چارطاقی شماره یازدهگفتگو

محدودیت های اعتباری دلیل اصلی تاخیر در اتمام جاده فراشبندبه فیروزآباد است

صداقت ، رئیس اداره راه وشهرسازی فراشبند ، در گفتگو با چارطاقی فراشبند

۱-لطفا خودتان را معرفی کنید:

با عرض سلام  خدمت جنابعالی و  خوانندگان محترم نشریه چارطاقی.

سعید صداقت هستم دارای مدرک کارشناسی در  رشته مهندسی عمران  و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی زلزله از دانشگاه شیراز و صنعتی شیراز، حدود ده ماه  بعنوان مدیر  اداره راه و شهرسازی  شهرستان فراشبند انجام  وظیفه می نمایم.

تا قبل از این سمت هم در این اداره  به عنوان کارشناس عمران فعالیت نموده و همچنین مدت دو سال نیز به عنوان رئیس نظام مهندسی شهرستان مشغول به خدمت بوده ام و مدت ۶ سال نیز به عنوان مدرس دانشگاه  آزاد فراشبند مشغول به تدریس می باشم.

 وظایف، اختیارات :

حدود یک سال پیش وزارت راه و شهر سازي ،اداره كل راه و شهر سازي در سطح استانها را به اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي و اداره كل راه و شهر سازي تفكيك نموده است و به تبع آن نيز اداره راه و شهر سازي در سطح شهرستانها  به دو اداره همنام با ادارات كل متبوعه خود با نيروهاي مجزا و وظايف تعريف شده تفكيك گرديده اند كه در ذيل به اختصار وظایف اداره راه و شهرسازی  در شهرستان در حوزه های راه و حوزه های مسکن  تشريح ميگردند.

 در حوزه راه:

یکی از مهمترین وظایف اداره راه و شهرسازی در سطح استان، مطالعه و  مشخص نمودن محورها و سپس واگذاری امور عملیاتی آن توسط پیمانکار واجدالشرایط از طریق مناقصه، جهت احداث راه های جدید می باشد.این اداره تنها وظایف ساخت راه ها را به عهده دارد و  بحث نگهداری، تعمیر، گسترش یا تعریض مسیرهای موجود به عهده اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای می باشد.

در این میان و در این راستا وظیفه اصلی اداره راه و شهرسازی در سطح شهرستان شامل موارد زیر میباشد:

 • پیگیری رفع معارض پروژه های راه و شهرسازی در حوزه ساخت و توسعه راهها
 • در حوزه راه روستایی، نظارت فنی در پروژه هایی که مشاور ندارد و نیز نظارت عالیه در خصوص پروژه های راه روستایی که دارای مشاور است ، نظارت بر اجرای فنی پروژه ها بر اساس نقشه ها و مفاد پیمان و نیز رسیدگی به کار کردها و ارسال به اداره کل راه و شهرسازی
 • پیگیری روند پیشرفت پروژه های فنی و اجرایی و گزارش به اداره کل

در حوزه مسکن:

در حوزه مسکن این اداره در بخش های مختلف به شرح زیر فعالیت دارد:

بخش املاک و حقوقی:

 1. تحصیل سند و تنظیم صورت جلسه تحویل و تحول و تحویل اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها.
 2. انتقال اسناد اراضی واگذاری شده قبلی به متقاضیان دارای قرارداد رسمی و تنظیم صورتجلسه تحویل زمین در محل.
 3. تنظیم و تأیید شکایات کیفری در مورد زمین های تصرفی .
 4.  تشکیل پرونده های کمیسیون ماده ۱۲

بخش مدیریت شهرسازی و معماری

 1. نظارت براجرای طرحهای توسعه شهری ؛ قوانین ، مصوبات ، بخشنامه ها و آیین نامه های شهرسازی و معماری: نظارت بر ضوابط و مقررات ساختمانی ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان
 2. همکاری در تهیه طرحهای توسعه شهری
 3. پاسخگویی به مکاتبات و استعلامات شامل : – استعلام از دستگاه های ذیربط جهت تشکیل و تکمیل پرونده و ارسال به دبیرخانه کمیسیونهای تخصصی شهرسازی جهت طرح در جلسه،  بازدید و تهیه عکس و اسلاید از موقعیت موارد مورد درخواست ، تکمیل پرونده و ارسال به دبیرخانه کمیسیون های تخصصی و …
 4. پیگیری امور مرتبط با مسکن مهر

۲- در حال حاضر اداره شما با چه  مشکلاتی روبروست؟

همانطور که در ابتدا بیان کردم اداره راه و شهرسازی فراشبند در سال قبل به دو اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای و اداره راه و شهرسازی تفکیک شد، در جریان تفکیک اداره راه و شهرسازی عملا اداره نوپایی شد که هم اکنون که بنده در خدمت شما هستم. این اداره با شش کارمند فاقد ساختمان، امکانات حتی امکانات اولیه ، خودرو جهت بازدید از پروژه ها  و … می باشد که پیگیر تجهیز و  مشکلات آن هستیم همچنین در قسمت مسکن و ساماندهی پرونده های حقوقی، زمین های شهری  و تداخل اراضی ملی و مستثنیا ت با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم که به جد پیگیر حل این موضوع در استان هستیم.

۳- جاده و راه های ارتباطی مناسب از عوامل اصلی توسعه  است که  فراشبند از آن محروم است، چه برنامه ای برای توسعه راه ها دارید؟

در ابتدا بهتر است مروری بر  استخوان بندی شبکه ارتباطی استان  در مقایسه با شهرستان فراشبند و راههای شهرستان فراشبند داشته باشیم؛ در يك تقسيم بندي كلي، استخوان بندي اصلي استان فارس را دو راه ارتباطي اصلي تشكيل مي دهد :

 1. راه ارتباطي شيراز- قائميه- بوشهر و شيراز- قائميه – اهواز
 2. راه ارتباطي شيراز – فسا – داراب – بندرعباس
 3. راه ارتباطی شیراز-فیروزآباد-فراشبند-جم و عسلویه

مجموعه اين سه راه ارتباطي با اتصال به شاهراه شيراز- اصفهان- تهران استخوان بندي اصلي استان را تشكيل داده ­اند. با حاكميت چنين وضعيتي علیرغم اینکه جاده عسلویه از  شهرستان فراشبند میگذرد اما بدلیل عدم عبور این مسیر از قسمتهای شهری، این شهرستان درقسمت خلاء ارتباطي استان واقع شده است.

 راه هاي اصلي زميني شهرستان فراشبند

 راه هاي اصلي زميني شهرستان ما عبارتند از:

 1. راه ارتباطي شيراز- فيروزآباد- فراشبند
 2. راه ارتباطي شيراز- کازرون- فراشبند

در یک دسته بندی کلی شبکه های ارتباطی شهرستان فراشبند را می توان در چند دسته کلی تقسیم بندی نمود. راه های اصلی، راه های فرعی و راه های روستایی. تنها راه اصلی شهرستان شامل محور فراشبند- جم می باشد و راه های فرعی شهرستان فراشبند بصورت جدول زیر می باشد:

نام محور فرعی طول محور موجود در محدوده شهرستان فراشبند (کیلومتر)
فراشبند- فیروزآباد ۳۵
فراشبند- اهرم ۳۰
فراشبند- دهرم ۷۰
فراشبند- کازرون ۳۵

از آنجا که شهرستان فراشبند دارای دو بخش مرکزی و بخش دهرم می باشد، وضعیت شبکه راه های روستایی آن بشکل زیر است:

بخش مرکزی بخش دهرم
نام راه روستایی طول (km) نام راه روستایی طول (km) نام راه روستایی طول (km) نام راه روستایی طول (km)
منصورآباد ۲ پهناپهن ۲ شهرک امامزاده شهید ۱.۵ نق قم ۲.۵
آبقندو ۱.۳ حیدری۱ ۱.۵ خوراب ۸.۵ کورش آباد ۱.۵
قرداش آباد ۳.۵ حیدری۲ ۱.۵ سیدمحمود ۱۰ کورده ۱۰
سیدمحمد ۸ قناتباغ ۱۰ دهگاه ۴
خوشاب ۲.۵ همت لو ۱۴ چاه شیرین ۷.۵
کورکی۱ ۵ ایستگاه بعثت ۱ احمدآباد ۲
کورکی۲ ۳ کنارمالک ۵ گوری ۵
کورکی۳ ۷ حسین آباد ۲.۷ سوارغیب ۳
گنبد ۱.۷ باچون ۱ علمدان سفلی ۲
آویز ۱ نارک ۱۰ علمدان علیا ۱.۵
بلوط آباد ۲.۵ خور ۵ دولت آباد ۴
قنبرآباد ۱ خرمایک (بیرامی، آقایی، فتح آباد، خرمایک و …) ۱۵ دژگاه ۱۵
چاه شولی ۳ منصورآباد خرمایک ۱.۵ دهنو ۲

همانطور که در قبل بیان شد فراشبند در منطقه خلاء ارتباطي استان واقع شده است و  راههای موجود هم از  نظر ایمنی، عبور از مناطق شهری و استانداردهای لازم شرایط خوبی ندارند. در این راستا  اقداماتی جهت تعریف مسیرهای جدید یا اصلاح مسیرهای قدیم صورت گرفته و در حال پیگیریست که به تشریح شامل موارد زیر میباشد.

۴-محور جدید فراشبند- فیروزآباد (حدود ۳۳کیلومتر) با وجودی که کدملی-استانی خورده بعداز ده سال هنوز خبری از تکمیل افتتاح آن نیست ،چرا؟

طول این محور ۵/۳۲ کیلومتر می باشد. که مناقصه آن در سال  ۸۶ انجام شده است و عملیات اجرایی این محور از سال ۸۷ با مشخصات راه اصلی توسط شرکت جهاد نصر شروع شده است و دارای اعتبار ملی استانی می باشد. این مسیر در قالب دو قرارداد به این شرکت واگذار شده است که قرارداد اول این پروژه تا سال ۹۲ بوده است ولی این پروژه تا سال ۹۲ (پایان دولت دهم )حدود ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. از سال ۹۲ روند اجرایی این پروژه با پیگیری مکرر مسئولین  سرعت گرفت و هم اکنون حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در طول این مدت ۲۸ کیلومتر از این محور آسفالت گردیده است. از ۵ کیلومتر باقیمانده ۵/۲ کیلومتر آماده قیر پاشی و آسفالت می باشد، که انشاله از اوایل آذر این مقدار هم آسفالت خواهد شد. همچنین در محل اتصال این محور به محور عسلویه از تقاطع همسطح به طول  ۶/۱ کیلومتر استفاده خواهد شد که ابنیه آن تکمیل شده و این تقاطع  در مرحله خاکریزی می باشد. نکته مهمی که در مورد این جاده وجود دارد  این است که  بعد از پل طاقی زیر خاکی، این محور با گنبد های نمکی برخورد کرده است که در دوقطعه  ۳۰۰ و۳۶۰ متر ی نیاز به تمهیدات ویژه جهت اجرای زیر سازی دارد.  مشاور راهکار خود را جهت اصلاح این قسمت ارائه نموده است  و  قرار است براي جلوگيري از نفوذ آب در زير گنبدهاي نمکي با مصالح «ژئوسنتتيک» جاده را آب‌ بند کنند به اين صورت که ابتدا جاده را با اين مصالح بپوشانند سپس روي اين مصالح آسفالت انجام شود تا از اين طريق تا جايي که ممکن است از نفوذ آب به زير جاده جلوگيري شود و در صورت نفوذ آب که احتمال آن خيلي ضعيف است نشست جاده قابل مشاهده و تعمير است.  بقیه مسیر در حال اجرای زیر سازی و اجرای بیس می باشد.

۵-آیا تاریخی برای تکمیل جاده جدید فراشبند-فیروزآباد می توان تعیین نمود؟

اما در مورد عدم تکمیل جاده و بهره برداری از آن می توان گفت که  دو عامل اصلی باعث تاخیر در به بهره برداری رسیدن این پروژه وجود دارد:

 اول، محدوديت‌هاي اعتباري که دليل اصلي تاخير در بهره‌برداري از اين جاده است. بطوری که سالیانه جهت تامین اعتبار این پروژه مشکلات عدیده ای  وجود داشته است بخصوص از وزارت خانه.  بطوریکه هم اکنون پيمانکاران اين پروژه حدود ۱۴ ميليارد تومان مطالبات دارند که خوشبختانه با پیگیری های مداوم نماینده محترم، مدیرکل اداره راه و شهرسازی ، فرماندار و  مسئولان مرتبط، امسال  این مطالبات از طريق اعتبارات اسناد خزانه و برخي منابع اعتبارات ملي و استاني و شهرستانی پرداخت خواهد شد اما با توجه به اینکه  پیمانکار مربوطه جهت ادامه کار و اتمام پروژه و خرید آسفالت،مصالح ژئو سنتیتک و علائم ایمنی نیاز مبرم به نقدینگی دارد و روند پرداخت مطالبات ممکن است چند مداه به طول بیانجامد، ممکن است زمان به بهره برداری رسیدن پروژه چند ماه به تاخیر بیفتد. که لازم است با پیگیری های مستمر جهت پرداخت هرچه سریعتر مطالبات پیمانکار به روند اجرای پروژه سرعت بخشید.

دوم، وجود گنبدهای نمکی که عملیات اجرایی را با تاخیر مواجه کرده است. که هم اکنون با ارائه راهکار توسط مشاور طرح،  این مساله مرتفع شده است و پیمانکار  باید مصالح ژئوسنتیتک را تهیه و اجرای آن را شروع نماید که جهت تسریع در این امر هم باید مطالبات پیمانکار پرداخت گردد تا بزودی شاهد افتتاح این مسیر باشیم.

جاده فراشبند-نوجین- مسقان-شیراز

 ۶-جاده فراشبند- نوجین – مسقان- شیراز در چه مرحله ایست ؟

اهمیت راه های ارتباطی در هر منطقه از جمله مباحثی است که نمی توان از نقش آن در فرایند توسعه صرف نظر کرد.

راه های ارتباطی به عنوان شریان اصلی اتصال نقاط مهم به یکدیگر دارای اهمیت فراوانی است، به گونه ای که وجود شبکه های ارتباطی از مهمترین شاخصه های توسعه یافتگی قلمداد می گردد. از جمله مشکلاتی که شهرستان فراشبند علی رغم وجود منابع عظیم گاز و دیگر منابع و معادن طبیعی خدادی و بهترین محصولات کشاورزی و صیفی جات و محصولات فراوان نخیلات از جمله خرما، قصب و خارک، صنایع دستی و آثار تاریخی دارد ، عدم ارتباط مستقیم با صنعت است و آنهم به دلیل عدم وجود راه های مواصلاتی با مرکز استان و در انزوا قرار گرفتن این شهرستان است که دست سرمایه گذار و بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این شهرستان را بسته است.

از آنجا که استان فارس و بخصوص شهر شیراز یکی از قطب های مهم کشور در صنعت گردشگری،کشاورزی، پزشکی ، الکترونیک وغیره  بشمار می آید  این مرکزیت باعث شده نرخ سفر به این شهر از شهرستانهای استان فارس ودیگر استان های همجوار همچون استان های بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان و هرمزگان بسیار بالا باشد که به دلیل فقدان زیرساخت های حمل ونقل ریلی بخصوص در مناطق جنوب استان باعث گردیده عمده بار ترافیکی روی جاده ها قرار گیرد. با نگاهی  به شهرستان های کازرون،فراشبند و فیروز آباد که بخش عمده ای از بار ترفیکی حوزه جنوب استان از جمله استان های بوشهر و خوزستان را بر عهده دارند درمی یاببم که جاده های موجود بعلت عبور از مراکز جمعیتی و وجود بار ترافیکی ناشی ازمهمترین منطقه اقتصادی کشور یعنی پارس جنوبی و نبود شبکه حمل ونقلی ریلی بشدت اشباع گردیده و احداث جاده های مواصلاتی دیگر از این مناطق به سمت مرکز استان فارس می بایست در اولویت قرار گیرد . در این راستا احداث جاده جدید فراشبند-مسقان-شیراز انتخاب نخست جهت پاسخگویی به این نیاز می باشد که از این رهگذر با ساختن واریته هایی( مسیر دسترسی فرعی) پشت برازجان و همچنین جره بالاده کازرون  را به این جاده پیوند داد که سه دلیل عمده آن در ذیل  احصاء می گردد؛

پدافند غیر عامل  بودن این جاده:

این جاده در صورت احداث می تواند کوتاه ترین و ایمن ترین جاده ارتباطی مراکز استان های فارس و بوشهر و شهرهای همجوار بوده و بعنوان کریدور ارتباطی  پشتیبان و معین این استان ها مورد استفاده قرار گیرد.استان بوشهر بعلت شرایط منطقه ای از جمله مرز وسیع دریایی، هسته ای ونظامی یکی از استان هایی است که همیشه مورد توجه بوده و خواهد بود  ولازم وضروری است با اتصال جاده موجود اهرم_فراشبند به منطقه کوهمره سرخی و نهایتا به شیراز دسترسی سریع در مواقع اضطراری به استان بوشهر و بالعکس را فراهم آورد . بر اساس بررسی ها ومطالعات کارشناسان که در جای خود بیشتر به آن پرداخته خواهد شد اتصال این مسیر از نظر بعد زمانی و مکانی از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد .

ایجاد مناطق گردشگری و  احداث صنایع تبدیلی در منطقه و توسعه شهرستان:

منطقه کوهمره سرخی با داشتن آب وهوای معتدل کوهستانی ، مناطق جنگلی بکر و  پتانسیل جمعیتی بالا مستعد جذب سرمایه گذاری جهت صنعت توریسم و صنایع تبدیلی بخصوص صنعت تبدیلی لبنیات و خرما و صیفی جات می باشد . احداث جاده فوق الذکر ضمن کوتاه کردن مسیر انتقال محصولات کشاورزی مناطق فراشبند وجره وبالاده به مرکز استان، باعث رونق اقتصادی و اشتغال زایی منطقه کوهمره سرخی شده که عاملی جهت کاهش مهاجرت به شهر شیراز خواهد بود.

کاهش هزینه های مالی ،جانی و زمانی:

به علت قرابت خانوادگی-خویشاوندی و کسب وکار محدودی که بین مردم شهرستان فراشبند،جره وبالاده ومنطقه کوهمره سرخی وجود دارد تردد بین این مناطق بسیار زیاد بوده که با احداث این جاده فاصله چند صد کیلومتری بین این مناطق به کمتر از ۳۰کیلومتر تقلیل می یابد و این امر ضمن کاهش ترافیک جاده ای و هزینه ها از خطرات و حوادث نیز پیشگیری خواهد کرد.

بر اساس موارد فوق و خروج شهرستان فراشبند از بن بست و انزوا با پیشنهاد، ارائه طرح های توجیهی و پی گیری های مکرر اداره راه و شهرسازی فراشبند به اداره کل راه و شهرسازی فارس و مساعدت نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و فرمانداری محترم شهرستان در سال ۱۳۹۲ از طریق اداره مطالعه مسیر اداره کل راه و شهرسازی استان، مطالعات توپوگرافی منطقه، نقشه برداری، طراحی، نقشه کشی و میخ کوبی مسیر مورد نظر انجام گردید و در سال ۹۵  این مسیر توسط خیرین و با کمکهای مردمی راه گشایی شده است.  و هم اکنون پیگیر اخذ کد اجرایی این پروژه جهت انجام مناقصه، تعیین پیمانکار و  شروع عملیات اجرایی آن می باشیم.

این مسیر که شهر فراشبند را به نوجین و سپس به مسقان و از آنجا نیز به شیراز متصل می نماید، کلاً ۱۱۵ کیلومتر می باشد. این پروژه از نوجین تا موسقان می باشد چرا که از فراشبند تا نوجین و از مسقان تا شیراز راه آسفالته وجود دارد. طول این پروژه (از نوجین تا مسقان) ۲۴ کیلومتر می باشد که ۱۶.۷ کیلومتر آن در حوزه اداره راه و شهرسازی شهرستان فراشبند و مابقی در حوزه اداره راه و شهرسازی شهرستان شیراز واقع شده است.

از جمله مشکلات اجرایی برای احداث جاده مذکور کوهستانی بودن قسمتی از مسیر و وجود ترانشه ای سنگی بطول ۲.۵ کیلومتر با عرض ۲۰متر و ارتفاع ۱۸ متر است که می بایست با انفجار هموار گردد ، مابقی مسیر بصورت تپه ماهور می باشد.

محور دژگاه – ریز

محور ریز به دژگاه از محل تقاطع محور سوارغیب و محور اصلی عسلویه تا بخش ریز به طول ۳۸ کیلومتر می باشد که ۲۴ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان فارس در شهرستان فراشبند و ۱۴ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان بوشهر در  شهرستان جم  قرار دارد.

از ۲۴ کیلومتر واقع در حوزه شهرسنان فراشبند مقدار ۱۳ کیلومتر آن حد فاصل روستای دژگاه تا محور عسلویه آسفالت بوده و ۱۱ کیلومتر مابقی مسیر خاکی می باشد.

با اتصال بخش ریز به دژگاه، مسیر ارتباطی استان فارس به شهرستانهای جنوب استان بوشهر مانند جم- کنگان – عسلویه – بندر طاهری و .. حدود ۷۰ کیلومتر کاهش می یابد که از لحاظ صرفه جویی در سوخت و زمان بسیار حائز اهمیت بوده  و یکی از مسیرهای مهم و کلیدی اتصال استان فارس به  جنوب استان بوشهر می باشد همچنین این مسیر علاوه بر رونق اقتصادی منطقه،  نقش موثری در پدافند غیر عامل با توجه به کوهستانی بودن بخش ریز ووجود شرکت پالایش گاز فجر جم ، وجود چاه‌های متعدد گازی، خطوط متعدد انتقال گاز در این منطقه خواهد داشت و  جایگزین مناسبی برای محور اصلی عسلویه در قسمت هایی که این جاده دارای پل های بزرگ می باشد، خواهد بود.

در سال ۹۶ با پیگیریهای نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی  و  با حمایت  فرماندار  دلسوز و خستگی ناپذیر شهرستان و اختصاص اعتبار از محل ۳ درصد نفت و گاز به این مسیر و کمک های مردمی ، ۱۱کیلومتر مابقی در استان فارس راهگشایی گردید و هم زمان با عملیات راهگشایی پروژه و تخصیص اعتبار ، مناقصه این پروژه برگزار و  پیمانکار پروژه در قسمت فارس مشخص گردید  که هم اکنون عملیات اجرایی آن توسط پیمانکار  شروع گردیده است.

۷-راستی پیشتر صحبت از راه آهن شیراز-فراشبند- بوشهر بود با این شرایط باید آن را جز آرزوهای دست نیافتنی بدانیم یا نه؟

 در مورد مسیر راه آهن باید عرض کنم که اتفاقات خوبی در حال انجام است  و مطالعات مسیر راه آهن در استان فارس در حال انجام است و مسیر راه آهن در قمست های مختلف در حال بررسی و مطالعات است بطوری که مسیر راه آهن فراشبندبه سمت غرب کشور یعنی مسیر فراشبند گچساران نیز در همین ماه تعیین مسیر شد و جهت انجام مطالعات مسیر به استان ارسال شده است. انشالله که با اتمام عملیات مطالعات و تعیین مسیر، روند اجرایی آن نیز شروع شود.

۸-در پایان اگر سخنی نگفته مانده است بفرمایید:

خیلی سپاسگزار هستم از شما و برای  همکاران شما در نشریه چار طاقی  آرزوی موفقیت دارم و با تشکر فراوان از شما که با همت فراوان این نشریه را در شهرستان محروم ما ایجاد نمودید.

تنها نکته ای که می ماند این است که در زمان دولت های قبل ما دارای دو وزارتخانه  راه و ترابری و  مسکن و شهرسازی بودیم ، این وزارتخانه ها  در دولت نهم ادغام شد و وزارت خانه راه و شهرسازی تشکیل شد که دو وزارتخانه با وظایف کاملا متفاوت با هم ادغام شد و کار اشتباهی بود، پیرو  ایرادات این ادغام، در سال ۹۵ وزارتخانه راه و شهرسازی،  ادارات کل راه و شهرسازی را به دو اداره  کل راه و شهرسازی و  سازمان راهداری و حمل و نقل  جاده ای تفکیک نمود که این تفکیک هم مشکلات را  حل نکرد و هم اکنون نیمی از مسائل مرتبط با حوزه راه در قسمت راه و شهرسازی و نیمی دیگر در حوزه راهداری باقی مانده است که باعث مشکلات زیادی شده است.که امیدواریم مسئولان مرتبط و نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی به این امر ورود کرده و این مشکلات را حل نمایند.  

در پایان جا دارد از تلاش های همکاران گرامی خود در اداره راه و شهرسازی که تمام تلاش خود را  جهت ارتقا کیفیت اداره  و حل مشکلات این اداره نوپا  به کار میگیرند نهایت تشکر را داشته باشم.

چارطاقی :ازاین که وقت خودرا دراختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید