سخنی با شما خوانندگان عزیز چارطاقی

ماهنامه چارطاقی شماره 38

سخنی با شما خوانندگان عزیز چارطاقی

به نام خداوند جان و خرد

سال ۱۳۹۸ وحوادث فراموش نشدنی آن

سال ۹۸ را در حالی به پایان می بریم که با اتفاقات و حوادث سخت و ناگواری همراه بود ، حوادثی که هر یک به تنهایی می تواند یک ملت را از پای درآورد ، دولتی را ساقط و نظام وحکومتی را متزلزل کند . در اینجا به تعدادی محدود از جمله مهمترین آن ها اشاره می کنم :

   ۱- سیل :دربهار امسال سیلی ویرانگراستان های گلستان، مازندران، خراسان شمالی ،فارس، کرمانشاه ،خوزستان ، همدان و لرستان را درنوردیدو جان حدود ۶۸نفر را گرفت ، خانواده های بسیاری را داغدار و خسارت بسیاری به مردم و بیت المال وارد نمود .

   ۲-زلزله :در آبانماه زلزله ای آذربایجان شرقی را لرزاند و در آن ۷نفر ازبین رفتند و باعث خرابی ها و ضررهای فراوانی گردید .

  ۳ – گرانی بنزین :در ۲۴ آبان افزایش ناگهانی و ۳۰۰درصدی قیمت بنزین شوکی بر مردم وارد کرد و همه را به خیابان ها کشاند . بر اثر سرکوب معترضین بسیاری از مردم اعم از معترض ویا غیرمعترض و یا کسانی که از خیابان عبور می کردند تعداد زیادی انسان بی گناه به خاک و خون کشیده شدند و عده ای دستگیر و روانه زندان ها که هنوز آمار کشته ها و دستگیر شدگان اعلام نشده است . البته بعدا به بی گناهی بعضی از کشته شده ها اقرار کردند .

   ۴- ترور سردار سلیمانی :۱۳ دیماه سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران به دست حاکمان زورگو و آدم کش کاخ سفید آمریکا ، در کشور عراق ناجوانمردانه ترور شد و مردم را به سوگ نشاند . مردم در عزاداری برای این سرباز وطن سنگ تمام گذاشتند . حضور صمیمانه مردم در تشییع پیکرشهیدسلیمانی فرصتی مناسب بود تا مسئولین به خاطر بالابردن قیمت بنزین وسرکوب سختگیرانه از مردم دلجویی کنند و به فکر به دست آوردن اعتماد ازدست رفته ی آنان باشند که باتاسف این اتفاق صورت نگرفت .

   ۵- کشته شدن عده ای درتشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان : بر اثر ازدحام و کثرت جمعیت تشییع کنندگان تابوت حامل پیکر شهید سلیمانی که با تبلیغ و تشویق ارگان ها ونهادها بخصوص صدا و سیما صورت گرفت جمعیت زیادی از سراسر کشورهمراه کاروان حامل پیکر وارد شهر کرمان شدند وبا اضافه شدن خودمردم شهر انبوه جمعیت همچون سیلی وارد خیابان های تنگ وبا موانعی شدند که آن فاجعه ی تاریخی را به بار آورد و ۵۹ نفر انسان بی گناه را در کام مرگ فروبرد . این اتفاق ناگوار که بر اثر بی توجهی و بی برنامگی مسئولین پیش آمد عزا و ماتمی مضاعف شد که مردم را بسیار متاثر ساخت . با تاسف نه کسی مسئولیت آن را به عهده گرفت و عذر خواهی کرد ونه از خانواده های مظلوم کشته شدگان دلجویی به عمل آمد .

  ۶ – سقوط هواپیمای اوکراینی : در۱۸دیماه یک هواپیما متعلق به کشور اوکراین با ۱۷۶سرنشین پس از بلندشدن از فرودگاه امام با اصابت دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران که بعدها خطای انسانی علت آن اعلام شد سقوط کرد وسرنشینانش که اکثرا ایرانی های نخبه شاغل در کانادا بودند ویا دانشجوی مشغول به تحصیل همه ازبین رفتند . این اتفاق که همزمان شده بود با موشکباران پایگاه آمریکایی ها در عراق ودر انتقام ترور شهید سلیمانی ، باعث شد که تا سه روز به مردم واقعیت گفته نشود . این امر، پنهانکاری ودروغگویی ،موجب ناراحتی و بی اعتمادی مجدد مردم و بی اعتباری کشور درجهان وخسارت های جبران ناپذیری گردید .

   ۷- سیل درجنوب شرقی و شرق کشور:این بار سیلی بنیان کن و ویرانگر استان های هرمزگان و سیتان و بلوچستان محروم راهدف گرفت و باعث ویرانی ونابودی زیرساختها ودار وندار مردم گردید .

  ۸ – اپیدمی کرونا ویرووس : مردم جهان و ایران پیشتر با بلایای خانمانسوزی مثل طاعون و وبا آشنا بودند وچیزهایی از قدیمی ترها شنیده بودند که چگونه در یک لحظه افراد بسیاری را به کام مرگ می کشاند و یک مرتبه شهر و روستایی را ازجمعیت خالی می کرده است اما این یکی که « کوید۱۹»نامگذاری شده بیماری عجیب وغریبی است که برای نه تنها مردم که متخصصان امر هم ناشناخته و پیچیده است و تا کنون دارو ودرمان خاصی ندارد جز یک سری مراقبت های بهداشتی . این بیماری که شیوع و پیدایش آن از کشور چین آغاز شد در مدت کوتاهی اکثر کشورهای جهان از جمله کشور ما را درگیر کرد . شهر قم اولین جایی بود که گفته شد نشانه های این بیماری وتلفات ناشی از آن مشاهده گردید ولی موضوع را پنهان نگه داشته واظهارنکردند ،به دلایلی که بعدا معلوم شد برای حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند بوده است ، این امر باعث شد استان ها و شهرهای کشور یکی پس از دیگری مبتلا شوند . نداشتن امکانات لازم درکشور از یک طرف ، عدم آمادگی های لازم و ناشناخته بودن ویروس از طرف دیگرو…باعث شده است که شرایط مملکت وحال وروز مردم به وضععیت حاد وحساسی بینجامد.مادراین شماره از نشریه با اختصاص چهارصفحه به موضوع کرونا ، هشدارها ، گزارش ها نقد وتحلیل ها وحتا طنزهای ساخته شده به وسیله مردم را جمع کرده ایم تا اطلاعت کامل وجامعی در اختیار خوانندگان چارطاقی قراردهیم واز این طریق خدمتی کرده باشیم .

البته به جز اینها حوادث و مشکلات عدیده ی دیگری هم در سال۹۸وجود داشته ودارد که مردم با آن دست به گریبانند مثل افزایش چند برابری قیمتها در اثر بالارفتن قیمت ارزهای خارجی و تورم سی چهل درصدی امسال ، هجوم ملخ ها و…و…که ذکر همه ی آنها در حوصله این سطور نمی گنجد .

انتخابات

دوم اسفند ماه روز رای گیری برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بود . در این انتخابات برای اولین بارکمترین درصد حضور مردم درپای صندوق های رای را شاهد بودیم .مشکلات اقتصادی و معیشتی ، بی اعتمادی مردم نسبت به حکمرانان خود ، عمل نکردن به وعده ها وقول های داده شده  ، عدم کارایی و درراس امور نبودن مجلس و رد صلاحیت های فله ای که در این دوره بیشتراز هر دوره ای بود زیراهیات اجرایی هم به کمک شورای نگهبان آمد وحلقه ی تایید صلاحیت هارا تنگ وتنگتر کرد، امکان رقابت را از بسیاری ازدسته جات و گروه های سیاسی ، خصوصا اصلاح طلب ها سلب کرد تا نامزدهای خودی همانطور که از قبل پیش بینی شده بود بتوانند مجلسی یکدست اصولگرا وانقلابی تشکیل دهند. این ها و جز این ها ازجمله دلایلی است که برای عدم مشارکت مردم در این انتخابات ذکر کرده اند. در این رابطه نیز مقالاتی جهت روشنگری و اطلاع رسانی به خوانندگان خود در این شماره به چاپ رسانده ایم  .

ماهنامه ی چارطاقی فراشبند با وجود همه ی این دلایل و شواهد مبنی برفراهم نبودن امکان رقابت سالم دراین دوره و حذف نامزدهای اصلاح طلب ، مایل است دراجرای وظیفه ژورنالیستی خود و جهت اداره ی بهتر امورو حل مشکلات مردم و توسعه و پیشرفت شهرستان درهمکاری بافرماندارمحترم و مسئولین ادارات با نماینده ی منتخب مردم در شهرستان همکاری لازم را داشته باشد . ما دراجرای وظیفه اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی وشفاف سازی همچون گذشته اعلام آمادگی وبرای نماینده منتخب آرزوی موفقیت می کنیم .

 

 

جشن روز فراشبند

روز ۱۸ اسفند ماه که برابر است با روز تصویب ارتقای فراشبند به شهرستان را در سال ۱۳۹۵ به نام « روز ملی فراشبند » نامگذاری کرده جشن گرفتند . اعضای شورای اسلامی شهر(دوره چهارم) به پیشنهاد فرماندار وقت واعضای کمیته برگزاری(مرکب از فرماندار، مشاورفرماندار ، شهردارهای سه شهر فراشبند ، دهرم ونوجین ، نمایندگانی از شوراها ، مردم و عشایر وروستاها ) در جلسه ای باحضورهمه ی اعضا « روز فراشبند » را درچنین روزی به تصویب رساند وبرای ثبت در تاریخ شهرستان به استان اعلام کرد .قرار براین شد که هرسال درچنین روزی وبدین مناسبت جشنی برگزار ودر آن با دعوت ازکارشناسان و شخصیت ها ی مقیم وغیر مقیم شهرستان ومسئولین استانی و کشوری ، مسائل و مشکلات مطرح وسرمایه های مادی و معنوی شهرستان معرفی گردد  تا از قِبَل آن نقشه ی راهی برای توسعه و پیشرفت شهرستان به دست آید و در آینده دسورالعمل وراهنمای مسئولین باشد.

جشن روز فراشبند در سالهای ۹۵ و ۹۶ برگزاروبا دستاوردهای ارزشمندی همراه شد که ذکر آن در این مختصر نمی گنجد وان شاءاله در فرصتی دیگر به آن خواهم پرداخت  . در سال ۹۷مدیریت و اجرای جشن به شورای شهر سپرده شدو در حالی که مقدمات برگزاری ازجمله تامین بودجه فراهم شده بود ، شورا ضیق وقت را بهانه وبرگزاری آن را به اردیبهشت سال بعد موکول کرد و سال بعد هم ازبرگزاری آن سرباز زد و دلیلی برای این کار خود ارائه نکرد ومردم را در جریان کار نگذاشت .. امسال هم که با این شرایط کشوروشیوع بیماری امکان برگزاری نیست . امید وارم که این امر مهم با اهداف و دستاوردهای ارزشمندش به فراموشی سپرده نشود و شورای محترم شهر و فرماندارمحترم ومسئولین امرجشن روز فراشبند را در اولین فرصت مناسب برگزارکنند  و هرسال هم ادامه دهند  .ان شاءاله .

*مدیر مسئول وصاحب امتیاز ماهنامه چارطاقی فراشبند

نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =