انتخابات

سخنی با خوانندگان عزیز «چارطاقی»

محمد کاظم حق شناس
محمد کاظم حق شناس *

سال ۹۵ را با همه ی تلخ وشیرینی هایش درحالی پشت سر گذاشتیم و وارد سال۹۶ شدیم که خدای رحمان و رحیم در آغازسال نو ،با نزول باران رحمت و برکات آسمانیش امید و نشاط را در قاب یک عیدی بهارانه به مردم هدیه داد تا طراوت و شادابی زندگی را همراه با سرسبزی واقعی طبیعت جشن بگیرند. کارکنان چارطاقی نیز فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت را به خوانندگان عزیز خود شادباش می گویند.

اما بهار سال ۹۶ یک تفاوت دیگر هم با گذشته ها دارد و آن، برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست که قرار است در یک روز و آن هم ۲۹ اردیبهشت صورت گیرد. معمولا هر انتخاباتی از چند ماه قبل زمینه ساز بحث و گفتگوهای فراوانی می شود و به همین دلیل، دید و بازدیدهای عید امسال به نوعی تحت شعاع این انتخابات بود و در مجالس و محافل خصوصی و خانوادگی، سخن از این بود که رئیس جمهور آینده کیست؟ و یا چه کسانی برای شورای شهر ثبت نام کرده اند؟

پس از گذشت چهار دهه از انقلاب، می بینیم که انتخابات و رجوع به آرای مردم و داشتن حق رای و … در نگاه و زندگی مردم جای خود را باز کرده و نقش تاثیرگذار آن را برای مردم ثابت نموده است. همه می دانیم که مقوله ی انتخابات نماد تمام عیار مردم سالاری است که در آن مردم نمایندگانی را برای اداره ی جامعه برمی گزینند و البته لازمه ی این امر هم، ساز و کارهایی است که باید فراهم باشد تا مردم با فراغ بال و آسودگی خاطر بتوانند چهره های برتر و افراد توانمند را انتخاب و در مصدر امور قرار دهند. متاسفانه با وجود اهمیت و اعتباری که انتخابات ها در سرنوشت مردم و کشور داشته و دارند، هنوز همه ی شرایط و ابزارهای لازم برای انتخابات اصلح تامین نشده است. از جمله ی مهمترین آن ها وجود احزاب شناسنامه دار و با برنامه است، تا از قبل آن هم افراد بتوانند مراحل رشد و ترقّی خود را در رقابت های حزبی به منصه ی ظهور برسانند و از این طریق نخبه ها و چهره های برتر شناسایی و به مردم معرفی شوند، هم با پشتوانه ی برنامه های حزبی، اهداف و برنامه های خود را عملی کنند ،برنامه هایی از قبیل : سیاست خارجی، دموکراسی و جایگاه احزاب و رسانه ها، تصمین آزادیهای مصرح در قانون اساسی، برنامه ریزی اقتصادی علمی و عملی، اشتغالزایی، مبارزه با فساد اقتصادی و اداری، جایگاه و نقش زنان در مدیریت و اداره ی امور کشور، تعریف و تامین حقوق مدنی و شهروندی، شفاف سازی در تمام سطوح در قوای مجریه و مقننه و قضائیه، تامین و حمایت از آزادی بیان و رسانه ها و مطبوعات، محرم دانستن مردم و گزارش مسائل مملکت به آن ها، در صحنه نگه داشتن ، کمک گرفتن و همه پرسی ازولی نعمتان خود ، بخصوص در مسائلی که دولت به تنهایی نمی تواند تصمیم بگیرد و عمل کند و …

شوربختانه در غیاب وجود چنین احزابی، فضای کلی انتخابات غبارآلود و غیرشفاف است. البته در کشور ما تعداد احزاب رسمی و غیر رسمی به هیچ وجه اندک نیست، ولی این احزاب با گذشت این همه سال تاکنون نتوانسته اند جایگاه یک حزب واقعی و تاثیرگذار را در کشور پیدا کنند و اگر در مواردی معدود و در بعضی انتخابات ها، یکی از آن ها موفق عمل کرده ، پس ازمدتی با مشکلاتی روبرو شده و به تعطیلی کشیده شده است.

بنابراین در اکثر انتخابات ها شاهد بوده ایم که احزابی با نام های زیبا و آراسته و در دوران پر التهاب و پرشور انتخابات راه اندازی شده و پس از شرکت دررای گیری، تعطیل واز یاد رفته اند، و در انتخابات بعد، دوباره همان احزاب با نامی جدید و البته با مسما وارد صحنه می شوند ودوباره در اتخابات بعدی ، روز از نو، روزی از نو…

در این آشفته بازار انتخابات که چشم انداز روشنی در برابر مردم نمایان نیست، امکان ظهور افراد با هر نوع دیدگاه و مرامی وجود دارد.

تجربه ی سال های گذشته پیش روی ماست تا چشمان خود را باز و شش دانگ حواسمان را جمع کنیم، مبادا کسانی با شعارهای پوپولیستی و وعده های مردم فریب و با دروغگویی، آرای ما را بدزدند و با تکیه زدن بر مسند قدرت، کشور را به ورطه ی سقوط و نابودی بکشانند. پس در اینن آشفته بازارسیاسی چاره چیست؟ چه باید کرد؟

در وهله ی اول توجه و عمل به سخنان دقیق و روشنگر رهبر انقلاب، بخصوص آن جا که بارها فرموده و تاکید کرده اند : هیچ کس نمی داند ایشان به چه کسی رای می دهند. پس مواظب باشیم فریب آنان که از قول ایشان می گویند رای رهبری به فلان کس است، را نخوریم.

دوم، توجه و اعتماد به توصیه های دلسوزان و ذخیره های انقلاب، امثال مرحوم آیت اله هاشمی رفسنجانی که خط مشی و دیدگاهش برای همه روشن است و دیگر دلسوز و ذخیره ی انقلاب ، سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات که در تمام انتخابات ها مواضع صریح خود را در قالب پیام به اطلاع مردم می رساند.

سوم، توجه و اعتماد به روحانیون، مسئولان، نخبگان و چهره های سیاسی و دلسوز و امتحان پس داده که فقط به منافع مردم و مملکت فکر می کنند و نه منافع شخصی، فامیلی و گروهی خود.

چهارم، توجه و اعتماد به بچه های تحصیل کرده و روشن و آگاهی که خوشبختانه امروز در هر خانواده و فامیلی تعدادی از آن ها حضور دارند و غالبا نسبت به مسائل خرد و کلان شهر و کشور خود آگاه ، متعصب و پیگیر هستند و می توانند و باید نقشی فعال و تاثیرگذار داشته باشند.

هشدار، هشدار و هشدار، مبادا که با انتخابات قهر کنیم ، این تجربه ی تلخ را در سال های ماضی از سر گذرانده ، عواقب هولناک و مخرب آن را با تمام وجود سال ها لمس کرده ایم. بزرگان گفته اند که «مومن از یک سوراخ دو بار دستش گزیده نمی شود.» پس مراقب باشیم دوباره درآن دام نیفتیم .

خدا نکند که ناامید شویم و حوزه های رای گیری را خلوت کنیم. به قول استاد محسن دنانی «ناامیدی خطای بزرگی است و در شرع محمدی گناه است و در روانشناسی پایان انسان است. جامعه یک سیستم زنده است و سیستم های زنده همیشه برگه های آسی دارند که فقط در بزنگاه های تاریخی رو می کنند. جامعه ی ما یکبار در خرداد ۹۲ چنین برگه آسی را رو کرده است و این کار البته تکرارپذیر است.

بعد ازانتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، نیز از درجه ی اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شوراها، در حقیقت پارلمان شهری هستند که درباره ی چگونگی اداره ی شهر، تصمیم می گیرند. مهمترین وظیفه ی شوراها ،انتخاب شهردار است ، کسی که مردم روزانه و به طور مستقیم با او سر وکار دارند ، پس اگرفرد شایسته ومناسبی نباشد ، بیش ازهمه مردم وشهر متضررخواهند شد . بنابراین اعضای شورا باید از میان چهره های برتر، نخبگان و افراد متخصص، برگزیده شوند و نماد، خلاصه و چکیده ی جامعه خویش باشند.

این چهره هاعلاوه براین که ، درجلب و جذب آرای مردم  موفق ترند ، پس از انتخابات هم می توانند از حمایت های مردمی در انجام امور شهر و تصمیم های بزرگ برخوردار باشند و در نتیجه، موفق عمل کنند، آن چیزی که متاسفانه اکثرشوراها در طول عمر چند دوره ای خود و در اغلب نقاط کشور، نتوانسته اند به دست آورند و در مواقعی خود عامل ضعف و عدم پیشرفت و توسعه ی شهرها شده اند. البته استثناهایی هم وجود داشته است.

اینک ، که در آستانه ی انتخابات این نهاد مدنی و مردمی هستیم، همه باید با چشمان باز و بدون در نظر داشتن روابط فامیلی و نسبت های طایفه ای و محله ای و … چهره های برتری که توانمند ،صادق و متخصص باشند ودر زندگی شخصی موفق بوده اند ، برگزینیم .

وعده ی ما روز ۲۹ اردیبهشت ، دسته جمعی پای صندوق های رای ، ان شاء الله .

 

* مدیرمسول و صاحب امتیاز ماهنامه چارطاقی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − چهار =