مسئولیت ها ی اجتماعی مسئولین و مردم 

ماهنامه چارطاقی شماره 39

سخنی با شما …

به نام خداوند جان و خرد

 مسئولیت ها ی اجتماعی مسئولین و مردم 

محمدکاظم حق شناس*

حدود هفت صد سال پیش سعدی ( علیه الرحمه) در کتاب«گلستان» باب اول ، «درسیرت پادشاهان »درقالب حکایتی آورده است :

   برتربت یحیی ، پیغامبر(ع) معتکف بودم در جامع دمشق که یکی از ملوک عرب که به بی انصافی منسوب بود اتفاقا به زیارت آمد و نماز و دعا بکرد و حاجت خواست .

   درویش و غنی بنده ی این خاک در ند    وآنان که غنی ترند محتاج ترند

    آنگه مرا گفت : از آنجا که همت درویشان است و صدق معاملت ایشان ، خاطری(دعایی) همراه من کنند که از دشمنی صعب(سخت ) اندیشناکم( نگرانم ، می ترسم). گفتمش بر رعیت ضعیف رحمت کن تا از دشمن قوی زحمت نبینی . 

   به بازوان توانا و قوت سرِ دست           خطاست پنجه ی مسکین ناتوان بشکست 

   نترسد آنکه بر افتادگان نبخشاید؟          که گر زپای درآید کَسَش نگیرد دست

  هر آن که تخم بدی کاشت وچشم نیکی داشت     دِماغ بیهده پخت و خیال باطل بست 

  زگوش پنبه برون آر و دادِ خلق بده         وگر تو می ندهی روزِ دادی هست 

     ****

 درپایان این حکایت نصیحتی ماندگار دارد که می تواند سر لوحه ی زندگی بشریت باشد و برسر درِ هر سازمان مردمی حتی سازمان ملل بدرخشد :

 بنی آدم اعضای یکدیگرند (یک پیکرند)              که در آفرینش ز یک گوهرند 

 چو عضوی به درد آورد روزگار                            دگر عضوها را نماند قرار

  تو کز محنت دیگران بی غمی                           نشاید که نامت نهند آدمی 

    ****************

  این حکایت سعدی به نوعی بیانگر حال و روز امروز کشورماست و سعدی با توصیفی زیبا مسئولیت های حاکمان نسبت به مردم و مردم نسبت به همدیگر را بیان کرده است .. حکمرانان جمهوری اسلامی امروز گرفتار دشمنانی به مراتب خطرناک تراز دشمنان زمان سعدی هستند . دشمنان بسیاری هم از نوع داخلی وبه ظاهر دوست ، هم از انواع دیگر خارجی . مهمترین و بزرگ ترین آن ها دشمنانی که باتحمیل تحریم ظالمانه خود سال هاست خواب و آسایش وزندگی را بر مردم ایران حرام کرده اند و دشمن خطرناک حال حاضر ، ظهور و شیوع ویروس کرونا ، بلای خانمان سوزی که کیان و هستی مردم و مملکت ما ودیگرنقاط جهان را نشانه گرفته است و با این عملکرد ضعیف و غیر مسئولانه حاکمان می رود تا خدای نکرده فجایعی به بار آورد .

   مردم سرزمین ما از همان ابتدای پیروزی انقلاب رنگ آرامش را به خود ندیدند .تا چشم بازکردند با جنگ هشت ساله ای روبرو شدند وبرای حفظ وطن وانقلاب خود که از آن انتظارها داشتند جان ومال گذاشتند و با قربانی کردن فرزندان و عزیزانشان وتحویل گرفتن ویرانی ها و خسارت های بی شمار آن را به پایان رساندند . سیاست ستیز ودشمنی باغرب هیچگاه اجازه نداده تا کشور در جاده پیشرفت و ترقی گام بردارد و همیشه سایه نحس و شوم تحریم و مانع تراشی های رنگارنگ بر سر مردم وکشور همچون ابری تاریک و سیاه ، نفس کشیدن را برمردم دشوار و غیر قابل تصور کرده است .هرگاه که مردم برای نجات از این فضای تنگ وزجر آور فرصتی پیدا کرده تاباحضور خوددرپای صندوق های رای تغییری ایجاد کنند و دست به اصلاحاتی بزنند ، تندروها که همیشه معدود واندک بوده  ولی دستی در قدرت داشته ودارند این حق را از مردم گرفته واجازه نداده اند تا کشور به سامان شودومردم از زیر فشار زندگی کمر راست کنند واز مواهب ونعمت های بی شماری که خداوند دراین خاک برایشان به ودیعه گذاشته بهره مند شوند و مانند دیگر مردم جهان در آسایش و رفاه زندگی کنند . 

   در دوره های اخیر انتخابات ریاست جمهوری مردم یک بار دیگر اعتمادکردند و به شعارهای نامزدی از نامزدهای مورد تایید نظام رای دادند . او همه ی توانش را گذاشت و  برجامی را که مورد قبول و تایید رهبری ومجلس وقت بود خلق کرد و روزنه ی امیدی گشود اما دولت سایه ( همان اندک تندروهای قدرتمند)  به کمک حاکم تازه راه یافته به کاخ سفید آمریکا ، همه ی آنچه را که مدیران وکارشناسان ورزیده و دیپلمات کشوردرطول چند سال جلسه و مذاکره به دست آورده بودند همراه باتندروهای امریکایی ، اذناب منطقه ای اشان و نتانیاهو از حیّض انتفاع خالی کردند ، این جریان ناپیدای قدرتمند که همه کار می کند اما هیچ وقت دم به تله نمی دهد وجوابگوی اعمالش نیست دوباره داردکشور را به نا کجا آبادی می برد که در زمان دولت برآمده از همان جمع اندک در دوره قبل ریاست جمهوری برد و به ورطه ی سقوط نزدیک کرد وهیچ گاه پاسخگوی عملکرد خود ش هم نبوده ونیست .

   حوادث و اتفاقات اخیر ، خرابی های ناشی از سیل که باعث نابودی زندگی بسیاری از مردم شد ، حوادث پیش آمده از گرانی سیصددرصدی بنزین و اعتراضات و سرکوب مردم ، واقعه ی تاسف برانگیز ترورناجوانمردانه سرباز وطن ، شهید قاسم سلیمانی و تشییع میلیونی مردم و ازبین رفتن ده ها تن از مردم تشییع کننده به علت مدیریت ضعیف مسئولین ودلجویی نکردن از خانواده های آنان ، ساقط کردن هواپیمای اکراینی واز بین رفتن بیش از ۱۶۰نفر از نخبگان و تحصیلکرده های ایرانی و خارجی و پنهان کردن حقایق و دروغ گفتن به مردم ، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی با حذف بسیاری از چهره های مردمی از همه ی گروه ها که باعث گردید  انتخابات با کمترین درصد حضور مردم بعد ازانقلاب مواجه شود ، گرانی و تورم سرسام آوری که امان از مردم بریده ،  این ها همه باز هم مایه عبرتی نگردید و همچنان در برهمان پاشنه می چرخد وحاکمان مردم را غریبه می دانند وبه فکر اصلاح رفتار وعملکرد خود نسبت به مردم نیستند تا آنجا که ظهوروشیوع ویروس کرونا را هم مدت ها از مردم پنان نگه داشتند به قصد این که راهپیمایی ۲۲بهمن و انتخابات دوم اسفند آسیب نبیندو پرشور برگزارشود که دیدیم نه تنها مورد استقبال قرارنگرفت که پایین ترین آرای مردم راکسب کرد .

    اینکه ویروس کرونا با مردم چه کرده ومی کند و قرار است چه اتفاقات ناگواری رخ دهد و با جان و هستی مردم چه معامله ای بکند ظاهرا برای مجریان امر ،موضوعی ثانوی بوده است . این گروه به ظاهر دلسوز که به زعم خود می خواستندشهر قم را به عنوان ام القرای اسلام و بنا به احادیثی محفوظ از هر بلایی معرفی کنند ، نه تنها مانع شدندکه بروز وشیوع کوید۱۹را که گفته می شد با سفر طلاب خارجی (چینی) برای اولین بار در قم پیدا شده وتلفاتی هم داده بود اعلام کنند تا شهر قرنطینه شود ، جسورانه با سیاستهای کمیته ملی مبارزه با ویروس کرونا به مخالفت برخاستند وحتا به حرم حضرت معصومه که بامجوز برای حفظ سلامتی مومنان بسته شده بود اهانت رواداشته و درب حرم راشکستند .

   با وجود همه ی این ناروا ها که برمردم روا داشته شده و اعتماد مردم را از مسئولین سلب کرده است ، این نصیحت سعدی را که دقیقا امروزی وحلال مشکلات مملکت است باید با گوش هوش نیوش کرد(شنید) که فرموده است گفتمش: « بر رعیت ضعیف رحمت کن تا از دشمن قوی آسیب نبینی . » در این شرایط تنها راه باقی مانده پیش پای مسئولین بازگشت و جلب اعتماد از دست رفته ی مردم و عمل به مسئولیت های خود در قبال مردم است .

   مردم همواره نشان داده اند که در بزنگاه های حساس همیشه پیش قدم بوده واز بذل جان و مال در راه حفظ وطن و کمک به مردم وهمنوعان خود ازهیچ کوششی دریغ نکرده اند ، به عنوان مثال :از حفظ واداره جنگ تحمیلی گرفته تا حوادثی مثل سیل ، زلزله ، انتخابات ها ، راهپیمایی ها وحضور در صحنه هایی که مسئولین از مردم خواسته اند چیزی کم نگذاشته اند . امروز هم در برابر دشمن خانمانسوزی مانند ویروس کرونا که جهان را در گیر خود کرده است همه مردم گوش به فرمان مسئولین بوده و هستند واز همان لحظه های اول که خبردارشدن باتشکیل کمیته هایی خودجوش دست به کار گند زدایی ، تهیه مواد ضدعفونی کننده  ، موادشوینده و ساخت ماسک شده اند و مدیریت رفت وآمدها وکمک های نقدی را هرکس به اندازه ی مقدوراتش همراهی کرده است . این کار درتمام شهرها وروستاها واز جمله شهرما فراشبند از همان روزهای اول به وسیله خیرین وبسیجیان و دیگر اقشارجامعه صورت گرفت .

   متاسفانه مسئولین حکومتی همچون گذشته نسبت به وظیفه و مسئولیت های خود در برابر مردم ناتوانی و ضعف نشان می دهند. این در حالیست که حکمرانان در دیگر نقاط جهان صادقانه رفتار کرده اند و نگذاشتند مردم علاوه بر رنج بیماری و مصیبت از دست دادن عزیزانشان ، با بلای نداری و گرسنگی هم دست به گریبان باشند . همه کشورها اعم از دارا و فقیر هریک به اندازه ی توان ، بودجه ای برای اینکار اختصاص داده  ، بلافاصله نیاز روزانه مردم در قرنطینه را تامین ویا مبلغی به حسابشان واریز کرده اند . 

   باوجودیکه حدود دوماه از ظهور این بیماری در کشور ما می گذرد ناکارآمدی مسئولین برای مردم محرض شده است . کارشناسان بهداشت ودرمان سخن از قرنطینه می گویند و هشدار جدی می دهند ولی درکمیته ملی مبارزه باکرونا تصمیم های دیگری گرفته واعلام می شود . مردم در این مدت به دستور مسئولین کار وزندگی خودرا تعطیل کرده و خانه نشین شده اند . بسیاری از مردم باتعطیلی کار درآمدشان را ازدست داده اند وپس اندازی هم ندارند ، تکلیف این ها که تعدادشان هم کم نیست (به روایتی ۶۰درصدمردم) چیست ؟ دولت محترم همان مبلغ ناچیز(۲۰۰الی۶۰۰هزارتومانی)که مدتهاست قول داده بود راهم عملی نکرده است . کشور فقیری مثل افغانستان امروز اعلام کرد که شهر کابل پایتخت را قرنطینه کرد . قرنطینه آداب و اصول خودرادارد و باید نیاز مردم درقرنطینه را تامین کرد ، همان چیزی که کارشناسان برای قرنطینه بعضی از شهرهای به شدت درگیر بیماری در ایران مانند قم ، رشت و…را خواستارشدند ودولت زیر بارنرفت . یا کشور همسایه دیگر ایران ترکیه ازهمان اول اعلام کرد که نیاز مردم درمناطق درگیر ودر قرنطینه را تامین می کند . کشورهای ثروتمند همچون انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا وآمریکا رامثال نمی زنم که گفته شود قیاس مع الفارق است . دولت و سران کشور باید به مردم پاسخ دهند که چرا درقبال وظیفه ی انسانی ومسئولیت اجتماعی خود سر باز می زنند و در این شرایط سخت که کشور درگیر این بلای خانمان سوزاست و مردم به کمک آن ها نیاز دارندمردم را تنها وبی پناه گذاشته و دست به کیسه نمی شوند و از سرمایه های مردم برای خود مردم خرج نمی کنند ؟ شاید دولت مساله تحریم ها یا خزانه ی خالی خود را بهانه کرده تا از زیر بال مسئولیتش شانه خالی کند ؟! مگر صندوق ذخیره ی ملی که برای مواردی عادی مثل کمک به صدا وسیما و دیگر نهادها از آن برداشت می کنند نباید به درد این روزهای گرفتاری مردم بخورد ؟ مگر مهمتر از حفظ جان ومال مردم هم چیزی وجود دارد ؟یا درآمدهای بی شماربنیادمستضعفان ، ستاداجرایی فرمان امام ، اوقاف و آستان های مبارکه ( ازجمله آستان قدس رضوی)که مالیات خودرا هم نمی دهند متعلق به همین مردم نیستند ونباید کمک کار مردم در روزهای سخت باشند ؟! دولت برای فرار از مسئولیت خود و برخلاف شیوه هایی که در دنیا بدان عمل کرده ونتیجه گرفته اند محدودیت ها را برداشته ورعایت فاصله گذاری هوشمندانه رادر دستور کار خود قرارداده و رفت و آمدهای بین شهری واستانی را آزاد کرده است تا مجبور نشود هزینه زندگی مردم در قرنطینه را بپردازذ . روحانی با این کار خود نظر کارشناسان امر را دور زده ، هشدارهای دلسوزان ومتخصصان رانادیده گرفته واظهارداشته که باید در کنار پیشگیری و درمان کرونا باید چرخ زندگی مردم هم بچرخد  شاید نگران روزی هست که جمعیت گرسنه و درمانده به خیابان بریزند ، چنین تصمیمی اتخاذ کرده ،  حال اگر خدای نکرده فردا روزی با اجرای این سیاست نظر کارشناسان محقق شد و اتفاقات ناگواری رخ داد و فجایعی بارآمد ، مسئولان تصمیم گیرخلاف کارشناسان دیگر حق ندارند ونمی توانند گناه این تقصیر غیرقابل جبران را به گردن مردم  بیندازند و بگویند که مردم  به دستورالعمل ها عمل نکردند . آمران کلان حکومتی باید بدانند که مسئول حفظ جان و زندگی تک تک مردم هستند ودر مقابل عملکرد وتصمیم های خود باید پاسخگو باشند . همه دعاکنیم که خداوند این بلا را از سر مردم ما وجهان دور کند و خدا نیاورد روزی را که این مردم به یقین برسند که این حاکمان به فکر مردم واصلاح رفتار وانجام مسئولیت های خود نیستند و خود دست به کاراصلاحشان شوند ومباد آن روز !!!

*مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه چارطاقی فراشبند

   

نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

همچنین ببینید

بستن