مسئولیت وزارت نفت در قبال بحران آب فراشبند

مسئولیت وزارت نفت در قبال بحران آب فراشبند

محسن عالیشوندی
محسن عالیشوندی

سطح آبهای زیر زمینی دشت فراشبند و دیگر دشت های شهرستان در کمتر از ۲۰ سال ، چند ده متر کاهش یافته و اخیراً در منطقه برمه مجوز حفاری تا عمق ۲۵۰ متر نیز صادر شده است.

از ۱۴ حلقه چاه که آب شرب شهر فراشبند را تامین می کردند ، ۱۲ حلقه خشک شده است.

میزان آب شرب مورد نیاز شهر فراشبند در فصول گرم سال ۱۴۰ لیتر در ثانیه می باشد که در تابستان امسال فقط ۵۵ لیتر درثانیه تامین  شده و در طول شبانه روز ۸۵ لیتر در ثانیه کمبود آب شرب وجود داشت که ماحصل آن ، قطعی چندین ساعته آب در طول شبانه روز بود.

به گفته مسئولین مربوطه  ، ۸۵ درصد منابع آب شرب فراشبند خشک شده و تامین ۱۴۰ لیتر در ثانیه آب شرب به راحتی ممکن نخواهد بود .

در پالایشگاه گاز فراشبند در ماه های گرم سال ، مصرف آب به ۵۵ هزار متر مکعب در ماه  می رسد.از ۵ حلقه چاه آب متعلق به پالایشگاه گاز فراشبند ، ۳ حلقه چاه خشک شده که جابجایی این ۳ حلقه چاه در دستور کار مسئولین پالایشگاه قرار دارد که با بحران آب موجود در منطقه ، به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

در تاسیسات گاز بعثت و یارد مجاور آن ، ۳ حلقه چاه آب حفر شده که به دلیل کاهش شدید سطح آبهای زیر زمینی ، هر ۳ حلقه چاه ، غیر شرب و صرفا ً در آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرند و به ناچار آب شرب این تاسیسات با تانکر حمل آب و از پالایشگاه گاز فراشبند که در فاصله ۴۰ کیلومتری این ایستگاه قرار دارد ، تامین می شود.

تاسیسات گاز بعثت و یارد مجاور آن درشش ماهه نخست سال که دمای فراشبند به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد ، در هر ماه به ۳۰۰۰ متر مکعب آب شرب نیاز دارند . تانکر های حمل آب برای تامین آب شرب این مجموعه در طول یک ماه می بایست ۱۶۰۰۰ کیلومتر طی طریق کنند که علاوه بر مخاطرات راه ، هزینه های سنگین دیگری را نیز بر این مجموعه وارد می کند.

در یکی از شهرک های مسکونی مرتبط با وزارت نفت که در مجاورت شهرستان فراشبند قرار دارد ، برای تامین ۶۰ هزار متر مکعب آب ، ماهیانه مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان هزینه می شود.

اخیراً ، مدیر مهندسی و توسعه پالایشگاه فجر جم از مشارکت ۶۵ میلیارد تومانی شرکت پالایش گاز فجر جم در احداث سد سرچشمه – باغان برای تامین پایدار آب پالایشگاه فجر در سالهای آتی خبر داده بود .

در سیلاب های کم نظیر چند روز گذشته در شهرستان فراشبند متاسفانه میلیون ها متر مکعب آب هدر رفت.

با نگاهی به اعتبارات سالانه شهرستان ، در سالهای آتی ، قطعاً اتفاق قابل توجهی در بخش آبخیز داری و مهار سیلاب ها در دشت فراشبند و دیگر دشت های این حوزه رخ نخواهد داد.

۲۰ سال از افتتاح و شروع بکار پالایشگاه گاز فراشبند می گذرد و این شهرستان بهره ای از مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت نبرده است.

مشارکت وزارت نفت در مهار آب های سطحی و طرح های آبخیز داری بویژه در دشت خرمایک که در مجاورت پالایشگاه گاز قرار دارد و در خروجی دشت فراشبند در منطقه خلجی و قنات باغ که مجاور تاسیسات گاز بعثت می باشد ، می تواند بزرگترین ادای دین وزارت نفت به منطقه گاز خیز و محروم فراشبند باشد .

فارغ از مسئولیت اجتماعی وزارت نفت ، سرمایه گذاری در بخش آب یک مشارکت هزینه فایده خواهد بود و بدون تردید مجموعه های گازی مستقر در منطقه فراشبند از این طرح منتفع خواهند شد .

انتظار می رود کورش کرمپور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی که از خوب ماجرا در کمیسیون انرژی مجلس عضویت دارند و در ارتباط نزدیک با وزارت نفت و نیرو هستند ، این مهم را مجدانه پیگیری و مطالبه نمایند و اقدامات صورت گرفته را به مردم گزارش دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

همچنین ببینید

بستن