فراشبند ، انقلاب ، سیاستچارطاقی شماره شش

فراشبند انقلاب سیاست

علی حسانی
علی حسانی

به همت فرماندار محترم و همکاران فرهیخته­اش، به ویژه، مشاورفرهنگی، معاون، بخشدارمرکزی و بخش دار دهرم، و پشتیبانی بی­دریغ شهرداران و شوراهای شهر فراشبند، دهرم و نوجین و ونقش موثر شوری و شهردار فراشبند ، روز ۱۹ اسفند سال  ۱۳۹۵به عنوان “روز فراشبند” انتخاب شد و جشن باشکوهی با شرکت بی­سابقه­ی شهروندان اعم از مقیم و غیر­مقیم، عشایری، روستائی، شهری و همچنین میهمانان استانی و کشوری از مقامات فعلی در سطح کلان کشورگرفته تا مدیران سابق، نمایندگان ادوار، فرمانداران و بخشداران گذشته و حال، و نیز شخصیت­های “سیاسی – اجتماعی” شهرستان­های حوزه­ی انتخابیه و شهرستان­های مجاور و غیره، در حسینیه­ی اعظم قدس برگزار گردید.

من هم افتخار پیدا کرده ­ام عضو کمیته­ ی تبلیغات  که یکی از زیر مجموعه ­های کمیت ه­ای برنامه ریزی “روز فراشبند” است ، باشم ، قسمتی از این پروژه را  تحت عنوان” فراشبند انقلاب  سیاست” اگرخداوند توفیق دهد در حد توان آن پیگیری نمایم.اجرای این پروژه کاریست سنگین و طولانی، فرصت و همت ویژه می­طلبد.

اما، من با توجه به توجیهی که برای خود دارم ( ان شا الله در مقدمه توضیح خواهم داد) با توکل به خدا و امیدوار به همکاری و پشتیبانی بی­دریغ همه­ ی شهروندانی که خارج از تمام تعلقات و وابستگی­ها و مسائل جانبی، به رشد، اعتبار، سرافرازی و سعادتمندی شهرستان و مردم شهرستان و اعتلای ایران اسلامی عزیز و هم­میهنانمان می­اندیشند، از سختی­ها نمی­هراسم و امیدوارم بتوانم در اندازه­ی بضاعت خود، پاسخگوی انتظاراتی که ایجاد شده و خواهد شد باشم.

همانطور که اشاره شد بناست این کار، با هدف شناسایی پتانسیل­ها و ویژگی­های بارز مردم شهرستان از جنبه­های متفاوت و در مقاطع تاریخی مختلف، صورت پذیرد، به این منظور که، گذشته و حال و چشم­انداز آینده­ی زادگاهمان را به نسل کنونی و نسل­های آینده در حد توان معرفی نماید.

ناگفته پیداست یکی از نتایج منتج مورد انتظار بر این پروژه، فراهم شدن بستر مساعد، ابزار و لوازم اولیه و ایجاد انگیزه “در حد مقدورات” برای نسل فعال فعلی و نسل­های آینده در راستای رشد و اعتلای سرزمین آبا و اجدادی خود )فراشبند) می­باشد.

پیداست که این کار نیاز به دسترسی به اطلاعات فراوان و متنوع دارد که به زمان و صرف انرژی قابل ملاحظه­ای نیازمند است.

اضافه کنم در شروع کار، تنها به دو مقطع زمانی “انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی” توجه می­شد که بنا بود به عنوان جامعه­ی آماری مورد بررسی واقع شود.

با گذشت مدتی کوتاه ، این موضوع ذهنم را مشغول کرد که، دریغ است از کنار آن همه داستان های مملو از رشادت و دلیری و مردانگی و صفات بارزی مانند وفای به عهد و اخلاق­مداری و غیره که در کارنامه­ی مردم خطه­ای افتخارآمیز، به نام  “فراشبند” ثبت شده و همه­ی آن­ها بیش از آن­که بتواند به نسل حاضر منتسب و مربوط شود، ریشه در سرمایه­هائی دارد که اسلاف و گذشتگان برای ما به ارث گذاشته­اند، به آسانی عبورکرد و جای آن مقطع طولانی مدت را در این پژوهش خالی گذاشت .برای نمونه اسیران اراک و مقطع تاریخی ۱۳۲۲و وجود آن همه شعور و اطلاعات سیاسی، در این روستای دور­افتاده در گوشه­ای از خاک کشور، که هیچ وجدان منصف و بی غرضی نمی­تواند از تاریخ و حادثه سازان این دیار سخن گوید، و از افتخار­آفرینی­های این غیرت­مندان سخن نگوید!!

و نیز قدرناشناسی بود، که از نسل حاضر و جایگاهشان در سبد توسعه­ی فکری-سیاسی استان، کشور و جامعه­ی ایرانی عبور کرد و از آن­ افتخارآفرینان هوشمند و غیرت مند زمان خود سخن نگفت.

و یا از چشم­انداز معرفتی و شمای افتخاراتی که پیش بینی می­شود، آیندگان همچون گذشتگانشان بر این سرمایه­ها بیفزایند یادی نکرد.

با توجه به این ذهنیت و پیش­فرض بود که برای ادامه­ی کار چارچوب و نقشه­ی راه را به صورت زیر تنظیم نموده و ان شا الله تا زمانی که خداوند یاری دهد و اجل مهلت، بنادارم کار را ادامه دهم.

البته این را هم بگویم که خود را تا آن اندازه زیاد هم مقید و محصور در همین چارچوب نمی­دانم،  چون در عمل روش ترکیبی ، یعنی واقعه نگاری همراه با توصیف و تجزیه و تحلیل و نتیجه­گیری را بر دیگر روش­ها، ترجیح می­دهم و هر کجا لازم شد مطلب جدید و نکاتی را که احساس کنم نیاز به نشر دارد و به اهداف پروژه کمک می­کند در معرض نظر مخاطبان قرار می­دهم، گرچه ظاهرا خارج از نقشه­ی راه به نظر رسد.

اما نقشه­ ی راه و چارچوبه­ ی کار :

عنوان پروژه :

“فراشبند     انقلاب     سیاست”

فهرست اجمالی :

الف: پیش­درآمد یا پیش ­مقدمه (همین مطلب)

ب: مقدمه

پ: از گذشته­های دور و  جنگ های جهانی تا شروع انقلاب اسلامی”۱۳۴۱″

ت: از نهضت امام( ره) تا پیروزی انقلاب و شروع جنگ.

ث: مقطع  ۸ ساله_ی جنگ تحمیلی.

ج: مقطع فعلی( از بعد از جنگ) و چشم انداز آینده.

لازم است توضیح کوتاهی هم در همین “پیش­مقدمه” بر آنچه تا کنون گذشته جهت اطلاع مخاطبان ارائه کنم.

به لحاظ ویژگی خاص این کار که همزمان بود با برگزاری “جشن روز فراشبند” چند قسمت از پروژه که مناسب بود در حول و حوش فضای جشن منتشر شود با سرعت بیشتری آماده گردید، که چند مورد در فضای مجازی و دو مورد هم درماهنامه ی “چارطاقی” منتشر شد و اکنون که پیش­مقدمه منتشر می شود شاید برای مخاطبانی که پروژه را دنبال می­کنند، نامأنوس جلوه نماید( یعنی همان نکته­ای که قبلا اشاره کردم، هر کجا ضرورت ایجاب کند، اولویت­بندی انتشار مطالب را دست­کاری می­کنم)، از این جهت از مخاطبان و صاحب نظران پوزش می­طلبم. همچنین ممکن است آنچه منتشر شده چون در حالت ضرب العجلی و محدودیت زمانی تهیه  شده است، در ویراش­های نهایی کم و بیش دست­خوش تغیرات شکلی و گاه محتوایی هم بشود.که باز هم عذرخواهی می­کنم.

مجددا در همین­جا از همه­ی عزیزانی که در همین مدت کوتاه گذشت عمر این کار که در نوع خود” تازگی منحصر به فردی در زادگاهمان دارد” استقبال نموده و به اشکال مختلف از ملاقات حضوری گرفته تا تلفنی و اظهار نظر در فضای مجازی و غیره حقیر را مدیون الطاف خود قرار داده و در ادامه­ی راه تشویقم نمودند،قدردانی وتشکر نمایم .

تقاضا می کنم،هم­چنان از نقد سازنده و نقطه نظرات و دانسته­های خود، هر چند هم،جزیی محرومم ننمایند.

و باز همانطور که در گزارش کار مربوط به واحد” تهیه و تدوین تاریخ فراشبند”عرض کردم و در سایت آبپا و نشریه­ی چارطاقی و گروه­های مجازی هم منتشر شد، دست نیاز بسوی همه­ی عزیزانی که در این آب و خاک زندگی می­کنند و از نانش می­چشند (!) و از آبش می­نوشند (!) و دل در گرو سرافرازی و اعتلایش دارند، دراز می­کنم و صادقانه و عاجزانه تقاضا دارم به این کار با نگاهی دور از مسائل سیاسی و جناحی بنگرند، و این پروژه­ی تاریخی-تحلیلی را با نقد منصفانه و سازنده و گنجینه­ی اطلاعات و خاطرات خود، غنی­تر و بارورتر نمایند(  البته عرض باور دارم نگاه سیاسی و جناحی، برای من در جای خود اهمیت ویژه دارد و بر خلاف بعضی نظرات، برای کار سیاسی و تشکیلاتی جایگاهی بی­نظیر و غیر قابل جایگزین، در سبد رشد و توسعه­ی پایدار و همه جانبه قائل هستم).

ونیز بطور عام از همگان طلب یاری می­نمایم.

“ایام به کام”       اسفندماه۱۳۹۵

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید