چارطاقی شماره ششگفتگو

قوانین حوزه شهرداری و شورا چندان به روز و متناسب نیست

 • ضمن معرفی خودتان مختصری از تحصیلات، تخصص و تجربه‌ی کاری خود را بیان فرمایید.

به نام خدا و با سلام خدمت جمیع شهروندان، اهالی و عشایر شریف شهرستان فراشبند به ویژه شهروندان شریف  شهر دهرم .

حقیر، حمیدرضا منفرد ۴۱ ساله اهل جویم لارستان، داری مدرک مهندسی معماری و شهرسازی هستم و ۱۴ سال سابقه‌ی خدمت دارم. با مدرک دیپلم در پست سازمانی آتش‌نشان به خدمت شهرداری درآمدم. تجربه‌ی کار در دو شهرداری، تجربه‌ی مسؤولیت قریب به اتفاق واحدهای شهرداری (۱۲ واحد)، همچنین تجربه‌ی سه ماه مأموریت در بخشداری، مجموعه تجارب خاصی بود که در دوران کارمندی کسب کردم. تجربه‌ی ارزشمند معاونت شهرداری نزدیک به یک سال و تجربه‌ی سخت و شیرین مدیریت شهرداری بیش از دو و نیم سال را در کارنامه‌ی کاری خود دارم.

 • کارهای مهمی که در دوران مدیریت در شهرداری انجام داده‌اید را بیان فرمایید.

امیدوارم کاربرد فعل انجام داده‌اید در سؤال، پرسش از جمع باشد نه بیان محترمانه‌ای برای گفتگو با من. چراکه در حقیقت هر آنچه صورت پذیرفته، پس از اراده و لطف خدای بزرگ، ماحصل تلاش جمعی مجموعه‌ی تلاشگر و دلسوز شهرداری و شورای اسلامی شهر دهرم بوده است و حقیر افتخار حضور در جمع این بزرگوارارن را داشته ام.

بی‌تردید و بدون استثناء همه‌ی کارهایی که توسط شهرداری‌ها به انجام می‌رسد، حقیقتاً و جدا مهم است. باور حقیر بر این است که هرچند آهسته، لیکن شهر می‌بایست در همه‌ی جهات و حتی‌المقدور متوازن و متعادل رشد و توسعه‌یابد. ازاین‌رو در همه‌ی زمینه‌های ممکن ازجمله فرهنگی ورزشی ، بهداشتی، ایمنی، فضای سبز، منظر شهری، حقوق شهروندی و همچنین حوزه‌ ی درآمد، موتوری و عمرانی در حد توان تلاش کردیم.

* در حوزه‌ی فرهنگی ، اقدام به محوطه‌سازی قبر مطهر شهید گمنام ساخت المان شهدای شهر، همچنین نام‌گذاری و معرفی شهر با عنوان زیبنده و مفتخرانه زادگاه جوان‌ترین شهید کشور.

* در حوزه ی ورزشی ، کسب مقام قهرمانی المپیاد آتش نشانان فارس ، همچنین حمایت از تیم های ورزشی آقایان و بانوان شهر .

 در حوزه‌ی بهداشت، خرید خودروی پرسی حمل پسماند،افزایش نیروهای پاکبان،و حفر ترانشه های دفن در سایت جهت جمع  آوری،حمل و دفن بهداشتی پسماندها.

* در حوزه‌ی ایمنی، راه‌اندازی سامانه‌ی سه‌رقمی آتش‌نشانی (۱۲۵) و فعال نمودن واحد آتش‌نشانی به صورت کشیک شبانه‌روزی.

* در حوزه‌ی فضای سبز، تکمیل و تجهیز تنها پارک شهر در سه فاز متوالی و کاشت قریب ۸۰۰ اصله نهال کهور در ورودی شهر به طول ۶ کیلومتر.

* در حوزه‌ی منظر شهری، فضاسازی و نورپردازی پیاده‌روی ضلع شرقی پارک شهر و سنگ‌فرش و نورپردازی بلوار خلیج‌فارس

*در حوزه حقوق شهروندی، احداث سالن انتظار مراجعین، نصب منشور اخلاقی شهرداری و صندوق انتقادات پیشنهادات همچنین تعیین یک روز در هفته جهت ملاقات عمومی با شهردار.

*در حوزه‌ی درآمد، افزایش ۱۲۵ درصدی بودجه شهرداری از مبلغ ۶.۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ريال به ۱۴.۳۰۰.۰۰۰.۰۰ ریال و هم‌چنین جذب کلیه‌ی اعتبارات دولتی در مهلت مقرر، همچنین ایجاد در آمد حاصل از ارزش افزوده و تفکیک اراضی د رسه نقطه شهر جمعاً به ارزش تقریبی ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۵/ ۷ریال .

* در حوزه‌ی موتوری، خرید ۵ دستگاه خودرو شامل لودر، حمل متوفی، اجرائیات، حمل پسماند پرسی و پژو ۴۰۵جمعاً به ارزش تقریبی ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/ ۵ریال .

* در حوزه‌ی عمرانی، جمعاً بالغ بر ۴۸ هزار مترمربع زیرسازی و آسفالت، حدود ۱۵هزار مترمربع مخلوط ریزی، تسطیح و کوبش معابر ، بالای ۲۰۰۰ متر کانیوا و بیش از ۷ هزار مترمربع موزاییک فرش و سنگ‌فرش

به ترتیب بخشی از کارهای انجام‌شده در حوزه‌های فوق‌الذکر و سندی بر اثبات ادعای توجه شهرداری به توسعه‌ی متوازن شهر است. شایان‌ذکر است اقدامات مشروحه و دیگر خدمات شهرداری، در دوران محدودیت جدی منابع مالی دولتی و داخلی، به لطف خدا، بدون فروش هیچ‌گونه اموال منقول و غیرمنقول و به موازات پرداخت به‌روز حقوق و مزایای کارمندان و کارگران شهرداری به انجام رسیده است.

جا دارد به  تلاشهای ایثار گرانه و هماهنگ کارکنان  مسئولیت پذیر و زحمتکش شهرداری درمدیریت بحران بارندگی های چند ماه پیش( به عنوان یکی از مهم ترین ، زیبا ترین و ارزشمند ترین کارهای گروهی دوران خدمت خویش در دهرم) اشاره نموده و درهمین جا از همه این عزیزان که با روحیه ی انقلابی در حفظ جان و مال شهروندان با تمام وجود کوشیدند تشکر نمایم .

 • در حال حاضر چه برنامه‌هایی را در دست پیگیری و اقدام دارید؟

هرچند به نظر حقیر نفس و هدف حقیقی هر انتخاباتی، اصلاح و تغییر در مدیریت است نه تغیر مدیران، لیکن با توجه به فرهنگ غالب ذهنی و عملی منتخبین در جامعه‌ی ما، شایسته‌تر آن است که شهرداران در ماه‌های پایانی دوره‌ی شوراها، فرض را بر ماههای پایانی دوره‌ی مدیریت خویش گذاشته و در راستای هموار نمودن زمینه برای فعالیت مدیران جدید، مجدانه به تکمیل امور و پروژه‌های ناتمام و تسویه حساب‌های مالی بپردازند.

ازاین‌رو برنامه‌های در دست پیگیری و اقدام ما، حول این قبیل امور شامل تصویب نهایی و ابلاغ طرح هادی شهری، تکمیل بلوار خلیج‌فارس، نصب المان شهدای شهر، جذب ۸۰۰ تن قیر رایگان به ارزش تقریبی ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/ ۸ ریال، جذب اعتبار ایستگاه آتش‌نشانی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵۷۰/ ۱ ریال، جذب خودروی سهمیه‌ی سال ۹۵ شهرداری به ارزش تقریبی ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/ ۲ریال  و ارتقاء درجه شهرداری است که به لطف خدا همگی در مرحله‌ی پایانی و در شرف تحقق نهایی هستند.

 • موانع و مشکلات پیش رو در حوزه‌ی کاری شهرداری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حوزه‌ی مدیریت شهری، موانع و مشکلات آن‌قدر زیاد و گوناگون است که به اعتقاد بنده چنانچه تصمیم بر پیشبرد امور باشد، بیشتر باید آن‌ها را به چشم وظایف و فرصت‌های حوزه‌ی کاری دید تا موانع کاری.

اما چنانچه بنا باشد تأثیرگذارترین موانع در راه پیشبرد امور شهرداری‌ها نام‌برده شود، می‌توان به وجود قوانین و مقررات نه‌چندان به‌روز و متناسب در حوزه‌ی شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها، قرار نداشتن شهرداری‌ها در جایگاه حقیقی خود به عنوان نهاد مرکزی شهر، و عدم منابع مالی کافی اشاره نمود.

 • همکاری مسئولان شهرستان با شهرداری دهرم چگونه است؟

خدا را شکر فی‌مابین مسؤولین مرکز شهرستان و شهرداری دهرم روابط بسیار خوبی برقرار است، هرچند به نظر بنده شهرداری دهرم به عنوان یک شهرداری نوپا و شهر دهرم با جایگاه زادگاه جوان‌ترین شهید کشور، شایسته‌ی توجهاتی بیش از این‌ها هستند.

 • سهم شهرداری دهرم از سه درصد نفت و گاز چقدر بوده؟ آیا از این سهم راضی هستید؟

سهم ۳ درصد شهرداری دهرم در سال جاری ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۲ ریال است. همان‌گونه که مستحضرید تخصیص این‌گونه اعتبارات، قوانین و شاخص‌های مختص خود رادارند و درواقع این درصد جذب اعتبارات است که در روند اجرای پروژه‌های مربوطه و نتیجتاً میزان رضایتمندی شهرداری و شهروندان مؤثر است. لیکن به دلایلی چون وجود پالایشگاه گاز در شهرستان ، مرکزیت بخش شهر دهرم ، بعد مسافت شهردهرم از مرکز شهرستان و . . . ، اینجانب معتقد به افزایش حداقل دو برابری سهم ۳% نفت وگاز شهرداری دهرم هستم .

 • در طول مدت خدمت خود به عنوان شهردار دهرم مردم دهرم را چگونه توصیف می‌کنید؟

به نظرم این در صلاحیت مردم است که خدمت‌گزارانشان را ارزیابی کنند. آرزو می‌کنم شهروندان شریف، غیور، صبور و ولایتمدار دهرم از حقیر راضی بوده باشند.

 • آنچه مربوط به مسائل فرهنگی در شهر هست چگونه و به چه شکلی می‌توان این پتانسیل را از حالت رکود و عقب‌ماندگی نجات داد؟

البته بنده بر این باور نیستم که امور فرهنگی در شهر دهرم در حالت رکود است لیکن همان‌گونه که اشاره نمودید، پتانسیل‌های متعدد ارزشمندی در حوزه‌ی فرهنگی در شهر موجود است که شکوفایی بیش از پیش آن‌ها، نیازمند توجه و هماهنگی بیش از پیش، فی‌مابین دستگاه‌های مربوطه است. در این راستا بی‌تردید اول از همه باور به کار فرهنگی به عنوان پایه و اساس در هر حوزه‌ی کاری، سپس تخصیص اعتبارات ویژه و درنهایت بهره‌گیری از منابع و روش‌های نوین، متناسب و تاثیرگزار، از الزامات موفقیت در این راه است. البته علی‌القاعده رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، قبلاً عنایت و حمایت جدی‌تر در سطح کلان را می‌طلبد.

 • اگر بخواهیم کتاب‌خوانی و مطالعه را رونق بیشتری بدهیم، چه پیشنهادی در شهر دهرم گره‌گشا خواهد بود؟

سؤال بسیار مهمی است که در حال حاضر پیشنهاد کارآمدی برای آن ندارم. چراکه بپذیریم یا نه حقیقت تلخ این است که صحبت از حل یک بحران کشوری است و من فکر می‌کنم حل این مهم و دست‌یابی به یک راه‌کار علمی و عملی شدیداً و سریعاً نیازمند تشکیل کارگروه‌های تخصصی در سطوح ملی و محلی ست.

 • در صحبت‌هایتان، به تغییر در نوع مدیریت اشاره نمودید. مهم‌ترین تغییراتی که به نظر خودتان در دوره مدیریت شما صورت پذیرفته را بیان فرمایید.

قانون‌مندی، نگرش غیر سیاسی و عملکرد فرا جناحی ، توجه به توسعه‌ی همه‌جانبه شهر، تکریم ارباب‌رجوع، شفاف‌سازی، صرفه‌جویی، تقویت درآمدهای داخلی،اولویت دادن به منابع انسانی اعم از کارمندان و کارگران شهرداری به عنوان سرمایه‌ی اصلی شهرداری، دقت در رعایت اصول فنی مهندسی و شهرسازی در انجام امور ازجمله مواردی هستند که از همان آغاز نیاز دیدیم که به صورت هدفمند به تقویت جدی  آن‌ها بپردازیم.

 • شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطره دوران خدمت خود در دهرم را بیان فرمایید.

حوزه‌ی کار یک شهردار مملو از شیرینی‌ها و تلخی‌هاست، ارائه خدمات به شهروندان شهر که در شهرداری‌ها حتی یک‌لحظه در شبانه‌روز هم توقف ندارد حس بسیار آرامش‌بخشی به یک شهردار می‌دهد، از سویی دیگر ناتوانی در برآوردن تمامی انتظارات به حق شهروندان که کم هم نیستند باعث می‌شود که شهردار همواره دریک موضع شرمندگی باشد؛ اما شیرین‌ترین لحظات برای بنده زمانی است که برخی شهروندان بزرگوار به دفتر بنده مراجعه می‌کنند یا تماس میگیرند و بدون هیچ درخواست کاری، اوضاع و احوال شهر و شهرداری را جویا می‌شوند و چنانچه همراه با انتقاد یا پیشنهادی باشد، ان لحظه برای بنده بسیار شیرین‌تر می‌شود.

 • با توجه به نزدیک شدن به پایان دوره چهارم شوراهای اسلامی و آغاز فعالیت دوره پنجم شوراها چنانچه صحبتی در این رابطه دارید بفرمائید همچنین برنامه کاری‌تان برای دوره جدید شوراها را در صورت تمایل بیان بفرمایید.

 به جمیع اعضایی محترم دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر خدا قوت می گویم و خدمت منتخبین بزرگوار دوره پنجم شوراهای اسلامی شهرها عرض تبریک و آرزوی توفیق دارم و در همین جا فرصت را غنیمت شمرده ،  وحدت و همدلی ، آگاهی و تسلط کامل به قوانین شوراها و شهرداری ها و  اهتمام در اعمال آنها ، انتخاب شهردار برمبنایی شایسته سالاری آن هم  ازمیان مجربین در حوزه ی شهرداری ها ، همچنین  هدایت و حمایت لازم از شهرداران و مجموعه تلاشگر  شهرداری ها را از جمله اهم رموز موفقیت شورا های اسلامی شهر ها ، شهرداری ها و شهرها برمی شمارم  .

در خصوص برنامه کاری باید عرض نمایم حقیر سخت بر این باورم که تنها خداوند است که توفیق خدمت به خلق را نصیب بندگانش می‌نماید و لا غیر. او چنانچه مصلحت بداند توفیق می‌دهد و ما چنانچه لایق باشیم خدمت میکنیم . ازاین‌رو ترجیح می‌دهم به جای اندیشیدن و پرداختن به اموری که صلاحش در دست اوست، تا آخرین لحظه به نحو شایسته  به انجام خدمتی که توفیقش نصیب گردیده بپردازم.

 • آیا ماهنامه چارطاقی را می‌خوانید؟ نظرتان را بیان فر مائید؟

چند شماره از آن را خوانده‌ام. به نظر من نیاز شهرستان و البته یک کار فرهنگی ارزشمند است و شایسته‌ی تقدیر. هر کاری در آغاز ممکن است دارای نارسایی‌هایی باشد که می‌بایست در راه تکامل، مورد اصلاحات قرار گیرد. امید که با جلب روزافزون رضایت و حمایت عوام و خواص، در آینده‌ای نزدیک به جایگاه مطلوب خود دست یابد.

 • در پایان اگر صحبت خاصی هست بفرمایید.

 در پایان ضمن سپاسگزاری از خدای بزرگ بابت توفیق خدمتی که نصیب حقیر فرموده و تشکر از شما که فرصت این گفتگو را به بنده دادید، با آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری و توفیق روزافزون برای همه خدمت‌گزاران راستین نظام مقدس جمهوری اسلامی، بدون ذکر نام، دست همه‌ی عزیزانی که از روز تأسیس شهرداری دهرم تاکنون، در هرکجا و هر جایگاه و به هر شکل و اندازه،در سطوح شهر،بخش،شهرستان،استان و کشور مجموعه‌ی خدمت‌گزار شهرداری را درک و یاری نموده اند را می‌بوسم و برای دهرم و شهروندان شریف دهرم آرزوی توفیق روزافزون دارم.

                           

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید