی کردن آن را بدست نیاورده اید؟

بحث شبکه آبرسانی سد نرگسی به فراشبند.علی رغم اینکه در برنامه کاری ما بوده است ولی موفق نشده ایم.  جاده ریز – دژگاه ؛ سال گذشته یک میلیارد اعتبار به آن تخصیص داده شد اما به پول تبدیل نشد . جاده کازرون-فراشبند ؛ کازرون – بالاده در حال انجام است و ما هم در برنامه گذاشته ایم که انجام بدهیم. جاده فراشبند فیروزآباد که به زودی افتتاح می شود البته داریم تلاش و تقلا میکنیم که به بهره‌برداری برسد، . بیشتر دغدغه ام بحث آب است .

۲۱- پالایشگاه بنزین چه شد؟

برای پالایشگاه بنزین از سرمایه‌گذاران زیادی دعوت شده است .از استرالیا عراق اردن همین شب گذشته با سرمایه‌گذار آفریقایی جلسه داشتیم سرمایه‌گذار آفریقای تقاضای ۲۰۰ هکتار زمین کرد در حال حاضر ما ۵۰ هکتار زمین در دهرم به وی داده ایم که در بخش انرژی‌های نو انجام بدهد در حوزه انرژی های نو پست دهرم و فراشبند اشباع شده که نتوانستیم انجام بدهیم.

برای پالایشگاه بنزین شرکتی آمد مازمین  این هم در اختیار آنها قرار دادیم با همکاری و پیگیری نماینده قبل خوراک آن را نیز تامین کردیم در مرحله وثیقه و اعتبار سنجی وزارت نفت گفت که این شرکت توان اجرای پروژه را ندارد و صلاحیتش تایید نشد . اخیراً با سرمایه گذار جدید مذاکره کرده ایم. دیگر وزارت نفت ریسک نمی کند؛ شرکتی می‌خواهد تسهیلات ارزی  بگیرد باید تایید صلاحیت شود ولی ما پیگیر هستیم.

۲۲- از معدن کوه سرمه چه عایدی از نظر مالیاتی و نیروی انسانی و مسئولیت اجتماعی آن نصیب فراشبند می شود، آیا نمی شود زنجیره ارزش را با ایجاد صنایع تکمیلی و جلوگیری از خام فروش بوجود آورد؟

از زمانی که ما مسئولیت فرمانداری را بر عهده گرفته ایم تعاملات را ایجاد کرده ایم فاز ۲ سرمه را افتتاح کرده ایم ۵۰ نیرو به ظرفیت معدن سرمه اضافه شده است . ۵۰ نیرو از شهرستان فراشبند جذب شده است متاسفانه چون ما قبلاً زیرمجموعه فیروزاباد بودیم و چیزی در حدود ۶۰ درصد نیروها فیروزآبادی هستند الان ۲۵۰ نفر در معدن سرمه کار می‌کنند.

 مالیات بر ارزش افزوده را دارند پرداخت می‌کنند که به شهرداری و دهیاران شهرستان پرداخت می‌شود. تنها معدنی است که سهم دولت را پرداخت میکند . تا مرحله ی کنستانتره در این جا انجام می‌شود تلاش این است تا مرحله تبدیل به شمش نیز انجام شود ولی گفتند باید مطالعه کنند ببینند مقرون به صرف یا خیر.

۲۳- چرا برای جوانان علاقه مند و فعال یک پاتوق فرهنگی و  پارک در دسترس ساخته نمی شود ؟ اگر شهرداری کوتاهی می کند چرا فرمانداری راساً اقدام نمی کند ؟

شهرداری باید طرح و برنامه بیاورد تا ما هم بتوانیم در اعتبارات کمکش‌کنیم .

در ورودی فراشبند روبروی گاراژ افشار حمایت کرده ایم که در اختیار شهرداری قرار بگیرد تا بتوانند پارکی نزدیک شهر برای مردم بسازند. پارک محله ای منطقه ای پشت امامزاده جعفر پیش بینی شده و پیشنهاد داده ایم در صورت ورود شهرداری ما هم حمایت مالی خواهیم کرد.همینطور پارک نوجین را خودمان کلنگ زنی کردیم و خودمان نیز افتتاح کردیم ودر دهرم نیز همینطور.

۲۴- مهمترین دست آورد دولت و مجموعه آن در شهرستان در حوزه بهداشت و درمان چیست؟ برنامه های آتی در این حوزه چیست؟

ما یک بیمارستان تحویل گرفتیم که واقعاً چیزی نداشت ، فاقد هرگونه امکانات بود در حال حاضر مجهز به دستگاه دیالیز ،سونو، رادیوگرافی ،اتاق عمل اول و دوم است . در ۹ ماه گذشته ۶۰۰ عمل در بیمارستان فراشبند صورت گرفته است . حتی عمل زیبایی داشته ایم.

درمانگاه شبانه روزی دهرم را اندازی کرده ایم . هر درمانگاه شبانه روزی برای دولت ماهی ۸۰ میلیون هزینه دارد. اورژانس ۱۱۵ نوجین، اورژانس ۱۱۵ احمد آباد، بحث حضور متخصصین در شهرستان،پانسیون پزشکان ، مجموعه همراه بیمار چیزی در حدود ۴۰۰ متر توسعه زایشگاه داشتیم که الان استاندارد شده و در دهه فجر افتتاح می‌شود.

۲۵- در سفری که وزیر بهداشت به شهرستان داشتند با توجه به فاصله بیمارستان تا شهر سخن از ساخت یک مجموعه بهداشتی در مرکز شهر شد ، به کجا رسید؟

یک مجموعه بهداشتی الان دارد در خیابان شهید فروغی درحال ساخت است، دو مجموعه خیلی عظیم هم در خود فراشبند. همین مجموعه هم در دهرم ونوجین نیز در حال شکل گیری است ۵ پروژه هم هم اکنون در حوزه بهداشت در حال کار میباشد.

۲۶ – آخرین باری که به دهرم سفر کرده اید کی بوده است ؟ وضعیت کلی این بخش را چگونه ارزیابی می کنید؟

دو شب پیش ( این مصاحبه در تاریخ۲/۱۱ صورت گرفته است )

در شهر دهرم ، در سه سال گذشته به اندازه ۳۰ سال کار شده است . هنگامی که من فرماندار فراشبند شدم برق دهرم  با موتور گازوئیلی روشن و تامین می شد . الان تا صدسال آتی هم برق دهرم جواب می دهد، حتی از دهرم برق به منقه هنگام قیر رفته است.

در دهرم،پل ،آبنما، دیجیتال،بهسازی شهری، اصلاح معابر ،چاه آب ،مخزن ،ایستگاه هواشناسی و… انجام گرفته است ،دیگر بایدبه منطقه دژگاه رسیدگی کنیم . بحث جاده ریز دژگاه از مطالبات جدی مردم دژگاه  است که  راهگشایی آن را قرار است بزودی انجام بدهیم.

۲۷-  شهرک صنعتی می تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و پیشرفت شهرستان داشته باشد . لطفا بفرمایید این شهرک در ابتدای کار دولت چه وضعیتی داشته و الان در چه وضعیتی قراردارد ؟

شهرک صنعتی ما را پیر کرده است. مکان یابی اولیه شهرک صنعتی بسیار اشتباه بوده است. قبل از ما ۴ میلیارد درآن هزینه شده بود. جلسات متعددی با صنعتگران و مشاوران خودمان گرفتیم که چه کار کنیم! با توجه به هزینه چهار میلیاردی که ازجیب مردم در آنجا خرج شده بودمجبور شدیم ادامه بدهیم . سند مالکیت آن را گرفتیم، فیبر نوری، آب و الآن هم در حال گاز کشی هستیم ، ۱۱۷ هکتار سند تک برگ صادر شده است .  ۵۰ هکتار آمدیم خیابان و جدول گذاری کردیم و اصلاح انجام گرفته است .فعلا ۵۰ هکتار را بتوانیم کار کنیم، ان شاءلله فاز ۲ را در جای دیگر تعریف خواهیم کرد متاسفانه مردم فراشبند اهل مشارکت نیستند ، گلایه من این است که سرمایه‌ داران ما سرمایه خود را در بانک های خصوصی گذاشته و حاضر نیستند بیایند ریسک کنند . اگر بیایند مشاور اقتصادی ما از صفر تا صدبرای آنها مجوز می گیرد و در اختیار آنها قرار می دهد اگر ۵۴ هکتار را پوشش بدهیم قطعا فاز ۲ را در جای مناسب دیگری تعریف خواهیم کرد.

مصاحبه از فتح اله غلامی و  محمد ذوالفقارلو

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 5 =