چارطاقی شماره دهگفتگو

مصاحبه اختصاصی با مهندس محمدی شهردار فراشبند

تصویر فراشبند آینده در قاب نگاه شهردار فراشبند درگفتگو باچارطاقی

مصاحبه اختصاصی با مهندس محمدی شهردار فراشبند

 • لطفا خودتان را معرفی کنید.

بنده حسین محمدی هستم ، نزدیک ۲۴ سال سابقه خدمت دارم . کارشناسی مهندسی عمران دارم ودرحال دفاع ازپایان نامه فوق لیسانس عمران هستم. کارم رو از استان کهگیلویه و بویراحمد شروع کردم در سال ۷۵ به استان بوشهر آمدم . سال ۷۵ الی ۷۹ در مجموعه دفتر فنی استانداری بوشهر و سازمان همیاری شهرداری های استان بوشهر مشغول به کار بودم ، سال ۷۹ تا سال ۸۴ در شهرداری جم مشغول به کار شدم . سال ۸۴ شهر جم را به مقصد شهر ریز ترک کردم و به عنوان اولین شهردار ریز انتخاب شدم. تا سال ۹۰ شهردار ریز بودم . من دو دوره شهردار ریز بودم یعنی دوره دوم و سوم . بعد به دعوت شورای شهر مهر شهردار مهر شدم ، تا پایان دوره سوم شهردار مهر بودم . بعد از آن به شهرداری بوشهر بازگشتم . من کارمند شهرداری بوشهر هستم . چندماهی به عنوان مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر و بعد از آن نیز به عنوان مشاور شهردار منطقه یک بوشهر مشغول به خدمت بودم و حالا هم در خدمت مردم خوب شهر فراشبند هستم .

 • شما به مسایل شهرداری فراشبند اشراف داشتید که این سمت را قبول کردید؟

به نوعی می توان گفت که مشکلات شهرداری های ما ، چه کوچک و چه بزرگ و جاهای مختلف کشور ، اکثراً مشترک هست . توانمندی هاشون اکثراً مشترک هست ، معضلاتشون اکثراً مشترک هست . درباره شهرهای استان بوشهر کاملا اشراف دارم ، در مورد شهرهای استان فارس نیز مطالعه دارم ؛ در مورد فراشبند نیز مطالعه داشته ام . زمانی که شهردار مهر بودم برای رفتن به نورآباد از مسیر فراشبند می گذشتم. در مورد فراشبند اطلاعات دارم هرچند نه کامل.

 • بدهی قطعی و ثبت نشده شهرداری فراشبند چند میلیارد هست؟

اکثر شهرداری های کشور بدهی دارند . ولی نه در این حد ؛ بدهکاری که شهرداری دارد باید متناسب با بودجه شهرداری باشد . ولی متاسفانه شهرداری فراشبند نسبت به بودجه اش میزان بدهی اش خیلی زیاد هست. بودجه ما حدود ۲.۵ میلیارد است و بدهی ما نزدیک ۴.۶ میلیارد تومان هست. البته بدهکاری ما این مبلغی است که دوستان ما در شهرداری اعلام کرده اند بخشی از آن ثبت هست و بخشی از آن دست مردم هست که می بینیم . شاید خیلی از بدهی ها باشد که به چشم ندیده ایم ، چون ما هر روز مشاهده می کنیم طلب کار هست و ادعای طلب می کند . خیلی از بدهی ها رو خبر نداریم و باید در آینده پرداخت کنیم . خیلی از مسائل حقوقی هم در شهرداری هست که به مرحله اجرای رای رسیده و یا منتظر اجرای رای هستند و آنهایی هم که رای گرفته و ما رو بدهکار کرده اند و ما به رای قانون و دادگاه قطعا باید تمکین کنیم.

 • بزرگترین نقاط ضعف و قوت شهرداری فراشبند ؟

نقطه قوت شهرداری فراشبندرا من در نیروهای شهرداری می بینم ، البته دال بر این نیست که ضعف نداشته باشند  ولی نیروها جوان و تحصیلکرده هستند . نقطعه ضعف نیز  بدهی های سرسام آوری هست که شهرداری دارد.

 • مهمترین مشکل حوزه شهری شهر فراشبند را چه می دانید؟

مشکل شهر فراشبند رو من در دو مقوله می دانم ، شاید این دامنگیر بسیاری از شهرداری های کشور هم باشد . ۱. نیروی انسانی زیاد شهرداری ، به نظرم شهرداری فراشبند دارای نیروی زیادی است و می توانست خیلی کمتر ازین هم باشد ۲. توقع شهروندان از شهرداری بسیار بالاست . من مقصر بالا بودن توقع شهروندان را، از شهروندان نمی دانم بلکه مقصر محمدی هست که شهردار هست ، مقصر مجموعه شهرداری است و این توقعات یک شبه به دست نیامده است .

من مطمئنم زمانی که فراشبند صاحب شهرداری شد ، همه مردمی که الان دنبال این هستند که دیناری از طریق واسطه ، از طریق دادگاه از شهرداری مطالبه کنند همینها در زمان تاسیس شهرداری افراد سینه چاکی بودند که حاضر بودند با دل و جان کمک بکنند که شهرشون رونق بگیرد . ولی بتدریج که شاید هم خودشان ندانسته اند با توجه به تبعیضی که شهرداری قائل بوده ، باعث شده توقع مردم بالا برود . من معتقدم اگر تمام خانه هایی که اینجا بود ، یعنی تمام خانوارهایی که در شهر مستقر هستند خانه اشان را تخریب می کردند ، مغازه اشان را تخریب می کردند ، زمینشان را می گرفتند ، ولی بین مردم منصفانه رفتار می شد حتی اگر هیچی به آنها داده نمی شد ، باز مردم خوشحال تر ازین بودند که الان زمین یا خانه ای می دهند ، چند برابرآن هزینه می گیرند ولی بازم از شهرداری ناراضی اند چون مقایسه می کنند می بینند که باهم یکسان نیست ، عدالت رعایت نشده ، من بعضاً می بینم که می گویند ما کارشناسی کرده ایم ؛ من کارشناسان را قبول دارم چون هم قسم خورده اند و هم دارای مدرک تحصیلی بالایی هستند ، ولی من از شما می پرسم کسی که در فراشبند زندگی می کند بهتر قیمت زمین را می داند یا فردی که از شیراز می آید ؛ هرچند دارای مدرک تحصیلی بالایی باشد ، قیمت زمین و ملک بستگی به عرضه و تقاضا دارد ، فروشنده چند بدهد، خریدار چند بخواهد .

 • اولویت نخست شما در بدو کار به عنوان شهردار فراشبند؟

اولین اولویت ما اصلاح سیستم شهرداری هست ، ما باید اول سیستم شهرداری را اصلاح کنیم . به هر صورت دوستان قبل ما به روش هایی اقدام می کردند که معتقدم قانون دقیق رعایت نمی شده است . من دوست دارم این روش ها را قانونمند تر کنیم ، دوست دارم اعمال نظر را در گرفتن عوارض و دادن خدمات کمتر کنیم ؛ اگر قرار است عوراض از شهروندان گرفته شود ، ما بیاییم مقدار عوارض را برابر قانون بدهیم به اعضا شورای شهر که مصوب کنند آن مقداری را که مصوب کرده اند بعد از آگهی به دست همکارانم در شهرداری بدهند و به آنها اختیار بدهند و بعد چک هم کنند تا همکارن ما برابر آن تعرفه ها عمل کنند. دیگر اعمال نظر شهردار در زیاد کردن یا کم کردن مبلغ عوارض آنچنان موثر نباشد ، مبلغ عوارض را مشخص کنیم بدهیم دست همکاران و بر همان معیار مشخص شده عمل کنند . همچنین در زمینه صدور پروانه ، برآورد پروژه ، تامین اعتبار ، نحوه پرداخت ها ، نحوه اضافه کاری ، مسائل مالی ، بستن بودجه دوست دارم مطابق قانون عمل کنیم . معتقدم الان وضعیت شرایط موجود زیاد مساعد نیست  .

 • ظاهرا نیروهای خدماتی و فضای سبز شرکتی شهرداری از ۲۶نفر ظرف چهار سال به ۴۰ الی ۵۰ نفر افزایش یافته در حالی که خدمات شهرداری امروز از چهارسال قبل بهتر نشده. پارک و فضای سبز جدیدی هم که احداث نشده. این افزایش دو برابری کارگرها و …. برای چی بوده؟ کلا تعداد پرسنل و کارگران شهرداری فراشبند با جمعیت و محدوده خدماتی شهرداری تناسبی داره؟

تعداد نیروهای ما نزدیک به هشتاد و خورده ای است ، حدود هشتاد و پنج و شش نفر ؛ بیرون کردن این نیروها قطعا دارای تبعات زیادی برای شهرداری خواهد بود . ما حدودا ۴۷ نیروی خدماتی، شرکتی داریم و بیش از ۳۵ نیرو ی حقوق بگیر مجموعه خود شهرداری هستند ؛ چه رسمی ، چه پیمانی و چه قراردادی . این تعداد نسبت به جمعیت شهر و درآمد شهرداری خیلی زیاد است .

 • اعتبارات امسال شهرداری چه قدراست ؟ تا امروز چند درصد اعتبارات محقق شده؟

سال قبل کمتر از ۳ میلیارد درآمد بوده است . اعتبارات ما دو دسته است ، یکی اعتبارات داخلی است که داخل بودجه می آید و ما پیشنهاد می دهیم و اعضای شورای شهر آن را مصوب می کنند ، اعتبارات دوم ما تملک دارایی است یعنی اعتباراتی که دولت به ماکمک  می کند ، اعتبارات داخلی ما باز خودش به دو بخش تقسیم می شود  بخشی عوارض است که ما از خود مردم می گیریم و بخشی هم عوارض ارزش افزوده است ، که آنهم دولت به طور غیرمستقیم از شهروندان می گیرد و به نسبت جمعیت بین شهر و روستا تقسیم می کند و ما به میزان سرانه جمعیت می گیریم.

 • پشیمان نیستید از قبول سمت شهردار فراشبند؟

انصافاً فکر نمی کردم وضعیت شهرداری بدین گونه باشد ، گفتند که شهرداری بدهکار است ولی من نمی دانستم تا این میزان بدهکاری دارد . ولی باز امیدوارم که بتوانیم از این گذر زمانی رد بشویم ، و مطمئنم که وضعیت ما در آینده بهتر از وضعیت فعلی خواهد بود .

 • تفاوت عمده شهرداری و شهر فراشبند با شهرداری و شهرهای جم ،ریز و مهر که سوابق خدمت در اونجا داشتید ، چیست؟

شهرهای استان فارس از نظر درآمد با شهرهای استان بوشهر قابل مقایسه نیستند . مثلا شهر فراشبند را با شهر کنگان بخواهیم مقایسه کنیم . بودجه  اعتبارات تملک دارایی فراشبند،  آن چیزی که قراره ما مبادله موافقت نامه کنیم ، نهایتاً یک میلیارد و خرده ای است . ولی اعتبار تلمک دارایی شهر کنگان نزدیک ۵۵ میلیارد تومان هست . تفاوت از کجا تا کجاست . شهرهای دیگر بوشهر هم همینجور هستند. اعتبارات استان بوشهر خیلی بیشتر از اعتبارات استان فارس است ، چون درآمد آنها خیلی بیشتر است .

 • در مراسم معارفه خود به وضعیت نا امید کننده شهرداری فراشبند از نظر ماشین آلات عمرانی اشاره ای داشتید. اگرممکن است در این مورد بیشتر توضیح بدید؟

زمانی که من شهردار ریز بودم ، در سال چهارم خدمت، تعداد ماشین آلات ما از ماشین آلات سنگین چون گریدر ، کامیون ، لودر، غلتک ، آبپاش ، مینی بوس و ماشین های سبک تا موتورسیکلت حدوداً ۲۳ دستگاه بود . یعنی ما هر دوسه ماهی ۲ یا ۳ دستگاه با دست خالی ولی با سماجت به مجموعه ماشین آلات اضاف کرده ایم . ولی من متعجبم در شهرداری فراشبند الان نه گریدر داریم ، نه غلتک ، نه بیل مکانیکی داریم، نه بیل بکو . می دونید که کاری که انسان بخواهد با دست انجام دهد حدودا قیمت آن ۱۰ برابر قیمتی است که با ماشین الات انجام می گیرد . یعنی اگر ما بخواهیم خاک قسمتی از یک بلوار را برداریم اگر با دستگاه انجام بدهیم هزینه آن کمتر از یک دهم کاری است که کارگر انجام می دهد. متاسفانه شهرداری فراشبند از نظر داشتن ماشین آلات مکانیکی وضعیت ضعیفی دارد.

 • اعضای شورای شهر را چطور دیده اید در این مدت کوتاه همکاری؟

من اعضای شورای شهر فراشبند را نیروهای دلسوزی می دانم ، هم تحصیلکرده و هم دلسوز هستند، امیدوارم که درکنار این دوستان و باکمک این عزیزان و با کمک همکارانم در شهرداری بتوانیم در ارتقاء وضعیت فعلی ، رفاهی، عمرانی و خدماتی شهر موثر باشیم. همه ما ، هم اعضا محترم شورا ، هم من  و هم همکارانم در شهرداری فراشبند .

 • می دانید که ساختمان آتش نشانی فراشبند چند سال است که نیمه کاره به خود رها شده. برنامه ای برای تکمیل این ساختمان ندارید؟

به امید خدا در اعتبارات امسال برای تکمیل ساختمان آتش نشانی اعتبار در نظر خواهیم گرفت و انشاالله تا سال آتی تکمیل خواهیم کرد

 • یکی از مشکلات ما خبرنگاران با شهردار سابق آقای نوشادی این بود که ایشان در فضای مجازی حضور نداشت و از نظر ارایه گزارش عملکرد به شهروندان خیلی ضعیف عمل می کرد. شورای قبل هم به همین شکل. برنامه ای برای فعال تر کردن روابط عمومی شهرداری و ارایه منظم گزارش به مردم ، مد نظر دارید؟

من دوست دارم نوع مدیریت ما اتاق شیشه ای باشد . اصلا چیزی را از مردم پنهان نخواهم کرد ، چون هیچ چیز محرمانه ای در شهرداری نخواهیم داشت. کاری که ما انجام می دهیم هیچ چیزی از آن محرمانه نیست . دوست داریم آنچه انجام می دهیم شفاف باشد . هر کسی در هر حالی بتواند برکار ما نظارت داشته باشد. چه عزیزانمان در شورا ، چه رسانه ها ، چه خود مردم ، چه پرسنل . ما دوست داریم کار ما شفاف باشد ؛ هرچه که مردم بیشتر به کار ما آگاه تر باشند و با خبرتر باشند برای ما با ارزش تر است .

 • ظاهرا خانواده شما ساکن بوشهر هستند.این عدم حضور خانواده در فراشبند مشکل ساز نیست؟ قطعا بخشی از انرژی شما صرف همین رفت و آمدها خواهد شد.این به مدیریت شما لطمه نخواهد زد؟

قطعا تاثیر خواهد گذاشت ، منتهی هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی . به هر صورت منم مثل بقیه و شاید هم بیشتر از بقیه به خانواده ام علاقه مندم  و دوری از خانواده ام و مخصوصا دوری از دخترانم برایم خیلی سخت است . من تا به حال از خانواده ام دور نشده بودم . ولی با توجه به موقعیت تحصیلی دخترانم قادر نبودم آنها را جابجا کنم  و به  فراشبند بیاورم و این عیب این دوری هست ، و حسن دوری از خانواده هم اینست که من وقتی را که باید صرف خانواده می کردم برای شهرداری خواهم گذاشت .

 • برای درآمدزایی پایدار شهرداری فراشبند برنامه ای دارید؟

متاسفانه برای درآمد پایدار در شهرداری ها کار خاصی در کشور صورت نگرفته است . یعنی اگر از شهرداری ها ارزش افزوده را بگیرند همه شهرداری ها با مشکل مواجه خواهند شد، ما در فراشبند دنبال درآمد پایدار هستیم . درحال حاضر ما در تلاشیم تا کارخانه آسفالت و سنگ شکن را فعال تر کنیم و پیگیر آنیم تا کارهای خدماتی ایستگاه بعثت را برعهده گیریم و امیدواریم که بتوانیم بخشی از کارهای خدماتی ایستگاه بعثت و حتی پالایشگاه فراشبند را بتوانیم بصورت پیمانکار بگیریم بهتر از پیمانکاران کارها رو انجام بدیم آنها هم با دید باز قول دادند که به صورت ترک مناقصه به ما واگذار کنند و ما خدمات را به نحو احسن انجام دهیم و حاصل درآمد آن را درون شهر بتوانیم هزینه کنیم.

 • به عنوان فردی که ۲۵سال در بدنه شهرداری حضور داشته اید و سوابق مدیریتی متعددی هم پشت سر گذاشته اید ، فکر می کنید در فراشبند شهرداران بومی موفق تر خواهند بود یا شهرداران غیر بومی؟

نمی توانم قضاوت کنم.

 • قطعا شهروندان رکن اساسی توسعه هر شهری هستند. در این مورد چه انتظاری از مردم فراشبند دارید؟

معتقدم باید توقعات مردم را متعادل کنیم ، ما  از آنها کمک می خواهیم . کمک خواستن ما هم این گونه است هست که مثلا اگر شهروند ما می خواهد کوچه اشان آسفالت شود ، معتقدم حتماً اهالی آن کوچه باید خودیاری بدهند و مثلا در آسفالت معابر باید شهروند سهیم باشد . این کار دو منفعت دارد . هم مبلغی حتی اندک سهم شهرداری می شود و هم اینکه شهروند چون در امر آسفالت هزینه داده است احساس تعلق خاطر خواهد کرد و خاصیت دیگر آن این است که خواسته ها را متعادل می کند

 • برنامه ای برای شروع زیر سازی و آسفالت کوچه و معابر در سال جاری دارید؟

درسته که ما وضع مالی خوبی نداریم ولی باید اعتبارات خود را تقسیم کنیم بخشی از آن را باید برای دیون قرار بدهیم . بخشی دیگر برای امور جاری مثل حقوق پرسنل ، آب و برق و … و بخشی نیز برای کارهای عمرانی و خدماتی . قطعا ما برای آسفالت کوچه ها و معابر برنامه خواهیم داشت . ولی من معتقدم که ما باید پیشنهاد بدهیم به اعضای محترم شورا و میزان سهم خودیاری شهروندان را مشخص کنیم و در مقطعی از سال اعلام کنیم هرکسی یا کسانی که درخواست آسفالت معبر یا معابری را دارند از هرکوچه یک نفر به عنوان نماینده به شهرداری مراجعه کند و میزان خودیاری مشخص شده راپرداخت کند و به ترتیب مراجعه و به نوبت تا سقفی که در نظر داریم آسفالت کنیم و اگر آسفالت اضافه داشتیم باز فراخوان بدهیم تا برای ثبت نام به شهرداری مراجعه کنند .

 • بالاخره شما میراث دار شهرداران قبل هستید. نظر شما در مورد مدیریت شهردار سابق آقای محمد رضا نوشادی چیست؟

به نظرمن هر کسی که مسئولیت قبول می کند و سکاندار جایی می شود دوست دارد بهترین کار را انجام بدهد ، او در حد توانی که داشته است کار انجام داده . من از شهرداران سابق بابت زحمت هایی که کشیده اند تشکر می کنم و به آن ارج می گذارم ، ولی از وضعیت شهرداری و  از روندی که رفته اند راضی نیستم .

 • راه های ارتباط سریعتر و راحتر شهروندان با شهرداری چیست ؟ مثلا اگر شهروندی راجع به عدم جمع آوری به موقع زباله خود اعتراض داشت باید به کجا و چه شماره ای زنگ بزند؟ به طور کلی در این زمینه ها اطلاع رسانی درستی انجام نمیشود.

ما ۲۴ ساعته در شهرداری هستیم ، هم می توانند حضوری تشریف بیاورند و هم می توانند با مسئولین واحدهای ما و یا با خودما تماس بگیرند .

بیشترین سرمایه شهرداری و هر شهردار جلب اعتماد مردم هست . اگر مردم به محمدی اعتماد کردند ۹۰ درصد مشکلات حل هست . ما اگر لیاقت داشته باشیم با عمل خودمان ، با کار خودمان ، با گفتار خودمان ، اثبات کنیم که صداقت داریم ؛ قطعا مردم دست ما را خواهند گرفت .

 • حرکت به سمت شهرداری الکترونیک در دستور کار شما هست؟

ماهم دوست داریم که به سمت شهرداری الکترونیک کامل پیش برویم . و این روند را هم طی خواهیم کرد . اگر ما بتوانیم هرکاری را به صورت الکترونیک انجام بدهیم ، خطای انسانی کمتر خواهد بود ، عدالت در آن بیشتر است . ما در مراسم معارفه نیز اعلام کردیم که مبنای کار ما بر سه اصل هست : صداقت ، سلامت و عدالت . من دوست دارم وقتی با مردم صحبت می کنم اگر صحبتمان تلخ باشد بگویم ولی دروغ نگویم ، با مردم صادق باشم .  ما بر روی بحث سلامت نیز تاکید داریم . یکی از ابزارهای ایجاد سلامت ، کم کردن نظر مدیر و حتی همکاران در وصول عوارض هست .

 • اینکه فضای شهرداری فراشبند کلا مردانه هست و هیچ خانمی به عنوان پرسنل شهرداری در این مجموعه حضور ندارد را از نقاط ضعف می دانید یا قوت؟

من تفاوت چندانی بین انجام کارهای اداری شهرداری بین زن و مرد نمی بینم، شاید زنانی باشند که بهتر از مردان کارها را انجام بدهند ، درکل تفاوت چندانی بین آنها نمی بینم.

 • پارک کوهستان که تنها فضای سبز عمومی شهر فراشبند هست وضعیت بسیار نگران کننده ای دارد.آب پارک قریب به یکسال هست که قطع شده.تعدادزیادی درخت خشک شده اندو …. برنامه ای برای سامان دادن به پارک کوهستان دارید؟

 پارک کوهستان یه مشکل اساسی دارد و آنهم نداشتن آب است. ما حتما باید به فکر این باشیم که چاه پارک کوهستان را حفر کنیم . این آب گرفتن چهار روزه از اداره آب به درد ما نمی خورد. ما انشالله پیگیریم که چاه پارک کوهستان را حفر کنیم، البته مقداری هزینه شده ، نزدیک به ۱۵۰ متر حفر شده است ، ما الان باید کارشناس بیاریم نگاه کند ببینیم ادامه حفر ، رساندن حفر به سیصد متر و بیشتر منطقی هست ؟ آیا مقرون به صرفه است ؟ آیا به آب می رسیم یا نه؟ اگر کارشناس گفت همین ادمه حفر چاه منتهی به آب می شود ما حفر را ادامه می دهیم . اگر کارشناس گفت ادامه حفاری غیر منطقی است ، ما باید به فکر چاه جدید باشیم .

 • بعضی از کاندیداهای شورای شهر در ایام تبلیغات اعلام کردند که سنگ شکن شهرداری وضعیت مناسبی ندارد و عملا سوده نیست. همچنین اعلام شد که در دور چهارم شهرداری در بحث فروش آسفالت خیلی ضعیف عمل کرده و تقریبا فروش آسفالتی نداشته است.شما برنامه خاصی برای مدیریت بهتر این مجموعه دارید؟

من هر دو گفته شما را قبول دارم . قابل تحسین است که شهرداری همت کرده و کارخانه آسفالت و سنگ شکن را راه اندازی کرده است، اما نگاه کنید ، کارخانه آسفالت و شکن ما الآن باسکول ندارد ، این یعنی اینکه چه مصالحی که داخل کارگاه ما می شود و چه مصالحی که از کارگاه خارج می شود میزان و تناژ آن مشخص نیست و این یکی از ضعف های دو کارگاه ما هست. درحال حاضر ما پیگیر نصب و راه اندازی دوربین مداربسته هردو کارگاه و بعدراه اندازی باسکول الکترونیکی آنجا هستیم .

 • اخیرا فیلمی از کشتارگاه دام شهرداری فراشبند در فضای مجازی پخش شد که سر وصدایی هم به پا کرد و نشان می داد که کشتارگاه از نظر بهداشتی وضعیت بسیار غیر بهداشتی و نامناسبی دارد ،اقدامی در این مورد صورت گرفته است ؟

به قول کارشناس مرکز بهداشت ، ما در ماه ۶۰۰ الی ۷۰۰ کشتار در کشتکارگاه داریم و برای هر دام مبلغ ۳۰۰۰ تومان اخذ می گردد، خوب این مبلغ بسیار اندکی است. شهرداری نهادی است عمومی و غیر دولتی که در قبال عوارضی که از مردم می گیرد به آنها خدمات می دهد . خوب اگر ما ماهی ۷۰۰ کشتار داشته باشیم ، مبلغ دو میلیون و صدهزارتومان می شود که اندازه حقوق یک کارگر آنجا هم نمی شود . علاوه بر کارگر ما یک ماشین هم باید برای حمل گوشت داشته باشیم ، تمیز کردن و نظافت هم خودش جداست ؛ اگر تعداد کشتار زیاد بود شاید سودآور بود برای شهرداری اما در حال حاضر برای ما ضرر ده است اگرچه ماهم دنبال سود نیستم ولی اینکه دوستان قبل از ما نتوانستند این مرکز را اداره کنند من فقط درآمد کم این مرکز را دلیل آن می بینم . الان ما پیگیر آن هستیم که وضع درآمد آن را سروسامان بدهیم و همچنین پیگیر هستیم وضعیت بهداشتی آن را نیز افزایش بدهیم .

 • سهم شهرداری فراشبند از اعتبارات سه درصد نفت و گاز و دیگر اعتبارات دولتی ، راضی کننده هست؟

من که از استان بوشهر آمده ام می گویم نه راضی کننده نیست . ولی با توجه به اعتبارات شهرستان از نحوه تقسیم اعتبار که جناب آقای فرماندار انجام داد ؛ من راضی ام .

 • بزرگترین مشکل شهرداری فراشبند چیست؟

بزرگترین مشکل فراشبند را من داشتن نیروی زیاد در مجموعه شهرداری و توقع بالای شهروندان از شهرداری می دانم .

 • مشاهده می شود که اغلب واحدهای مسکونی و بویژه واحدهای تجاری که در خیابان و بلوار اصلی شهر واقع هستند فاقد نما هستند و همین مورد چشم انداز نامناسبی را به وجود آورده.طبق قانون این واحدها ملزم به اجرای نما یا زیبا سازی هستند؟اگر چنین است چرا شهرداری هیچ برخوردی نمی کند؟

سوال بسیار جالبی پرسیدید . اگر نگاه کنید ، از زمانی که شهرداری تاسیس شده است تا الآن ؛ کمتر پروانه ای صادر شده است که منجر به اتمام کار شده باشد . من چنین وضعیتی را در سایر شهرداری ها ندیده ام . وقتی شهرداری پروانه صادر می کند باید پروانه اتمام کار بگیرد ولی شهرداری فراشبند پایان کار نمی گیرد . اگر دنبال کلید حل مشکل بگردید ، به نظر من به اداره ثبت اسناد و املاک برمی گردد . چون اراضی درون شهر فراشبند درصد بسیار اندکی از آن ثبت شده و دارای سند می باشد . وقتی اراضی ثبت نشده باشد ، صدور پروانه هم خلاف قانون می باشد . ولی از دوران شهردارن قبل تا الان این خلاف به صورت عرف دارد انجام می گیرد . ولی چه کار می توانیم انجام دهیم ؟ از هر ۱۰۰ نفر مراجعه کننده ، ۹۰ نفر آن فاقد سند ثبتی می باشند ؛ ما به همت فرماندار محترم ، مسول محترم اداره ثبت شهرستان و همه کسانی که در این امر دخیل هستند باید همت کنیم وضعیت ثبت اسناد را هم تسریع و هم تایید کنیم .یکی از دلایلی که دوستان نمی توانند پایان کار بگیرند آن است که چون سند ثبتی ندارند.  اگر املاک ثبت شود و بخواهند پایان کار بگیرند ؛ یکی از الزامات آن این است که باید نمای ساختمان را درست کنند. در فراشبند ، نه سند ثبتی داریم ، نه کسی دنبال پایان کار است و نه کسی نما می زند .

 • مغازه هایی در سطح شهر دیده می شوند که پیاده رو را بخشی از مغازه خود می دانند و ظاهرا سد معبر برای آنها مفهومی ندارد. چرا شهرداری با این موارد ساده که به پول و اعتبارات هم ربطی ندارد، برخورد نمی کند؟

بحث سد معبر را ، دوستان قبل از ما اقداماتی انجام داده اند ، ما دستور دادستان محترم را هم داریم ، ولی ما می خواستیم روزهای ابتدایی آغاز کار  ، با برخورد اینچنینی آغاز نشده باشد . حداقل ما لیاقت داشته باشیم چندین کار را انجام بدهیم بعد سراغ این مسائل برویم . خود کسبه محترم شهر فراشبند مخصوصا کسبه محترم خیابان پاسداران مشکل فضا ندارند اکثراً مغازه ها خالی است  و جنس هاشون بیرون مغازه می باشد. الان هرکسی هم اجناسش رو ببرد داخل مغازه قطعا ضرر می کند چون همه مغازه ها بیرون گذاشته ا ند . اگر ما بتوانیم با آنها گفتمان کنیم و کار فرهنگی انجام بدهیم داخل بردن اجناس مغازه داران خیابان های اصلی شهر مخصوصا خیابان پاسداران را کار سختی نمی بینم .

 • با توجه به نبود پارک های محله ای و کمبود شدید در این مورد، اگر بخش خصوصی بخواهد نخلستان و باغ خود را به شکل یک فضای پارک مانند و تفریحی و البته با درآمد زایی درآورد که شکل کلی باغ هم حفظ شود، شهرداری همکاری و تشویق می کند؟

در کل در هر شهرداری دو نوع فضای سبز وجود دارد : ۱- فضای سبز عمومی است مثل پارکها ، معابر ، میادین و بلوارها که متعلق به شهرداری است . ۲- فضای سبز خصوصی یا باغات ؛ اگر کاربری باغات را عوض نکنند و فقط بخواهند از فضای داخلی آن استفاده کنند شهرداری هیچ منعی ایجاد نخواهد کرد .

 • چرا اکثر شهرداری های شهرهای کوچک همانند فراشبند با مشکل کمبود اعتبارات مواجه هستند؟

برمی گردد به زیادی نیروهای شهرداری و توقع زیادی شهروندان مخصوصا تملک اراضی واقع در معابر

 • یکماه است که شهردار فراشبند هستید ، شاید فرصت چندان زیادی نباشد ، شماچه اقدامات مهمی درهمین مدت کم توانسته اید انجام دهید؟

در مدتی که بوده ایم بخشی از وقتمان صرف شناخت شهر، پرسنل ، شهروندان و نقاط ضعف و قوت شهر شده است . بخشی از وقتمان صرف سامان دهی نیروهای خود شهرداری شده است . دو مناقصه داشتیم که اسناد و مدارک و برآورد اولیه آن را تهیه کرده ایم و به مناقصه گذاشتیم . شروع کردیم به هرس درختان و فضای سبز، آنالیز برآورد مبادله موافقت نامه را داشته ایم . در مدت شروع کار ما ، پیمانی با ایستگاه گاز بعثت انجام داده ایم و کارهای روزمره شهرداری را نیز داریم انجام می دهیم.

 • تعریض خیابان شهید فضلی فقط معطل سه مورد عقب نشینی است. اهالی این کوچه بیشتر قشقایی هستند و انتظار دارند بعد از چندین سال تعریض این خیابان به پایان رسیده و از این وضعیت خارج شود. برنامه ای برای انجام این مورد دارید؟

دو خیابان شهید فضلی و موحد رو من دیده ام و بخش اعظم آن بازگشایی شده است . ولی من با این روش که شورای شهر بیاید و بگوید که ما می خواهیم در این سال فلان خیابان یا کوچه را آسفالت کنیم بشدت مخالفم . نباید ما بیاییم بگوییم که ما می خواهیم در این سال فلان کوچه یا خیابان را  آسفالت کنیم ، اکثر مردم آدم های خوبی هستند ولی بعضی ها از موقعیت استفاده می کنند یعنی با علم به نیاز شهرداری؛ از اینکه شهرداری قصد دارد این کار را انجام دهد سوء استفاده می کنند و توقع آنها خیلی بالا می رود و باعث می شود که ما اصلا نتوانیم آن کار را انجام دهیم . به نظر من اگر به جای اینکه ما بخواهیم یک کوچه یا خیابان را در بودجه جهت بازگشایی مشخص کنیم ، بیاییم به صورت شناور مبلغی را جهت بازگشایی معابر شهر پیش بینی کنیم ، هر کسی که مشتاق تر بود ، توقعش بالا نبود خودشان آمدند نسبت به بازگشایی درخواست دادند ما نسبت به بازگشایی اقدام کنیم .

در فراشبند رسم شده است که طرف ۲۰۰ متر زمین دارد و ۲۰ متر زمین وی داخل کوچه می رود ، آمده اند و رسم گذاشته اند که شهرداری می رود این زمین را به قیمت کارشناسی می خرد ، به نظر من این حق نیست . آیا کسی که ملک وی در کوچه شش متری هست و صد متر زمین دارد . و ازین صد متر ده متر آن داخل کوچه می رود ولی با عقب نشینی آن کوچه شش متری تبدیل می شود به خیابان ۱۲ متری قیمت ملک وی بالا نمی رود ؟

ملکی که سر کوچه شش متری هست شش واحد می ارزد ، اگر بخشی از زمین وی تخریب شود ولی ملک وی سر خیابان ۱۲ متری قرار گیرد آن موقع هر مترمربع آن به جای شش واحد ، ۱۲ واحد می ارزد . پس گاهی می بینیم که درست هست عقب نشینی کرده ولی در نهایت امر آن شهروند هیچ ضرری نکرده است که نیاز به جبران باشد . اگر شهروندان ما به جای آنکه به دنبال آن پول اندکی باشند که شهرداری می خواهد به آنها بدهد زود تر اقدام کنند تا مثلا کوچه شهید فضلی یا کوچه شهید موحد باز شود ، از باقی مانده ملکشان در کنار خیابان درآمد بیشتری از آنچه شهرداری می خواهد به آنها بدهند دارند . ولی متاسفانه توقعی که شهرداری ایجاد کرده است و تصاعدی هم این توقع را بالا می برده است و این  باعث شده هم شهرداری ضرر کند و هم شهروندان .

 • چه برنامه و یا پروژه فرهنگی ، مثل فرهنگ سرا برای شهر در نظر دارید؟

من معتقدم که کار شهرداری صرفاً خدماتی و عمرانی نیست و قطعا باید کار فرهنگی نیز انجام دهد . ولی دوستان متولی کار فرهنگ یکی دوتا نیست . اداره فرهنگ ارشاد اسلامی ، تبلیغات اسلامی ، ستاد نمازجمعه و آموزش و پرورش و … که دارند کارهای فرهنگی انجام می دهند . اگر ما کار فرهنگی انجام ندهیم یا کمتر انجام بدهیم نهادهای دیگری هستند که جبران کنند ولی اگر کارهای خدماتی و عمرانی و کارهای رفاهی مربوط به شهر را انجام ندهیم هیچ کسی دیگری این کارها را انجام نخواهد داد .

چارطاقی : ولی ساخت فرهنگسرا جزء وظایف شهرداری است .

بله جزء وظایف ما هم هست . منتهی وضعیت فعلی شهرداری وضعیت خوبی نیست. ما باید توقعات ادارات و شهروندان را از شهرداری کمتر کنیم . در داخل شهر فراشبند ادارات دولتی ساختمان ساخته اند ، شما که کار رسانه ای انجام می دهید بپرسید کدام اداره عوارض شهرداری را پرداخت کرده است ؟. شهرداران ما فقط توانسته اند از شهروندان عادی و فقیر عوراض بگیرند ولی هیچ کدام از ادارات ما عوارض پرداخت نکرده اند . متاسفانه خیلی از ادارات ما علاوه بر اینکه عوراض نداده اند حتی پروانه ساخت هم ندارند .

 • با وجود یک پالایشگاه گاز و بزرگترین مجتمع تقویت فشار گاز کشور درشهرستان فراشبند ،چرا شهرداری جم سالانه صاحب ۳۵میلیارد تومان درامد از این طریق می شود و لی شهرداری فراشبند  ۳میلیارد؟ مشکل رو در کجا می بینید؟ با توجه به اینکه سالها در شهرداری جم ،ریز ، مهر و بوشهر حضور داشته اید.

زمانی که شهرداری جم در سال ۷۵ افتتاح شد ، بنده خودم یکی از کسانی بودم که حریم شهر جم را برداشت کردیم . کاری که ما در آن زمان انجام دادیم و نیاز بود شهرداری فراشبند هم انجام بدهد ، انجام نداد. طبق قاعده زمانی که بخواهیم حریم شهر را برداشت کنیم باید ۵ برابر محدوده قانونی شهر  باشد . ما آن زمان آمدیم به صورت خطی مسیر جم تا پالایشگاه را رفتیم و آن را جزء حریم شهر قرار دادیم ( فاصله پالایشگاه جم تا جم بیشتر از پالایشگاه فراشبند تا فراشبند می باشد ) و این باعث شد از قِبَل دریافت عوراض از پالایشگاه ، شهرداری جم بتواند جان بگیرد و بتواند اعتبار داشته باشد . این عامل اول بود . عامل دوم اینکه پالایشگاه فجر جم آمد تمام نیروهای خودش را در داخل شهر جم اسکان داد ، ابتدا شهرک توحید و سپس شهرک پتروشیمی و شهرک های دیگر را در داخل شهر جم اسکان داد . هم وجود پالایشگاه برای شهر جم نعمت بود و هم وجود افراد تحصیلکرده وابسته به نفت و گاز ؛ پالایشگاه عوراض خودش را به شهرداری پرداخت می کرد و شهرکها هم ضمن اینکه هیچ خدمات رفاهی از شهرداری نمی خواستند باز عوارض ساخت و سازشان را به شهرداری پرداخت می کردند . پس دو نعمت نصیب شهرداری جم شد که هردو نعمت نصیب شهرداری فراشبند نشد . متاسفانه در زمان تصویب طرح، پالایشگاه را جزء حریم شهر قرار نداده اند پس نعمت اول رفت . با توجه به اینکه مردم فراشبند میزبانان خوبی هستند برای پرسنل خدوم و تحصیلکرده نفت و گاز ولی متاسفانه میهمانان ما درون شهر سکنی نگزیده اند و جدا شهرک ساخته اند .

ما درخواست می کنیم از مسئولین محترم نفت و گاز خصوصا مدیر محترم پالایشگاه فراشبند که ما کمک می کنیم و سعی می کنیم اراضی دولتی و چه غیر دولتی را در اختیار آنها قرار دهیم و سعی می کنیم که ازین به بعد هم میزبان خوبی برایشان باشیم و قدر این عزیزان را می دانیم و آنها هم محبت کنند بیایند درون شهر و کنار مردم شریف فراشبند زندگی کنند ودرون شهر شهرک بسازند که از وجود آنها شهر فراشبند رونق بگیرد و از نظر اقتصادی رشد کند .

همچنین عامل سوم رشد جم به خاطر زندگی متخصصین و تحصیلکرده های نفت وگاز در جم است  و منسوبین آنها نیز در جم سکنی گزیدند و مشغول کارهای اقتصادی شدند .

 • ظاهرا در سفر اخیر معاون وزیر نفت به فراشبند با ایشان و دیگر مسولین همراه وزارت نفت صحبت هایی داشته اید در خصوص کمک به شهرداری فراشبند.در این مورد لطفا بیشتر توضیح دهید.

من به معاونت محترم وزیر نفت جناب آقای مهندس عراقی عرض کردم که خواسته من با خواسته دوستان حاضر در جلسه متفاوت است . من نه کمک می خواهم و نه بودجه ای ، درخواست من از شما این است که از شما فرصت خدمت می خواهم . من  می گویم که شما کارهای خدماتی و فضای سبز خود را به ما واگذار کنید تا ما بتوانیم برای شما خدمتی انجام بدهیم و درقبال آن سودی عاید ما شود که بتوانیم آن سود را درون شهر هزینه کنیم .  مهندس عراقی ، مهندس توکلی و  رییس محترم منطقه ۵ گاز ، از این پیشنهاد استقبال کردند و در هفته آینده با جناب آقای فرخی و دوتن از معاونین آنها ازجمله مسئول امور قراردادها و امور حقوقی دیدار خواهیم داشت تا آن هاکارهایی که بتوانند به ما ارائه بدهند را به ما بگویند و ما آنها را ارزیابی کنیم . و انشالله که به ما واگذار کنند .

 • از بین عناوین زیر اولین کلمه یا عبارتی که به ذهنتان می رسد چیست؟

نورآبادممسنی : وطن من

بوشهر: شهر امن ، مردم باصداقت

ریز: مردم قدرشناس

فراشبند : قضاوت برای فراشبند را در آینده جواب خواهم داد

جم: دیارخوبان

محسن پورزارعی : آنچه همه خوبان دارند او یکجا داشت

شهرداری فراشبند : شهرداری بحران زده

حسن روحانی : سعی می کنم وارد سیاست نشوم

بهمن بیگی : کسی که نه تنها پدرو فرزندانم بلکه چند نسل بعد از من  نیز مدیون خدمات ارزنده ایشون خواهیم بود .

تبادار : مرد عمل

کرمپور: خدمتشان نرسیده ام

شورای شهر : پارلمان محلی فراشبند

چارطاقی فراشبند : دلسوزانی که نقاط ضعف و قوت ما را به مردم ارائه می نمایند و ما از آنها ممنونیم.

باتشکر ازشما که وقت خودرا دراختیار خوانندگان ما قراردادید
مصاحبه از : فتح اله غلامی / محمد ذوالفقارلو
برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید