×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۶  
it is true
true
false

تحلیلی بر فرهنگ ، اقتصاد و شکوفایی شهرستان فراشبند

محمود شیری

محمود شیری

برخی از تخیلات انسان در برخورد نخست با قوه تحلیل به نظر یک سری افکار ساده هستند ، اما افکاری که حساب آن از ما بقی افکار سطحی سوا میشود دارای کلید و نشانه هاییست که هر فرد در مرحله اول از درون این نشانه ها را برای خود ( در جامعه و با هر نوع تربیت خانوادگی و تز فکری ) استعداد یابی ، ایجاد پرورش و شکوفا میکند ، گاه سودمند و گاه غیر سودمند .

مدیریت بر حافظه ، افکار و اعمال می تواند منجر به ساخت پرورش و اشاعه ی فرهنگ مثبت در جامعه ای کوچک باشد.افرادی که بتوانند مدیری موثر بر کنترل عواطف ، برخورد و نگرش سایرین باشند ، خواهند توانست با افکار درونی پرورانده از قبل به تعالی خود و سپس جامعه دست یابند. جامعه ای که از دیروز تا کنون، بار عطش تشنگی را بر دوش خود داشته فردا روز توانایی رقابت با هیچ رقیب کند یا سریعی را نخواهد داشت ، لذا طبیعی است که انتظار شیرینی از میوه درختی چنین انتظاری بی مورد و غیر قابل قبولی است .

همه ما میدانیم که شهرستان فراشبند تشنه پیشرفت ، استعداد یابی و شکوفاییست و این مهم به مرحله اجرا و عمل نخواهد رسید مگر با فراهم نمودن راهی که باب میل یکایک افراد این جامعه باشد ! در اصل همه جامعه می بایست خواه یا ناخواه دخیل پشرفت جامعه شوند ، به عبارتی ایجاد یک خط یا مسیر فکری همگانی ممکن است هر مخاطب شعورمند در تخیلات خودایده ای جدید خلق و در این مسیر معرفی و سپس به اشاعه فرهنگ مفید توسط سلاح فکری اش در پیشرفت آن جامعه دخیل شود ، اگر بخواهیم جامعه درگیر تخیلات و اعمال منفی از قبیل طلاق ، اعتیاد ، دزدی ، خودکشی و بی اعتقادی نشود ابتدا می بایست راه حل و یا همان بستر ایجاد مسیری همگانی مثبت را کشف و پیاده سازی و در اختیار موتور های سازنده ی یک جامعه ( طبق فرموده رهبر معظم انقلاب) قرار داد تا دخیلان این راه پدران فردای این جامعه باشند که در نتیجه انتظار شیرینی از میوه فردای جامعه ی استعداد یابی شده انتظاری بجا و غیر منطقی نباشد.

اشتغال :

اشتغال می تواند موضوعی مناسب و همه پذیر بر صفت جوان نیازمند میدان ، قدرتمند ، تلاشگر و پر پتانسیل و خواهان رفاه و آرامش باشد . با اندکی تامل در حدیثی از پیغمبر اکرم (ص) : فقر همسایه دیوار به دیوار کفر است ، متوجه معظل بزرگ فقر و رانش غیر قابل کنترل جامعه به سمت تخیلات و توهمات منفی ذکر شده خواهیم شد .

مطمئنا اگر این مسیر توسط بزرگ اندیشان ، کارشناسانه و البته خیرخواهانه ایجاد و جهت دهی نشود افراد آن جامعه مجبور به انتخاب مسیری کورکورانه ( اصطلاحا انتخابی میان جبر و جبر ) برای خود وجامعه می شوند ، بدیهی است که این مسیر ، ممکن است تاثیر سوئی بر روند پیشرفت جامعه شود .

مهمترین مشخصه چنین جامعه ای ، بی نظمی در شکل گیری مشاغل و آرایش نامناسب اقتصاد شهری ؛ از جمله بی ثباتی در تعداد مشاغل موجود و چیدمان گنگ شهریست . تا بدینجا همه ما دانسته و یا می دانیم که اشتغال مناسب ، خواهد توانست کلیدی باشد بر قفل درهای یک جامعه ی نیازمند به تلنگر و مسیر دهی.

اما سوال این است که شهرستان فراشبند چه استعداد نهفته و آشکاری در متن خود را داراست که بیش از سایرین خودنمایی می کند ؟

با اندک صبوری موفق به کشف کدام تز اشتغال زایی در شهرستان فراشبند می شویم ؟

راه اندازی فاز دوم پالایشگاه آغار و دالان

شهرستان فراشبند از حیث منابع وذخایر زیر زمینی ونیروی انسانی جایگاه ویژه ای دارد . این شهرستان جزو سهامداران این سرمایه چه در هشت سال دفاع مقدس چه در حفظ و دفاع از انقلاب و چه در پیچ و خم روزهای تلخ و شیرین انقلاب اسلامی از ابتدا تا کنون مهد پرورش جوانانی بوده که همیشه أماده و حاضر در صحنه بوده اند .

همه ما میدانیم که شهرستان فراشبند با وجود فاز ۱ پالایشگاه آغار و دالان پتانسیل و توان بهره برداری از فاز ۲ را دارد و این خود یک امتیاز کم نظیر نسبت به سایر شهرستان های همجوار تلقی میشود .

اگر بخواهیم به جهت فهم بیشتر موضوع ، این فاز را با یکی از فازهای پارس جنوبی ( بدون ذکر نام ولی با وجود دلیل و مدرکی معتبر ) قیاس نماییم اینگونه است که این فاز به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس باقرار داد ۳۵ ماهه ( و البته قابل تمدید )به احداث واحد های یوتیلیتی و پروسسی در دست اجراست که با وجود ۱۸ واحد (از واحد ۱۰۶ تا واحد ۱۶۳) از پکیج فشرده سازی گاز تا خط لوله ی ارتباطی و ساختمان آتش نشانی در خرداد ماه ۱۳۹۶ عددی مابین ۸۷۰۰-۹۰۰۰ نفر در این پروژه سهیم خدمت و مشغول به کار هستند.لازم به ذکر است تعدادی زیاد از جوانان متخصص و متعهد شهرستان فراشبند دخیلان این مجموعه کاری بوده که کاملا آشنا با صنعت ساخت و ایجاد پروژه های نفت و گاز می باشند ، علاوه بر این مجموعه ۹۰۰۰ نفری ، جوانان و متخصصان این شهرستان در یکایک فازهای پارس جنوبی مشغول به کارند و این نیز خود در برگیرنده ی عددی بزرگ است .

اینک ، چند دلیل از دلایل ایجاد این فاز :

۱٫ نزدیکی قابل توجه حوزه گازی سپیى زاخور به پالایشگاه فعلی فراشبند که بخش اعظمی از هزینه های لوله کشی و … انتقال را از دوش طرح بر می دارد

۲٫ با توجه به مطالعات کارشناسان زیر ساخت های احداث پالایشگاه از جمله شهرک مسکونی ، تصفیه خانه آب ، تصویر خانه صنعتی ، نیروگاه برق ، سیستم مخابراتی ، ساختمان اداری و زمین های تحت تملک وزارت نفت که به گفته کارشناسان تنها موارد ذکر شده فوق می تواند رقمی معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی اقتصادی داشته باشد

۳٫ وجود خط لوله ۴۲ اینچ فراشبند به مارون جهت تزریق گاز به چاه های نفتی و استحصال نفت که از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد ، همچنین وجود ۲۵۰ یاس کبود و ۱۰۰ ها جانباز و جانباخته امام و انقلاب در این شهرستان ،وجود نماینده ای غیور و مردمی و شجاع در مجلس شورای اسلامی (گرفتن تصمیمات خوب اخیر وی طی جلسه ای با مهندس حاتمی مدیر عامل نفت مرکزی کشور) ، فرمانداری فهیم و مقتدر ، جوانانی پرانگیزه ، متخصص و کارآمد ،تاثیرات حقوق بگیری جوانان و گردش ریالی در صدها خانواده شهرستان ، رونق ازدواج و کاهش معضلات ناشی از بیکاری و فقر ، رونق در ارتباط مردم و بازار و صنعتی شدن شهر.

از همه مسئولان و متفکران دلسوز جامعه انقلابی شهرستان فراشبند خواستاریم با عنایت در ایجاد این بستر ، زمینه ساز فرهنگ، اقتصاد و شکوفایی شهرستان فراشبند و یاریگر جوانان و انقلاب و ایران اسلامی شوند

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد