سرمقالهچارطاقی شماره شش

آتش به اختيار

مهندس امیر حق شناس
مهندس امیر حق شناس

آتش به اختيار اصطلاحيست كه نظاميان در ميدان جنگ استفاده مى كنند و اخيرا به دليل استفاده ى آن توسط مقام معظم رهبرى در يكى از سخنرانى هايش، به واژه اى سياسى تبديل شده و مورد مناقشه ى جناح هاى سياسى در ماههاى اخير قرار گرفته است.

عده اى اين سخن رهبرى را نشانه ى ضعف دولت و مجوزى براى اقدام عليه دولت در موارد متعدد دانسته اند. معاندان و خارج نشينان نتيجه ى اين سخن رهبرى را دستور به هرج و مرج و بى قانونى در دهه ى چهارم عمر جمهورى اسلامى قلمداد نمودند و اين سخنان را هيزمى براى آتش تبليغات عليه جمهورى اسلامى قرار دادند.

آيت الله خامنه اى در در ديدار با جمعى از دانشجويان و نمايندگان تشكّل هاى دانشجويى در ماه رمضان امسال فرمودند : “اينجا فرمانده دستور آتش به اختيار مى دهد، خوب شما افسرهاى جنگ نرميد، قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشيد. آنجايى كه احساس مي كنيد دستگاه مركزى اختلالى دارد و نمى تواند درست مديريت كند، آنجا آتش به اختياريد؛ يعنى بايد خودتان تصميم بگيريد، فكر كنيد ، پيدا كنيد، حركت كنيد، اقدام كنيد.”

پس از اين سخنرانى بود كه عدّه اى با تلقّى و تعبير اشتباه، در روز قدس با فحّاشى به استقبال رئيس جمهور منتخب رفتند و معاون اوّل رئيس جمهور و نماينده ى آزاده ى مردم در مجلس شوراى اسلامى ، على مطهّرى فرزند شهيد مرتضى مطهّرى را در روزى كه نیاز وحدت مسلمين جهان اعم از شيعه و سنّى و … است و براى فرياد مظلوميت فلسطين توسط رهبر كبير انقلاب تعيين گرديده است، مورد فحّاشى قرار داده و پيام تفرقه و اختلاف در ايران را در اين برهه ى حساس كه منطقه ى خاور ميانه در آتش اختلافات فرقه اى و مذهبى مي سوزد، به بيرون مخابره كردند. روزى كه امام خمينى (ره) براى جلب توجه جهانيان به درد و رنج مردم مظلوم فلسطين واعلام غاصب بودن رژيم صهيونيستى، روز قدس نام نهاد و در اين برهه از زمان كه مسلمانان با فتنه انگيزى اسرائيل و ديكتاتورهاى منطقه، كمر به قتل عام يكديگر بسته اند، بسيار بيشتر از گذشته نيازش احساس مى شود و نشانه ى هوشمندى رهبر كبير انقلاب در دعوت مسلمين جهان به اتّحاد درمورد يك درد و زخم مشترك است و اين اتحاد در صورت تحقّق مى تواند گره هاى كور مسلمانان را بدون كشتار باز كند ،برداشتهاي گوناگون و به دور از واقعيت از سخنان رهبري،ايشان را بر آن داشت تا در سخنان عيد فطرآتش به اختيار را تفسير نمايد و بهانه از كينه توزان بستاند.

سخنان رهبر معظم جمهوري اسلامي نشان ازدغدغه هاي ايشان در امور فرهنگي داشت و شايد هم نارضايتي ايشان از عملكرد مسوولين ، باعث طرح اين سخنان شده است. در این جا لازم است ابتدا  متوليان عرصه فرهنگ برای مردم مشخص ومعرفی شوند تا پس از آن عملكردآنان مورد بررسي قرار گيرد.

از نگاه عده اي) که بیشتر ازمخالفان دولت تدبیر و امید هستند) تنها متولي فرهنگ ، دولت و مسئولین دولتی هستند كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ذيل آن قرار مي گيرد . اما با نگاهي فراگيرترمي توان دريافت كه علاوه بر وزارت فرهنگ وارشاد نهادهاي متعدد ديگري نيز در اين عرصه موثرند. ده ها نهاد با نام و یا بی نام ونشان هستند که طبق بودجه مصوب هرساله دولت وتصویب مجلس ، بیش از ۸۵درصد بودجه ی فرهنگی کشور را دریافت می کنند و به احدی پاسخگو نیستند و هیچگاه ازعملکرد این نهادها وچگونگی هزینه کرد این بخش از بودجه ی دولتی سئوال و جوابی صورت نمی گیرد و طبعا آنها خودرا موظف به

پاسخگویی به دولت نمی دانند. اکثر این نهادها برای مردم ناشناخته مانده وگزارشی از فعالیت آنها به مردم و دولت داده نمی شود .

در راس اين نهادها صدا وسيماي جمهوري اسلامي با شبكه هاي گوناگون راديويي و تلوزيوني است.

عملكرد صدا وسيما درسالهاي اخير و عدم توجه به انتقادات ودرخواستهاي مردمي باعث گرايش مردم به شبكه هاي بي محتوا و خانواده برانداز خارجي شده است .

تريبونهاي ائمه جمعه در سراسر كشور از ديگر نهادهاي فرهنگ ساز است كه هرهفته مورد توجه رسانه هاي عمومي واقع مي شودو سخناني كه از اين تريبونها و تريبونهاي ديگرمنتشر مي شود در فرهنگ عامه اثر گذار است ومي تواند موجب اتحاد و يكدلي مردم شود ويا تفكيك وخط كشي واهي و غير واقعي بين مردم را سبب شود و بذر كينه وتفرقه بپراكند. حتی گاه دیده شده که بعضی از ائمه ی محترم جمعه نقش وجایگاه پدری خود را فراموش کرده ، باحمایت و جانبداری از یک طیف و گروه سیاسی و کوبیدن گروه سیاسی دیگر مقام و مرتبه ی خودرا تا قرارگرفتن در راس یک دسته ی اندک دربین مردم تنزل می دهند وبعضا پارا از این هم فراتر گذاشته ، دولت برگزیده ی مردم را به باد شدیدترین انتقادها گرفته و مسئولین دولتی را تهدید می کنند.

همچنين بنيادهاي متعدد ديگري وجود دارد كه بر خلاف تخصيص بودجه سالانه فرهنگي به اين بنيادها، اقداماتشان محدود به برگزاري كنفرانس يك روزه اي در سال شده است و پس از آن به دست فراموشي سپرده مي شود از قبيل بنيادهاي سعدي شناسی،ملاصدراو ……

با نگاهي گذرا به بودجه هاي ساليانه نهادهاي مختلف فرهنگي ،مشخص مي شود كه سهم وزارت ارشاد از كل بودجه فرهنگي كسر كوچكي مي باشد و در صورت وجود كاستيهاي فرهنگي پيكان حملات رابه سمت دولت محترم نشانه رفتن  به عنوان تنها مسبب منصفانه نيست و فرافكني مي باشد.

آتش به اختياران كه قصد انجام كار خودجوش وتميز فرهنگي دارند بايد عملكرد همه مديران اين عرصه پهناور را رصد كنند و از یکایک آنها که از بودجه ی دولتی ارتزاق می کنند توضیح بخواهند .اكنون كه به بركت وجوددولت تدبیر و اميد، باب انتقاد باز است ورهبری فرمان آتش به اختیار صادر کرده است و انتقاد و انتقادپذيري مورد تاكيد مخالفان دولت است اين فرصت را مغتنم شمرده و در قامت افسران جوان جنگ نرم با انتقاد سازنده از مسوولين ،در ارتقاي فرهنگ عمومي تلاش و كوشش نموده وپس از نهادينه شدن انتقاد در اين عرصه آن را به عرصه هاي ديگر نيزكه تا كنون به عنوان خط قرمز تلقي مي شده،تسري دهند.به امید آن روز .

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن