جامعهچارطاقی شماره شش

تحلیلی بر فرهنگ ، اقتصاد و شکوفایی شهرستان فراشبند

تحلیلی بر فرهنگ ، اقتصاد و شکوفایی شهرستان فراشبند

محمود شیری
محمود شیری

برخی از تخیلات انسان در برخورد نخست با قوه تحليل به نظر یک سری افكار ساده هستند ، اما افکاری که حساب آن از ما بقی افکار سطحی سوا میشود داراي کلید و نشانه هاییست که هر فرد در مرحله اول از درون اين نشانه ها را برای خود ( در جامعه و با هر نوع تربیت خانوادگی و تز فکری ) استعداد يابي ، ایجاد پرورش و شکوفا میکند ، گاه سودمند و گاه غیر سودمند .

مدیریت بر حافظه ، افکار و اعمال می تواند منجر به ساخت پرورش و اشاعه ی فرهنگ مثبت در جامعه ای کوچک باشد.افرادی که بتوانند مدیري موثر بر کنترل عواطف ، برخورد و نگرش سایرین باشند ، خواهند توانست با افکار درونی پرورانده از قبل به تعالی خود و سپس جامعه دست یابند. جامعه ای که از دیروز تا كنون، بار عطش تشنگي را بر دوش خود داشته فردا روز توانایی رقابت با هیچ رقیب کند یا سریعی را نخواهد داشت ، لذا طبیعی است که انتظار شیرینی از میوه درختی چنین انتظاری بی مورد و غیر قابل قبولی است .

همه ما میدانیم که شهرستان فراشبند تشنه پیشرفت ، استعداد یابی و شکوفاییست و این مهم به مرحله اجرا و عمل نخواهد رسید مگر با فراهم نمودن راهی که باب میل یکایک افراد این جامعه باشد ! در اصل همه جامعه مي بایست خواه یا ناخواه دخیل پشرفت جامعه شوند ، به عبارتی ایجاد یک خط يا مسیر فكري همگانی ممکن است هر مخاطب شعورمند در تخیلات خودایده ای جدید خلق و در این مسیر معرفی و سپس به اشاعه فرهنگ مفید توسط سلاح فکری اش در پیشرفت آن جامعه دخیل شود ، اگر بخواهیم جامعه درگیر تخیلات و اعمال منفی از قبیل طلاق ، اعتياد ، دزدی ، خودکشی و بی اعتقادی نشود ابتدا می بایست راه حل و یا همان بستر ایجاد مسیری همگانی مثبت را کشف و پیاده سازی و در اختیار موتور های سازنده ی یک جامعه ( طبق فرموده رهبر معظم انقلاب) قرار داد تا دخیلان این راه پدران فردای این جامعه باشند که در نتیجه انتظار شیرینی از میوه فردای جامعه ي استعداد يابي شده انتظاری بجا و غیر منطقی نباشد.

اشتغال :

اشتغال می تواند موضوعی مناسب و همه پذیر بر صفت جوان نيازمند ميدان ، قدرتمند ، تلاشگر و پر پتانسیل و خواهان رفاه و آرامش باشد . با اندکی تامل در حدیثي از پيغمبر اكرم (ص) : فقر همسايه ديوار به ديوار كفر است ، متوجه معظل بزرگ فقر و رانش غیر قابل کنترل جامعه به سمت تخیلات و توهمات منفي ذکر شده خواهیم شد .

مطمئنا اگر این مسیر توسط بزرگ اندیشان ، کارشناسانه و البته خیرخواهانه ایجاد و جهت دهی نشود افراد آن جامعه مجبور به انتخاب مسیری کورکورانه ( اصطلاحا انتخابي ميان جبر و جبر ) برای خود وجامعه مي شوند ، بدیهی است که این مسیر ، ممكن است تاثیر سوئی بر روند پیشرفت جامعه شود .

مهمترین مشخصه چنین جامعه ای ، بی نظمی در شکل گیری مشاغل و آرایش نامناسب اقتصاد شهری ؛ از جمله بی ثباتی در تعداد مشاغل موجود و چیدمان گنگ شهریست . تا بدینجا همه ما دانسته و یا می دانیم که اشتغال مناسب ، خواهد توانست کلیدی باشد بر قفل درهای یک جامعه ي نیازمند به تلنگر و مسیر دهی.

اما سوال این است که شهرستان فراشبند چه استعداد نهفته و آشکاری در متن خود را داراست که بیش از سایرین خودنمایی می کند ؟

با اندک صبوری موفق به کشف کدام تز اشتغال زایی در شهرستان فراشبند مي شویم ؟

راه اندازي فاز دوم پالايشگاه آغار و دالان

شهرستان فراشبند از حیث منابع وذخایر زير زميني ونیروی انسانی جایگاه ویژه ای دارد . اين شهرستان جزو سهامداران این سرمایه چه در هشت سال دفاع مقدس چه در حفظ و دفاع از انقلاب و چه در پیچ و خم روزهای تلخ و شیرین انقلاب اسلامی از ابتدا تا کنون مهد پرورش جوانانی بوده که هميشه أماده و حاضر در صحنه بوده اند .

همه ما میدانیم که شهرستان فراشبند با وجود فاز ۱ پالایشگاه آغار و دالان پتانسیل و توان بهره برداری از فاز ۲ را دارد و اين خود يك امتياز كم نظير نسبت به ساير شهرستان هاي همجوار تلقي ميشود .

اگر بخواهیم به جهت فهم بيشتر موضوع ، اين فاز را با یکی از فازهای پارس جنوبی ( بدون ذكر نام ولي با وجود دلیل و مدرکی معتبر ) قياس نماييم اینگونه است که این فاز به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس باقرار داد ۳۵ ماهه ( و البته قابل تمدید )به احداث واحد های یوتیلیتی و پروسسی در دست اجراست که با وجود ۱۸ واحد (از واحد ۱۰۶ تا واحد ۱۶۳) از پکیج فشرده سازی گاز تا خط لوله ی ارتباطی و ساختمان آتش نشانی در خرداد ماه ۱۳۹۶ عددی مابین ۸۷۰۰-۹۰۰۰ نفر در این پروژه سهیم خدمت و مشغول به کار هستند.لازم به ذکر است تعدادی زیاد از جوانان متخصص و متعهد شهرستان فراشبند دخیلان این مجموعه کاری بوده که کاملا آشنا با صنعت ساخت و ایجاد پروژه های نفت و گاز می باشند ، علاوه بر این مجموعه ۹۰۰۰ نفری ، جوانان و متخصصان این شهرستان در یکایک فازهای پارس جنوبی مشغول به کارند و این نیز خود در برگیرنده ی عددی بزرگ است .

اینک ، چند دليل از دلایل ایجاد این فاز :

۱. نزديكي قابل توجه حوزه گازي سپيى زاخور به پالايشگاه فعلي فراشبند كه بخش اعظمي از هزينه هاي لوله كشي و … انتقال را از دوش طرح بر مي دارد

۲. با توجه به مطالعات كارشناسان زير ساخت هاي احداث پالايشگاه از جمله شهرك مسكوني ، تصفيه خانه آب ، تصوير خانه صنعتي ، نيروگاه برق ، سيستم مخابراتي ، ساختمان اداري و زمين هاي تحت تملك وزارت نفت كه به گفته كارشناسان تنها موارد ذکر شده فوق مي تواند رقمي معادل ۱۶۰۰ ميليارد تومان صرفه جويي اقتصادي داشته باشد

۳. وجود خط لوله ۴۲ اينچ فراشبند به مارون جهت تزريق گاز به چاه هاي نفتي و استحصال نفت كه از اهميت فراواني برخوردار مي باشد ، همچنین وجود ۲۵۰ یاس کبود و ۱۰۰ ها جانباز و جانباخته امام و انقلاب در این شهرستان ،وجود نماینده ای غیور و مردمی و شجاع در مجلس شورای اسلامی (گرفتن تصميمات خوب اخير وي طي جلسه اي با مهندس حاتمي مدير عامل نفت مركزي كشور) ، فرمانداری فهیم و مقتدر ، جوانانی پرانگیزه ، متخصص و کارآمد ،تاثیرات حقوق بگیری جوانان و گردش ریالی در صدها خانواده شهرستان ، رونق ازدواج و کاهش معضلات ناشی از بیکاری و فقر ، رونق در ارتباط مردم و بازار و صنعتی شدن شهر.

از همه مسئولان و متفکران دلسوز جامعه انقلابي شهرستان فراشبند خواستاریم با عنایت در ایجاد این بستر ، زمینه ساز فرهنگ، اقتصاد و شکوفایی شهرستان فراشبند و یاریگر جوانان و انقلاب و ایران اسلامی شوند

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید