چارطاقی شماره هفتگفتگو

عمده مشکلات شهرداری های کوچک کمبود اعتبار است

 ۱- لطفا خودرا معرفی کنید و از تحصیلات و تخصص و وتجربه کاری خود برای خوانندگان چارطاقی بگویید.  

 با سلام خدمت خوانندگان محترم بخصوص همشهریان عزیز نوجینی

رضا محمدی هستم متولد و ساکن شهر نوجین،دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت،و ۲۱ سال سابقه آموزشی در پست مدیریت و کارشناس آموزشی و سابقه  ۱۰ ماه شهرداری نوجین را دارم.

۲- کارهای مهمی را که در دوران مدیریت خوددرشهرداری انجام داده ای بیان کنید.

از آنجا که من مدت کمی است که مدیریت شهرداری نوجین را برعهده دارم،عمده فعالیت های انجام شده، مربوط به اجرای مصوبات شورا و بودجه سال گذشته است.فعالیت های شهرداری نوجین در ده ماه اخیر در حوزه عمرانی شامل:اجرای ۵۰۰۰ متر تک لبه و کانیوای معابر شهر، زیرسازی بالغ بر ۳۰۰۰۰ متر معابر شهری، اجرای عقب نشینی به میزان ۲۰ مورد، دو دیوار کشی به طول ۵۰۰ متر، بتون ریزی به میزان ۱۰۰۰ متر در پارک کوهپایه، احداث مخزن ۱۰۰۰۰۰ لیتری در پارک کوهپایه ،نصب المان شهدا و نورپردازی با هزینه ۶۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال در بلوار ولایت،اجرای آب نما در پارک کوهپایه.

فعالیت های خدماتی و فضای سبز: تسطیح و تمیزکاری پیاده رو های شهر،کاشت ۶۰۰ نهال درخت در بلوارولایت،سطح شهرو پارک کوهپایه،آبرسانی درختان محدوده شهرو پارک با خرید کمپرسی تک و تانکر،قطره ای نمودن کلیه درختان پارک کوهپایه و بلوار ولایت،تقویت روشنایی پارک کوهپایه.

فعالیت های فرهنگی ورزشی: برگزاری پیاده روی،برگزاری مسابقات ورزشی پسران و دختران،راه اندازی تیم والیبال بانوان و تیم های فوتبال در رده های سنی مختلف، برگزاری و مشارکت در برگزاری مراسم شهر در مناسبات مختلف.

خرید تجهیزات عمرانی شامل: خرید تانکر آب،کمپرسی تک،دو دستگاه پیکور و راه ندازی کارگاه تولید لبه و …. با هزینه بالغ بر ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال

فعالیت های اداری شامل: پیگیری جهت دریافت مجوزبهره برداری زمین پارک کوهپایه، دریافت مجوز سایت زباله، دریافت مجوز چاه فضای سبز،پیگیری تصویب طرح هادی

۳- در حال حاضر چه برنامه هایی را دردست اقدام دارید؟

آسفالت و روکش ۴۰۰۰۰ متر از معابر شهری نوجین،همکاری با بخش خصوصی جهت راه اندازی مجموعه اسباب بازی در پارک کوهپایه،لبه گذاری و تعریض بلوار ولایت همراه با زیر سازی و آسفالت

۴- موانع و مشکلات شمادر حوزه کاری چیست ؟

عمده مشکلات شهرداریهای کوچک کمبود اعتبار است که جوابگوی نیازمشکلات شهروندان نیست. نبود درآمد پایدار و زیرساخت ضعیف شهری هزینه های زیادی را به دوش شهرداری قرار داده است.شهرداری های نوپا مثل نوجین دراجرای قوانین و مقررات شهری دچار مشکلات فراوانی هستند. ازجمله از این مشکلات تملک ملک های شخصی واقع در طرح های شهرداری است که مانع بزرگی جهت توسعه شهر می باشد.

۵- همکاری مسئولان شهرستان با شهرداری نوجین چگونه بوده است است؟

ما سعی کردیم در همه فعالیت ها چه با مردم و چه با مسئولین همکاری داشته باشیم و همیشه در این امر پیشقدم بوده ایم.بعضی از ادارات به ما لطف داشتندولی گروهی توجهشان به شهرداری چندان خوب نبوده است.

۵- رابطه شورا و شهرداری چگونه است؟

در چند ماهی که درخدمت شورای محترم نوجین هستم همواره سعی کردم همگام و همدل با این عزیزان باشم.لازم می دانم از لطف و محبت این عزیزان نسبت به خودم واعتمادی که به من داشتند تشکر کنم.اعضای شورا می تواند،راهنما و مشاوران خوبی برای شهردارباشند، به شرط اینکه وظایف در چارچوب قانون انجام گردد و از شهردار حمایت نمایند.

۶- از میزان کمک سه درصد نفت راضی هستید؟

سهم ما از سه درصد نفت ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد، که بستگی به تخصیص دارد. سال گذشته از سهم دو درصد نفت، ۴۲ درصد تخصیص داشته ایم. اگر کامل تخصیص پیدا کند راضی هستم . البته انتظارکمک  بیشتر ازمسئولان دارم.

۷- همکاری مردم در پرداخت عوارض چگونه است؟

چندان مناسب نیست. معمولا شهروندان پیگیر تخفیف هستند.ضمن اینکه در تنظیم دفترچه عوارض شرایط همشهریان در نظر گرفته شده ولی متاسفانه هنوز درپرداخت عوارض چانه زنی وجوددارد.

۸- شیرین ترین و تلخ ترین خاطره دوران مدیریت شماچیست؟

شیرین ترین خاطره من زمانی بوده است که رضایت یک شهروند را ازانجام یک خدمت دیده ام، خصوصا رضایت خانواده شهدا.نصب المان شهدا لحظه شیرینی برای من بود. و اما تلخ ترین خاطرات مربوط است به نظرات و انتقادات غیر کارشناسی و غرض ورزانه افرادی که به دنبال منافع شخصی خود هستند.

۹- آیا ماهنامه چارطاقی را مطالعه می کنید؟ اگرجواب آری است، نظر شما درباره آن چیست؟

یک شماره ی آن را مطالعه کرده ام .البته از انتشارش اطلاع داشتم ولی در نوجین توزیع نمی شود. نشریه برای هر شهرستان لازم است کاربسیارپسندیده ای است. خسته نباشید میگم خدمت دست اندرکاران این نشریه.

۱۰- ظاهرا در شهر شما کیوسک روزنامه فروشی نیست.برای این کمبود چه برنامه ای دارید؟

بله.کیوسک روزنامه فروشی نداریم.اما دو کتابفروشی در شهر هستند که اقدام به فروش نشریات و مجلات می کنند.در هر صورت اگر فردی متقاضی ایجاد کیوسک هم باشد،ما حمایت می کنیم.

۱۱- اگرسخن ناگفته ای هست ،بفرمایید.

اولا می خواستم ابراز خرسندی کنم از اینکه مدت کوتاهی خدمتگزار مردم شهرم بودم و در این مدت کوتاه ضمن اینکه شرایط برای ارائه خدمت چندان کافی نبود، شبانه روز سعی  کردم با عشق به خدمت به خلق خدا و درجهت رضایت خداوند تلاش نمایم، و اگر در این مدت قصوری داشته ام،از همشهریانم می خواهم که مرا حلال نمایند ،انشالله اگر توفیق مجدد نصیب اینجانب گردید تا خدمتگزارشما عزیزان باشم،بتوانم کمبود ها را جبران نمایم، و اگرنه،هر جا باشم مخلص و خدمتگزار همشهریانم خواهم بود.

دوما: شهر را شهروند می سازد.هرچند یک شهردار فعال باشد ولی اگر همکاری شهروندان  نباشد،مدیریت شهری موفق نخواهد بود. یک شهروند می تواند خود یک شهردار باشد.ساده بگویم،اگر یک شهروند بخشی از محل زندگی خود را که در مجاورتش قرار دارد،مدیریت نماید،آشغال نریزد،درختان را آبیاری کند،معبرش را تمیزنگه دارد،شهری زیبا خواهیم داشت. توقع من از همشهریانم این است که این چنین شهروندی باشند تا شهری شاداب و پویا داشته باشیم.

آرزوی توفیق و سربلندی برای همه عزیزان دارم.

   باتشکرازشما که وقت خودرا دراختیارماقراردادید.

مصاحبه از شیما ذوالفقارلو

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید