فرایند راه اندازی فروشگاه اینترنتی

چارطاقی 40

فرایند راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه آنلاین ، راهکاری موفق و آزموده برای تجارت است ؛ وبا آنکه نسبت به فروشگاه واقعی مزایای بسیار دارد ، فرایند وتمهیدات شروع آن نیزساده ترمی باشد .

هرروز که میگذرد  جمعیت بیشتری به خیل میلیارد نفری کاربران فضای مجاذی  افزوده می شود. هرکاربر نیز ، بعداز آشنائی به وسعت اطلاعات ، امکانات  و راحتی تامین نیازها ی خود ازطریق اینترنت ، این فرصت گسترده رابرای انتخاب و صرفه جوئی دروقت و هزینه ازدست نمی دهد . سازمانها و کسب و کارها نیز برای کاهش هزینه و رقابت پذیری بیشتر ، وجذب مشتریان پرشمار اینترنت ، ازهرخلاقیتی درنوآوری وارائه هرجه بهتر و ارزانتر  خدمات و محصولات خود ، دریغ نمی کنند . فروشگاه اینترنی یکی ازابزارهای سودآورتجارت الکترونیک در فضای مجازی است که ازسال ۱۹۹۱ میلادی رواج یافت . چنین فروشگاهی به مشتریان اجازه می دهد ، کالا یا خدمات مورد نیاز خودرا بااستفاده ازیک مرورگر وب ، بطورمستقیم انتخاب و خرید کنند . نکته قابل توجه این است که راه اندازی فروشگاه یاهرنوع کسب و کار آنلاین ، الزامی به داشتن درک عمیق ازتکنولوژی ندارد ؛ بلکه باحد اقل آشنائی قابل اجرا می باشد . درفعالیت فضای مجاذی موضوع بااهمیت ، خلاقیت و نوآوری است . فروشگاهای کوچک بسیاری وجوددارند که باخلاقیت فروشنده  ، موفق و ماندگارتراز یک مدیر متخصص تکنوژی ، تجارت می کنند .

مراحل راه اندازی فروشگاه به این ترتیب است که : متقاضی تاسیس فروشگاه آنلاین ، نیازها و سئوالات کاربران شبکه های اجتماعی را زیرنظرگرفته ، سپس برای تامین یک یاچند نیاز پرتقاضا ،  بکمک مشاوران راه حل ابتکاری و سودآور فراهم می کند . سپس نمونه هائی از محصول یا خدمات  را درهمان شبکه ها  ارائه می کند ، تامیزان استقبال کاربران و رفتار رقبا سنجیده شود .با تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده ، اهداف و استراتژی فروشگاه بدست می آید.

درراستای استراتژی مذکور، طراحی سایت فروشگاه به یکی ازمتخصصان معتبر وباتجربه سپرده می شود . بررسی و تحقیق در اعتبار و سابقه کارکرد تخصصی طراح  ، اهمیت زیاد دارد. زیرا بعدازراه اندازی فروشگاه و ثبت اطلاعات و مشخصات هزاران نوع محصول درآن ، و معرفی و تبلیغات درشبکه های اجتماعی ، و آشنائی مشتریان با روال کار و ابزارهای دسترسی فروشگاه ، چنانچه بابالا گرفتن فعالیت ، تغییراتی برای بهینه سازی ابزار و سرویس های اضافی  لازم شود و طراح  ازعهده برنیاید ، ادامه کار فروشگاه به مخاطره می افتد .

طراح ، بعدازآشنائی با اهداف وخواسته های مشتری ، شمائی کلی از ساختار فروشگاه را  تهیه نموده، و پس از تایید وی ، طراحی گرافیک وسیمای ظاهری ورنگ بندی آن را انجام می دهد . باقبول چارچوب فوق توسط مشتری ،  برنامه نویسی و کدبندی فروشگاه  برای حضورو نمایش درفضای “وب” انجام می گیرد . بعد ازکارکرد آزمایشی فروشگاه دربستر اینترنت ، و آموزش فروشنده ، و همراهی با وی برای  ورود اطلاعات و مشخصات ، درنهایت فروشگاه  در اینترنت بازگشائی شده ، و به موتور جستجوی گوگل معرفی می گردد . ازاین به بعد فروشگاه برای همه کابران اینترنت قابل مشاهده و بازدید خواهد بود .

بستگی به نوع فروشگاه ، ابزار و محتواهای طراحی شده ، میبایست کامل و مناسب و هدفمند درنظر گرفته شده باشند. زیرا کمبود و اضافات نابجا و کارکرد ناصحیح ،  موجب دلزدگی  ورویگردانی مشتریان ازفروشگاه می شود. رضایت مشتریان و اظهارنطر آنان درشبکه های اجتماعی، سرمایه ای سودآور و تبلیغاتی  موثربرای فروشگاه است . بیشتر جستجوکنندگان کالا یا خدمات به این نظرات اعتماد داشته و براساس آنها تصمیم گیری می کنند . نکته حائز اهمیت دیگر درطراحی سایت فروشگاه ، انعطاف پذیر بودن (یا به اصطلاح واکنشگرا بودن) آن برای کارکرد در موبایل ، تبلیت ، لب تاب و دیگر وسایل دیجیتال ، جهت دسترسی کابران آنها به فروشگاه می باشد .

جذب کاربران شبکه های اجتماعی به بازدید ازفروشگاه  و تبدیل آنها به مشتریان بالقوه و خریدار ، گام مهم بعدی است .  تبلیغات و بازاریابی  درشبکه های اجتماعی، مخصوصا درسالهای اول راه اندازی ، برای شناساندن فروشگاه و محصولات آن ، ومزایای قابل ارائه به مشتریا ن ، بسیا ر ضروری است . ابزارها وروشهای بسیار موثری برای تبلیغات مجاب کننده ی کاربران فضای اینترنت  جهت بازدید از فروشگاه موجود هستند . با واگذاری مدیریت تبلیغات فروشگاه به یکی از آژانس های تبلیغاتی معتبر ، و تهیه و انتشار مطالب و محتواهای ارزشمند تبلیغاتی توسط آنان ؛ ترافیک مطلوب ایجاد خواهد شد . باآموزش و تجربیاتی که فروشنده از متخصصان آژانس دریافت می کند ، درمراحل بعد می تواند مدیریت تبلیغات و جذب بازدیدکننده و تبدیل آنها به مشتری را خود عهده دار شود .

“نرخ تبدیل ” در دیجیتال مارکتینگ شاخص مهم و معروفی است . توانمندی و تاثیر امکانات و ابزار فروشگاه ،  و اثربخشی برنامه های  بازاریابی و تبلیغات درجذب بازدیدکننده و تبدیل آنها به خریدار، بااین شاخص سنجیده می شود . یکی ازابزارهای نشان دهنده برای رشد نرخ تبدیل ،  “قیف فروش ” نامیده می شود . شمار بازدیدکنندگان از سایت فروشگاه ، اندازه سطح دهانه ی قیف را می سازد. ازجمع بازدیدکنندگان ، مشتریان بالقوه ای شکل میگیرد که به نوعی به فروشگاه ابراز علاقه نشان داده و تعدادشان درسطحی ازمیانه های قیف جا می گیرد. ازخیل مشتریان بالقوه ، افراد کمتری اقدام به خرید کرده و ازدهانه باریک قیف خارج می شوند . هدف تمام تکنیک ها و اقدامات بازاریابی و تبلیغات ، گسترش روزافزون این سطوح سه گانه اولیه خواهد بود .  ، کارامدی اقدامات بازاریابی و تبلیغات درهرلحظه  ازروی حد و اندازه سطوح قیف  نمایان می باشد .

باید درنظر داشت که مشتریان درفضای مجازی ، دسترسی ملموس به محصول یاخدمات فروشگاه ندارند . فروشندگان نیزبرای ادای توضیحات و متقاعد کردن به خرید ، دسترسی مستقیم به مشتریان  ندارند . هرچقدر ابزارهای هدایت کننده فروشگاه ، و توضیحات و محتواها، درهدایت مشتریان کاملتر و رساتر عمل کنند ، امکان جذب مشتریان  بیشتری از بین بازدیدکنندگان میسر می شود . دارابودن “نماد اعتبار” ، اظهار نظر رضایتمندانه خریداران سابق ، ارائه تخفیفات و پیشنهادات جذاب، روشهای پرداخت آسان و مطمئن آنلاین  ، وارسال راحت و بموقع کالا ، برای جلب علاقه و اعتماد  مشتریان ، اهمیت زیاد دارند .

ازجمله تکنیک هائی که دررونق فروشگاه تاثیرگذار خواهد بود ؛ اول ازهمه “قیمت فروش” نازلترنسبت به سایر رقباست . وقتی فاصله مشتری تاهرفروشگاه مشابهی به حد یک کلیک کوتاه شده است ؛ پس” قیمت درفضای پررقابت آنلاین ، پادشاه است ” . فروشنده ای که باتجربه قبلی شروع می  کند ، چون به سورس های اصلی تامین کالا برای خرید بی واسطه آشنائی دارد ، سود خودرا ازخرید تامین میکند . همچنین واقف بودن به مزایای استفاده ازخدمات متخصصان ، برای بکارگیری ابزارهای تبلیغاتی و تحلیلی فضای “وب”، دررونق فروشگاه ، تاثیر بسیار خواهد داشت . این ابزارها ،  نیاز کاربران درشبکه ها  را ردیابی ، و باهدایت آنها  به فروشگاه و تبدیل شان به خریدار ، باعث رونق و سوداوری می شوند . همچنین با ردیابی و تحلیل رفتار مشتریان درحین خرید ، به علاقه مندی ذاتی آنها پی برده ،  و درمراجعات بعدی محصولات مورد علاقه شان را آشکارا درمعرض دید شان قرار می دهند .  فروشنده ای که ازابزارهای  موثر فروشگاهی در تهیه و اجرای برنامه های تبلیغات و بازاریابی  فروشگاه ، توانمند تر و بهتر بهره گیری کند ، خوشبخت تر خواهد بود.

مزایای برپائی فروشگاه اینترنتی نیز زیاد و گسترده هستند  . ازجمله اینکه نسبت به راه اندازی فروشگاه فیزیکی :  به سرمایه گذاری بسیار کمتری نیاز دارد. درهزینه ها صرفه جوئی زیاد می شود . چونکه مشخصات و توضیحات همه محصولات تبدیل به نوشتار و تصاویر و ویدئو شده و درصفحات سایت فروشگاه قرار می گیرند ؛ بنابراین محدویت مکان برای گسترش موجودی های فروشگاه وجود ندارد . برای موقعیت راه اندازی فروشگاه و تبلیغات و فروش آن ، محدودیت جغرافیائی درمیان نیست . درتمام ساعات شبانه روز فروشگاه دایر بوده و سفارشات مشتریان به سرعت توسط نرم افزارهای خودکار دریافت و ثبت می شود . باابزارهای کارامد نصب شده ، تمام فعالیت روزانه اعم ازورود و خروج  و درامد کالا،  و موجودی های انبار و حد سفارش آنها ، سرعت پاسخ دهی به سفارشات مشتری ، و تعیین و تامین کالاهای پررونق تر و سوداورتر ، به صورت لحظه ای  تحت کنترل  مدیر فروشگاه قراردارد . اجرای هرگونه تغییر درموجودی های فروشگاه وبرچسب های قیمت و توضیح محصولات، به سرعت و آسان صورت می گیرد .

محدویت هائی نیز درکارکرد فروشگاه مجاذی وجود دارند که متخصصان دررفع شان تلاش می کنند . اول ازهمه رودررو نبودن مشتریان با فروشنده است . سئوالاتی درلحطه خرید برای مشتری به وجود می آید که بموقع پاسخ دریافت نمی کند . برای کنترل دقیق اندازه ها و جنس و رنگ بعضی ازکالاها هم مشتری محدودیت دارد .  فروشنده نیز برای  متقاعد کردن بسیاری از مشتریان بالقوه ، به آنها دسترسی بموقع ندارد و بسیاری را ازدست می دهد .  هنوز هم بعضی ازمشتریان برای خرید آنلاین نگران امنیت و وحفظ حریم خصوص هستند.  چاره جوئی هائی برای رفع محدودیت ها انجام گرفته است ؛ ازجمله : طراحی “نماد اعتماد الکترونیک” توسط سازمان توسعه ی تجارت الکترونیک که به نسبت خوشنامی فروشگاه ها ، درجه ای از این نشان به آنها تعلق می گیرد . برای مدیریت تبلیغات صحیح و واقعی نیز ،  مجوز تبلیغات ازوزارت ارشاد ، داده می شود .  برای کاهش سئوالات وامکان بررسی بیشتر مشتری نیز،  سطح توضیحات متنی و تصویری را گسترش داده اند .

نکته آخر این است که ؛ روز به روز به جمعیت کاربران اینترنت و گرایش آنان  به خرید و فروش آنلاین  افزوده می شود . استفاده صحیح از فرصت های وسیع اینترنت و فضای “وب”  برای راه اندازی فروشگاه یا هرنوع کسب و کار سوداورنیز برای همه یکسان فراهم است . بااینکه راه اندازی آزمایشی فروشگاه نیاز چندانی به زمان کار مشخص و سرمایه گذاری زیاد ندارد ، تجربه کردن آن نه تنها درنیل به اهداف اقتصادی ، بلکه درکسب مهارت وفنون جدید کاروزندگی نیز تاثیر زیاد خواهد داشت .

والسلام

 

هدایت اله بحرانی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 9 =