سرمقالهچارطاقی شماره یازده

فرماندار بومی یا … ؟

یازدهمین سرمقاله چارطاقی فراشبند

فرمانداری شهرستان فراشبند

دکتر محمد کاظم حق شناس
دکتر محمد کاظم حق شناس

فرماندار بالاترین مقام و نماینده ارشد دولت در هر شهرستان است .

جایگاه فرماندار در این مقام بسیار مهم ، حساس و تاثیر گذار است و حکم مغز در بدن انسان را دارد که باید تمام مسئولین شهرستان همچون اعضا وجوارح بدن از فرمانش پیروی کنند ، وگرنه بدنه ی جامعه ی اداری واجرایی شهرستان دچار اختلال و مشکل می شود ودرنهایت کار مردم به درستی به پیش نمی رود .

فرماندار باید شخصی جامع نگر ، مدیر ، مدبر ،شجاع ،مقتدر ،خوش اخلاق و دارای سلامت نفس ، پاک دست و صادق باشد تا بتواند در چنین جایگاه مهمی قرار بگیرد و امور محوله را به نحو احسن به انجام برساند .

انتخاب فرماندار بر اساس قانونی نانوشته و به سیاق پیشین ، از میان نیروهای همفکر و همراه و همسوی دولت مستقر و به پیشنهاد حامیان دولت ( که درحال حاضر اصلاح طلبان و طرفداران دولت تدبیر و امید هستند ) به مسئولین استان صورت می گیرد و با حکم وزیر کشور منصوب و معرفی می شود .

طبیعی است که فرماندار باید وفادار ومجری سیاست های دولت متبوع خود باشد و این امر را  در قول و فعل به انجام رساند .همچنین مدیران ادارات و مسئولین نهادها و سازمان های وابسته ضروری است در یک ارتباط ارگانیک ، دقیق و منظم ، همراه ، همدل و همسو با دولت و نماینده ارشدش به وظایف قانونی خود عمل کنند ، در غیر اینصورت افراد غیر همسو یی که درجهت خلاف سیاست های دولت عمل ودر اداره امور کارشکنی کند رابر کنار و جایگزین مناسبی برای آنها انتخاب کند . بی شک این از حقوق اولیه فرماندار است که با انتخاب افراد همسو کار مردم ودولت را به نحوی شایسته به پیش ببرد .

بعد از خدا حافظی فرماندار بومی شهرستان ، محسن پورزارعی شایعاتی در باره ی انتخاب جانشینش درشهر ودر میان مردم و در فضای مجازی مطرح گردید وگمانه زنی هایی صورت گرفت ودر این رابطه نام اشخاصی برده می شد . افراد در این زمینه اظهارنظر کرده بعضی در موافقت و عده ای هم در مخالفت با این گزینه ها صحبت می کردند . در این میان شدیدترین مخالفت ها از تریبون نماز جمعه ی شهر شنیده شد که در آن امام جمعه ی محترم ، در عین ناباوری به انتخاب فرماندار بومی اعتراض داشت و نیروهای سیاسی پیروز در انتخابات ها را از دخالت در انتخاب فرماندار بر حذر می داشت . اواین موضوع را بارها تکرار کرد و در خطبه ی اخیر خود تاکید نمود که برای رسیدن به این خواسته ی به حق خود یعنی فرماندار غیر بومی ومستقل حاضر است در این راه سر بدهد .(نقل به مضمون )

البته این حق شهروندی هر فردی است که دیدگاه خود را نسبت به مسایل مختلف شهر خود و از جمله انتخاب فرماندار بیان کند وامام جمعه ی شهر به طریق اولی همچون دیگران ذی حق است و باید دیدگاه ونظرات ارشادی خود را به اطلاع مردم و مسئولین برساند و این نه تنها حق او که به نوعی به ماموریت و شغل او بازمی گردد .تا اینجای کار مشکلی نیست ، مسئولین نظرات و اقوال مختلف را می شنوند وبر اساس شرایط و مصلحت ملت و دولت فردی را به عنوان فرماندار انتخاب و معرفی می کنند و بعد از آن  همه باید تبعیت کنند وبا فرماندارمنصوب شده همکاری لازم را داشته باشند .

حجت الاسلام ابراهیمی ، امام جمعه ی محترم ، که خود یک فرد غیر بومی است به صراحت بر انتخاب فرماندار غیر بومی تاکید و اصرار دارد  ، معتقد است که فرد غیر بومی مستقل است وتحت تاثیر فشار افراد قرار نمی گیرد . این که چنین سخنی تا چه اندازه درست و منطقی است و یا از کجا که هر فرد غیر بومی انتخاب شده مستقل باشد و مطابق خواسته ی ایشان مستقل عمل کند جای اما و اگر دارد مگر آنکه فرد خاصی مورد نظر ایشان باشد که ازپیش تعیین شده و جنابشان این همه اصراردارند بر انتخاب فرد غیر بومی ، تا آنجا که حاضرند در راه این حرف حق سر بدهند و بر دست های چنین فرمانداری بوسه زنند !!!

از طرفی لازم است که حاج آقا به این پرسش ها پاسخ دهند که ملاک و معیار شما در انتخاب فرماندار چیست ؟ آیا برای دولتی که توانسته نظر مردم را جذب و بیش از ۲۴ملیون رای از مردم بگیرد و مورد قبول مردم است حقی قایل هستید که فرماندارانش را ازمیان کسانی انتخاب کند که به او رای داده اند و همفکر و همسو با او هستند یا خیر ؟ همان کاری که در گذشته و در دولت های پیشین سابقه دارد وشما وهمه ی همفکران شما هم بر آن مهر تایید می زنید . آِیا فعالان سیاسی که در انتخابات شرکت می کنند و فردی همفکر و هم خط خودرا به قدرت می رسانند حق ندارند درانتخاب مسؤلین شهرشان نظر بدهند که شما با آن مخالفت می کنید ؟ شما در مدت چهارسالی که فرماندار بومی شهرستان بر سر کار بود چه قدر با او تعامل و همکاری داشته اید ؟ سلوک و رفتار شما با این چهره ی مردمی و مؤمن و ایثارگر چگونه بوده است ؟ کسی که موافق و مخالف نسبت به اخلاق ورفتار و شخصیت کم نظیرش اتفاق نظر دارند و از نشانه های رفتار اعتدال گرایانه اش همین بس که افراد همسو و غیر همسو اورا قبول داشته وپشت سرش با طیب خاطر و رضایت کامل نماز می خواندند و از رفتنش اظهار ناراحتی می کنند . این ها گوشه ای از سجایای اخلاقی یک فرماندار بومی دولت تدبیر و امید است که در پیش چشم همه بوده است ولاف و گزاف نیست .عملکرد این فرماندار بومی هم در تمام زمینه های فرهنگی ، عمرانی و …بارها و بارها اعلان و از تریبون نماز جمعه ی شما هم به مردم گزارش شده است ، حال این که شما از آن ها خبر دارید یا نه ، این به خودتان مربوط می شود ، اما آنچه که به مردم مربوط است و حق مردم این که در جریان امور قرار بگیرند و واقعیت ها به آ ن ها گفته شود نه تصورات وبرداشت های شخصی و خطی ! نشریه چارطاقی بر اساس وظیفه اطلاع رسانی خود گوشه ای از این فعالیت ها را از زبان خود فرماندار وبخشی دیگر را به گزارش عبداله عالیشوندی مسئول روابط عمومی فرمانداری در این شماره چاپ و منتشر می کند تا مردم در جریان واقعیت های شهرشان قراربگیرند و بتوانند نسبت به انتخاب فرماندار بومی شهرشان قضاوت عادلانه ای داشته باشند .

ظاهرا مخالفت با فرماندار بومی بر میگردد به گمانه زنی ها در انتخاب و معرفی یک چهره شاخص و مردمی اصلاح طلب دیگر شهرستان است که ایثارگر است و سابقه ی ۷۰ ماه حضور درجبهه را دارد و از خانواده ی محترم شهداست و سال ها سابقه ی کار اجرایی در شهرستان داشته و به عنوان شهردار خدمت کرده است و برای مردم چهره ای نام آشناست .

جناب حاج آقا ابراهیمی عزیز ، به نظر می رسد مخالفت شما با فرماندار ، ربطی به بومی و غیر بومی بودنش ندارد بلکه اساس مخالفت شما بر اصلاح طلب و غیر همسو بودنش باشماست ، و الا چرا در میان مسئولین دفتر و همراهان شما یک فرد غیر بومی ،غیر همسو و یا اصلاح طلب  دیده نمی شود ؟ همان چیزی که خودت برای فرماندار اصرار داری که به آن عمل شود ، استاد گرامی !  اجازه می خواهم که این بار من به جای شما ،ابتدا خودم وسپس شما را به تقوای الهی دعوت کنم !

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن