مصاحبه اختصاصی با فیلمساز فراشبندی

حامد ذوالفقاری : یک روز بر می گردم و حتماً یک فیلم می سازم

حامد ذوالفقاری : یک روز بر می گردم و حتماً یک فیلم می سازم

حامد ذوالفقاری

فیلمساز

متولد فراشبند- ۱۳۶۰

ساکن تهران

آقای ذوالفقاری نیمه دوم اسفندماه ، خبر برنده شدن فیلم شما در جشنواره فیلم مستند تسالونیکی در رسانه ها منتشر شد ، ضمن عرض تبریک ؛ برای ما و مخاطبان ما ازین جشنواره فیلم خود و جایزه خود بگویید .

جشنواره فیلم تسالونیکی از مهمترین و قدیمی ترین جشنواره های فیلم در نیمه شرقی اروپاست و فیلم من در بخش مستند های در حال ساخت این جشنواره پذیرفته شد که با استقبال خوب هیات داوران و شرکت کنندگان در میان ۱۰ فیلم بین المللی منتخب این بخش مواجه شد. این جایزه تا سقف ۱۵ هزار یورو برای انجام کارهای پس از تدوین فیلم است و بصورت غیر نقدی است، که باید با اتمام مرحله  تدوین فیلم با شرکتی در شهر آتن این اموراز فیلم را انجام بدهم.

ایده اولیه و علت آنکه به سمت ساخت مستند درباره گروه زنان خانه دار روستایی در شهداد کرمان رفته اید چیست؟

ایده اولیه استفاده از سینما برای توانمندی جامعه بود به این شکل که ما با انجام آموزش های اولیه فیلم ساختن اعم از تحقیق، نوشتن برای فیلم، تدوین و مهارت های برگزاری جلسات نمایش فیلم با دو گروه از زنان و مردان روستایی این کارگاه های اولیه را برگزار کردیم. در ادامه کارگاه مردان رها شد ولی زنان روستا از این موقعیت استفاده کردند و با ساختن فیلم های مستند کوتاه توانستند فعالیت های بی سابقه ای را در روستای خود انجام بدهند. در واقع با نمایش فیلم هایی در باب صنایع دستی و همینطور فیلم دیگری در باره لایروبی قنات روستا ،مردم روستا را درگیر و متوجه این مشکلات می کردند و در ادامه با استفاده از جلسات مختلف راههایی برای حل این مشکلات توسط مردم پیدا می شد. فیلم من درباره قدرت و تاثیر مدیوم سینما دراثر گذاری بر جامعه است که با دنبال کردن فعالیتهای این زنان و فیلمهای که می سازند پیش می رود. این روش استفاده از دوربین فیلم مشارکتی نام دارد و گونه ای جدید از فیلمسازیست که روشی قرن بیست ویکمی محسوب می شود و بطور کلی زیرمجموعه ای از جریان دموکراتیزه کردن تحقیقات به شمار می رود . من و خواهرم فاطمه که دستیار من در این پروژه بود و کار تصویر برداری بخش هایی از این فیلم را برعهده داشت،  به اتفاق اعضای دیگر گروهمان تجربه های کوچکی در چند سال گذشته از این نمونه فیلمسازی داشتیم ولی این کار با توجه به ویژگیهای اعضای فعال گروه زنان تبدیل به کار بسیار موفقی گردید که به همین خاطر من تصمیم گرفتم این فیلم مستند را در مورد این پروژه بسازم.

شما اصالتا اهل فراشبند هستید ، چگونه شد که به شیراز رفتید ؟

پدر من فرهنگی بود  با انتقال ایشان به شهر شیراز من هم به همراه خانواده به آنجا رفتم.

از چه زمانی و چگونه متوجه شدید که به هنر و کار هنری علاقمند هستید؟

من از دوران راهنمایی در مدرسه داستان کوتاه می نوشتم و به شدت به ادبیات علاقمند بودم. یادم هست که به همراه دوست یگانه ام حامد جلالی که از کلاس پنجم ابتدایی تا سوم دبیرستان همکلاس وهمراه بودیم همیشه کارهایی در زمینه مطالعه و تحقیقات فرهنگی انجام می دادیم که بعضاً در سطح منطقه هم موفق بودند. بعدها در دانشگاه موقعی که در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل می کردم اولین فیلم های کوتاهم را ساختم و از همان موقع فهمیدم که این کاریست که دوست دارم انجام بدهم. پس رهایش نکردم و در این مسیر چهارده ساله تیدیل به مهمترین دغدغه ام شد.

در مورد کارتان بیشتر بگویید.

کار من تحقیق ، نوشتن برای فیلم،  تهیه کنندگی وکارگردانی فیلم مستند است. ۵ فیلم مستند نیمه بلند ساخته ام و دو فیلم مستند در حال ساخت دارم که فیلمهای بلند مستند هستند. این ۵ فیلم در تلویزیون ایران، جشنواره های ملی و بین المللی، دانشگاهها، گالریها و مراکز مختلفی در ایران و چند کشور دیگر نمایش داشته اند . همینطور بیش از ۵۰ فیلم مستند کوتاه و نیمه بلند موضوعی، آموزشی و کابردی درمورد  حقوق جوامع بومی، محیط زیست و توسعه پایدار ساخته ام که در جلسات و کنفرانس های مختلف ملی و بین المللی در ایران و همینطورکشورهای مختلف نمایش داشته اند.

آیا دوست دارید در فراشبند فیلمی بسازید؟

من یک فیلم در اطراف فراشبند در مورد خاله ام وقتی که زندگی عشایری داشت ساخته ام که بارها ازشبکه های  تلویزیون ایران پخش شده و همچنان هم نمایش هایی دارد،  ولی دوست دارم در مورد شهر فراشبند و تجربه زندگی ام در این شهر فیلم دیگری بسازم که امیدوارم فرصت آن فراهم شود. چرا که همچنان به این شهر به عنوان شهری که در آن متولد شدم و با آن سر کردم،  تعلق واتصال دارم وهمیشه ذهنم را درگیر خود می کند. فکر می کنم یک روز بر می گردم و در اینجا حتماً یک فیلم می سازم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =