×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۶  
it is true
true
false

مهندس امیر حق شناس

مهندس امیر حق شناس

آتش به اختیار اصطلاحیست که نظامیان در میدان جنگ استفاده مى کنند و اخیرا به دلیل استفاده ى آن توسط مقام معظم رهبرى در یکى از سخنرانى هایش، به واژه اى سیاسى تبدیل شده و مورد مناقشه ى جناح هاى سیاسى در ماههاى اخیر قرار گرفته است.

عده اى این سخن رهبرى را نشانه ى ضعف دولت و مجوزى براى اقدام علیه دولت در موارد متعدد دانسته اند. معاندان و خارج نشینان نتیجه ى این سخن رهبرى را دستور به هرج و مرج و بى قانونى در دهه ى چهارم عمر جمهورى اسلامى قلمداد نمودند و این سخنان را هیزمى براى آتش تبلیغات علیه جمهورى اسلامى قرار دادند.

آیت الله خامنه اى در در دیدار با جمعى از دانشجویان و نمایندگان تشکّل هاى دانشجویى در ماه رمضان امسال فرمودند : “اینجا فرمانده دستور آتش به اختیار مى دهد، خوب شما افسرهاى جنگ نرمید، قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید. آنجایى که احساس می کنید دستگاه مرکزى اختلالى دارد و نمى تواند درست مدیریت کند، آنجا آتش به اختیارید؛ یعنى باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید ، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید.”

پس از این سخنرانى بود که عدّه اى با تلقّى و تعبیر اشتباه، در روز قدس با فحّاشى به استقبال رئیس جمهور منتخب رفتند و معاون اوّل رئیس جمهور و نماینده ى آزاده ى مردم در مجلس شوراى اسلامى ، على مطهّرى فرزند شهید مرتضى مطهّرى را در روزى که نیاز وحدت مسلمین جهان اعم از شیعه و سنّى و … است و براى فریاد مظلومیت فلسطین توسط رهبر کبیر انقلاب تعیین گردیده است، مورد فحّاشى قرار داده و پیام تفرقه و اختلاف در ایران را در این برهه ى حساس که منطقه ى خاور میانه در آتش اختلافات فرقه اى و مذهبى می سوزد، به بیرون مخابره کردند. روزى که امام خمینى (ره) براى جلب توجه جهانیان به درد و رنج مردم مظلوم فلسطین واعلام غاصب بودن رژیم صهیونیستى، روز قدس نام نهاد و در این برهه از زمان که مسلمانان با فتنه انگیزى اسرائیل و دیکتاتورهاى منطقه، کمر به قتل عام یکدیگر بسته اند، بسیار بیشتر از گذشته نیازش احساس مى شود و نشانه ى هوشمندى رهبر کبیر انقلاب در دعوت مسلمین جهان به اتّحاد درمورد یک درد و زخم مشترک است و این اتحاد در صورت تحقّق مى تواند گره هاى کور مسلمانان را بدون کشتار باز کند ،برداشتهای گوناگون و به دور از واقعیت از سخنان رهبری،ایشان را بر آن داشت تا در سخنان عید فطرآتش به اختیار را تفسیر نماید و بهانه از کینه توزان بستاند.

سخنان رهبر معظم جمهوری اسلامی نشان ازدغدغه های ایشان در امور فرهنگی داشت و شاید هم نارضایتی ایشان از عملکرد مسوولین ، باعث طرح این سخنان شده است. در این جا لازم است ابتدا  متولیان عرصه فرهنگ برای مردم مشخص ومعرفی شوند تا پس از آن عملکردآنان مورد بررسی قرار گیرد.

از نگاه عده ای) که بیشتر ازمخالفان دولت تدبیر و امید هستند) تنها متولی فرهنگ ، دولت و مسئولین دولتی هستند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذیل آن قرار می گیرد . اما با نگاهی فراگیرترمی توان دریافت که علاوه بر وزارت فرهنگ وارشاد نهادهای متعدد دیگری نیز در این عرصه موثرند. ده ها نهاد با نام و یا بی نام ونشان هستند که طبق بودجه مصوب هرساله دولت وتصویب مجلس ، بیش از ۸۵درصد بودجه ی فرهنگی کشور را دریافت می کنند و به احدی پاسخگو نیستند و هیچگاه ازعملکرد این نهادها وچگونگی هزینه کرد این بخش از بودجه ی دولتی سئوال و جوابی صورت نمی گیرد و طبعا آنها خودرا موظف به

پاسخگویی به دولت نمی دانند. اکثر این نهادها برای مردم ناشناخته مانده وگزارشی از فعالیت آنها به مردم و دولت داده نمی شود .

در راس این نهادها صدا وسیمای جمهوری اسلامی با شبکه های گوناگون رادیویی و تلوزیونی است.

عملکرد صدا وسیما درسالهای اخیر و عدم توجه به انتقادات ودرخواستهای مردمی باعث گرایش مردم به شبکه های بی محتوا و خانواده برانداز خارجی شده است .

تریبونهای ائمه جمعه در سراسر کشور از دیگر نهادهای فرهنگ ساز است که هرهفته مورد توجه رسانه های عمومی واقع می شودو سخنانی که از این تریبونها و تریبونهای دیگرمنتشر می شود در فرهنگ عامه اثر گذار است ومی تواند موجب اتحاد و یکدلی مردم شود ویا تفکیک وخط کشی واهی و غیر واقعی بین مردم را سبب شود و بذر کینه وتفرقه بپراکند. حتی گاه دیده شده که بعضی از ائمه ی محترم جمعه نقش وجایگاه پدری خود را فراموش کرده ، باحمایت و جانبداری از یک طیف و گروه سیاسی و کوبیدن گروه سیاسی دیگر مقام و مرتبه ی خودرا تا قرارگرفتن در راس یک دسته ی اندک دربین مردم تنزل می دهند وبعضا پارا از این هم فراتر گذاشته ، دولت برگزیده ی مردم را به باد شدیدترین انتقادها گرفته و مسئولین دولتی را تهدید می کنند.

همچنین بنیادهای متعدد دیگری وجود دارد که بر خلاف تخصیص بودجه سالانه فرهنگی به این بنیادها، اقداماتشان محدود به برگزاری کنفرانس یک روزه ای در سال شده است و پس از آن به دست فراموشی سپرده می شود از قبیل بنیادهای سعدی شناسی،ملاصدراو ……

با نگاهی گذرا به بودجه های سالیانه نهادهای مختلف فرهنگی ،مشخص می شود که سهم وزارت ارشاد از کل بودجه فرهنگی کسر کوچکی می باشد و در صورت وجود کاستیهای فرهنگی پیکان حملات رابه سمت دولت محترم نشانه رفتن  به عنوان تنها مسبب منصفانه نیست و فرافکنی می باشد.

آتش به اختیاران که قصد انجام کار خودجوش وتمیز فرهنگی دارند باید عملکرد همه مدیران این عرصه پهناور را رصد کنند و از یکایک آنها که از بودجه ی دولتی ارتزاق می کنند توضیح بخواهند .اکنون که به برکت وجوددولت تدبیر و امید، باب انتقاد باز است ورهبری فرمان آتش به اختیار صادر کرده است و انتقاد و انتقادپذیری مورد تاکید مخالفان دولت است این فرصت را مغتنم شمرده و در قامت افسران جوان جنگ نرم با انتقاد سازنده از مسوولین ،در ارتقای فرهنگ عمومی تلاش و کوشش نموده وپس از نهادینه شدن انتقاد در این عرصه آن را به عرصه های دیگر نیزکه تا کنون به عنوان خط قرمز تلقی می شده،تسری دهند.به امید آن روز .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد