چارطاقی شماره ششگفتگو

فضای فرهنگی و مذهبی شهرستان فراشبند هنوز بافت خود را حفظ نموده است

حجت الاسلام حسینی نژاد رئیس سازمان تبلیغات شهرستان فراشبند در گفتگو با چارطاقی :

چارطاقی فراشبند
اختصاصی چارطاقی فراشبند

*** با سلام و احترام ، لطفا ضمن معرفی خودتان بفرمایید از چه سالی و چگونه مسئول سازمان تبلیغات اسلامی فراشبند شدید؟

اینجانب سید نعمت الله حسینی نژاد از نیمه دوم سال ۹۱بعد از ۷ سال ریاست اداره تبلیغات اسلامی بوانات به عنوان رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان فراشبند معرفی گردیدم.

*** با توجه به سابقه فعالیتی که در این شهر دارید فضای فرهنگی و مذهبی شهرستان فراشبند را چگونه میبینید؟

فضای فرهنگی و مذهبی شهرستان فراشبند با توجه به پیشرفت مذهبی هنوز هم بافت مذهبی خود را حفظ نموده و با توجه به هجمه های فرهنگی فراوان نسبت به شهرستانهای دیگر بهتر است.

*** آیا تا به حال درجهت  تشکیل اتاق فکر و ایجاد وحدت بین متولیان فرهنگی شهرستان فراشبند اقدامی صورت گرفته است؟

بله – به صورت مقطعی و موردی این اتاق فکر وجود دارد ، همانند شورای فرهنگ عمومی ، اما تمرکز سازمان  بیشتر بر روی گردهمایی و هم فکری با شورای هیئت مذهبی کانون مداحان ، خانه های قرآن (شهری و روستایی) کانونهای فرهنگی مذهبی مساجد و هم اندیشی با روحانیون به صورت فعلی میباشد.

*** در فراشبند چه تعداد مسجد ، هیئت و محفل مذهبی وجود دارد؟

تعداد ۶۶ هیئت مذهبی (۱۱هیئت ویژه خواهران و ۵۵ هیئت ویژه برادران ) پنچ کانون فرهنگی مذهبی – ۷خانه شهر و روستایی- ۶۹ مسجد و حسینیه .

*** نظارت بر روی این هیئت ها به چه صورتی  است؟

نظارت بر هیات مذهبی بر عهده شورای هیآت مذهبی است که توسط مسئولین هیئتها و با برگزاری انتخابات مشخص میگردند و نظارت کلی برعهده سازمان تبلیغات اسلامی است.

*** سیاستها و برنامه های اداره تبلیغات اسلامی فراشبند در مقابله با مشکلات فرهنگی شهرستان چیست؟

برنامه هایی با عنوان کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت در سازمان ترسیم شده  که میتوان گفت برنامه های کوتاه مدت و میان مدت شامل اعزام مبلغ ، برگزاری مناسبتها ،برگزاری دوره های آموزشی و قرآنی است .

*** بزرگترین مشکلی که در پیشبرد اهدافتان با آن روبرو هستید کدام است؟

الف: نبود خانه های عالم در روستاها

ب: عدم تکمیل مجتمع پس از گذشت ۶سال از شروع ساخت

ج: کمبود اعتبارات فرهنگی   د:نیاز به توجه بیشتر مسئولین به نهادهای فرهنگی

*** شما از عملکرد خودتان در این مدت راضی هستید؟ چه نمره ای به خودتان می دهید؟

معمولا نتایج برنامه های فرهنگی در بلند مدت مشخص میشود  و قضاوت به عهده مردم است .

با وضعیتی که اعتبارات فرهنگی دارد نمره قابل قبول خواهیم داد ، نهایت تلاش صورت گرفته است.

*** وضعیت بودجه ای اداره تبلیغات اسلامی چطور است؟

بودجه و اعتبارات :  ۱)عمرانی  ۲)جاری  ، بودجه های عمرانی که محل تامین و هزینه کردن آن مشخص است.اعتبارات جاری نیز در دو قسم هزینه میشود ، یک قسم هزینه های مصرفی شامل آب و برق و…و قسم دوم فرهنگی است که در سال ۹۵ خوب نبوده است و درسال ۹۶ هم هنوز وضعیت مشخص نیست .

*** با توجه به پیشی گرفتن جنگ تبلیغاتی از جنگ نظامی چه راهکارهایی را برای نتیجه دهی بهتر این جبهه پیشنهاد میکنید؟

از همان ابتدای انقلاب هم معمار و بنیان گذار انقلاب فرمودند :«صلاح تبلیغات برنده تر از صلاح جنگ است » ، اگر ما میخواهیم موفق باشیم قرآن وظیفه را مشخص کرده است آنجاکه میفرمایند: « فذکران ذکر تنفع للمومنین» و این میسر نمیشود مگر اینکه تمرکز خود را بر روی چند برنامه قرار دهیم . ۱-در کنار هر خانه بهداشت یک خانه عالم داشته باشیم ۲-گفتمان دینی با موضوعات اجتماعی و مذهبی را در مدارس و دانشگاها گسترش دهیم ۳- مهارت ها و سبک زندگی اسلامی را آموزش دهیم . ۴- توسعه مراکز قرآنی و کشاندن قرآن به خانه ها و منازل همانند جلسات تلاوت نور در منازل ۵- آموزش هیآت مذهبی و تشکل های دینی

*** تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی که وظیفه اشاعه فرهنگ اسلامی را دارد تا چه میزان توانسته است در میان مردم اعتماد سازی کند؟

با توجه به وجود تبلیغات و برنامه های شبکه های ماهواره ای و اینترنت و برنامه های مختلف در فضای مجازی که مقام معظم رهبری زمانی از آن به عنوان ناتوانی فرهنگی ،تهاجم فرهنگی ،شبیخون فرهنگی و هم اکنون به عنوان نفوذ فرهنگی تعبیر نموده اند سعی شده در حد توان خود تلاش نماییم  و مطمنا اگر کاری برای خدا باشد بدون ثمر نخواهد بود.

*** در پایان اگر ناگفته ای هست بفرمایید؟

در پایان از همه مردم متدین و والای شهرستان فراشبند و ادارات خصوصا فرماندار متدین و روحانیت معظم خصوصا امام جمعه محترم هیئت های مذهبی و همه کسانی که در پیشبرد اهداف و توسعه فرهنگ  دینی تلاش و جمایت می نمایند تشکر مینمایم و آروی توفیق و موفقیت برای دست اندرکاران ماهنامه چارطاقی فراشبند ، خاصه مدیر مسئول آن که چنین فرصتی را در اختیار ما گذاشته است. واقعا شهرستان با چنین پیشینه فرهنگی درخشان نیاز به چنین نشریه ای داشته و امیدوارم که این امر تداوم داشته باشد.

جناب حجت الاسلام حاج آقا حسینی نژاد ، از اینکه وقت خودرا دراختیارنشریه ما قراردادی کمال تشکر رادارم .

خبرنگارچارطاقی- ذوالفقارلوکوهی

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید