سیاست

بررسی جوانب خداحافظی احتمالی فرماندار شهرستان فراشبند

بررسی جوانب خداحافظی  احتمالی فرماندار شهرستان فراشبند

محسن عالیشوندی
محسن عالیشوندی*

این روزها و پس از فراغت از مباحث انتخابات ، فضای سیاسی کشور رفته رفته وارد مباحث انتصابات خواهد شد.

انتصاب وزرا و تغییرات احتمالی در کابینه ،انتصاب استانداران و مدیران کل و تغییرات احتمالی در این زمین، جابجایی یا عزل پاره ای از فرمانداران و در نهایت ، تغییر روسای برخی ادارات و انتصاب روسای تازه نفس و جدید در بعد کلان آنچه می توان حدس زد ، کاهش میانگین سنی هیئت دولت و در بعد مدیران ارشد انتخاب مدیران همسوتر و نزدیکتر با تفکرات رئیس جمهور محترم خواهد بود.

در بعد محلی ، شنیده ها حاکی است ، محسن پورزارعی که از اواسط  بهمن ماه سال ۹۲ به عنوان فرماندار شهرستان فراشبند منصوب شده است ،برآن است  بعد از قریب به سه سال و نیم و بنا به  دلایلی ،  کلید فرمانداری را به دیگری تحویل دهد.

در تحقیقی ملی مشخص شده است که یکی از دلایل عدم توسعه نه چندان مناسب برخی استان های کشور به عدم ثبات مدیریت در این استانها باز می گردد.و در همین تحقیق  به عنوان مثال اشاره شده است که ، ثبات مدیریت در استان توسعه یافته اصفهان دو سال بیشتر از استان کمتر توسعه یافته ایلام است.

نمونه ای دیگر از ثبات مدیریت  که ملموس و قابل رصد می باشد را می توان در مدیریت  تیم های فوتبال مطرح کشور مشاهده کرد.تیم فوتبال پرسپولیس در دوره ای که در بحث مدیر عامل و سرمربی به صورت فصلی دچار تغییر و تحول می شد ،   رده چهاردهم جدول لیگ برتر  را هم تجربه کرد و در دو سه سال اخیر که به ثبات نسبی درمدیریت رسیده است ، نتایج درخشانی همچون  قهرمانی و نایب قهرمانی در لیگ برتر را در کارنامه خود ثبت کرده است .

در مورد دلایل قانع کننده ضرورت استمرار حضور محسن پورزارعی در مسند فرماندار شهرستان فراشبند ، اجمالاً به موارد زیر می توان اشاره کرد :

۱- گزینه جدید، لزوماً از محسن پورزارعی قوی تر نخواهد بود.عملکرد فرماندار قبل از ایشان (فرهادی ) را در ذهن مرور کنید.

۲- اشراف فرماندار مستقر به پتانسیل ها ، نیازها ، موانع و نیروی انسانی توانمند شهرستان.

۳- کسب تجربه و تسلط بر قوانین و امور اجرایی مرتبط با نماینده عالی دولت در شهرستان.

۴- ارتباط با مدیران ارشد استان و حتی کشور

۵- جلوگیری از فرصت سوزی های احتمالی حاصل از انشقاق  در بدنه حامیان دولت در سطح شهرستان در کشاکش انتخاب فرماندار جدید

۶-  عدم تمایل جدی و قطعی گزینه های مطرح و قابل قبول برای پذیرش این مسئولیت ، که با عبور از این چهره ها بیم آن می رود که مدیریت عالی شهرستان به سطحی پایین تر تنزل یابد.

قطعاً عملکرد محسن پورزارعی قابل نقد و در پاره ای موارد شاید قابل قبول نباشد ، ولی وضعیت عمومی کشور و مشکلات عدیده به ارث رسیده در سطح شهرستان را برای قضاوت کلی در مورد کارنامه پورزارعی نباید از نظر دور  داشت و بی انصافی است که این شرایط را در قضاوت نهایی خود در این باره مد نظر قرار ندهیم.

موانع عمده ای پیش روی توسعه و عمران این شهرستان قرارداشته و دارد و متاسفانه آمارهای رسمی از نرخ بیکاری ، تعداد خانوارهای تحت پوشش نهاد های حمایتی ، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار ،عدم حرکت به سمت مشاغل صنعتی خرد و … همه و همه نشان می دهد که در کوتاه مدت ،چشم انداز مناسبی نمی توان برای این شهرستان کمتر توسعه یافته متصور بود.

شهرستان برخوردار، اما محروم و کمتر دیده شده فراشبند ، برای برون رفت از این شرایط و گذار به سمت عمران و آبادانی بیش از  پیش،تنها و تنها یک راه در مقابل خود خواهد دید ، ایثار و از خود گذشتگی فرزندان این زاد بوم و بالا زدن آستین همت ، چیزی که در حرف آسان و در مقام عمل بسیار دشوار می نماید.

* منتخب  شورای شهر فراشبند

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید